Hur vet man om det är bra hö?
Hej!
Jag köpte just 3 små höbalar på 15 kg st från en bonde.
När jag luktade på höet så luktade det friskt och "somrigt",
men finns det några tecken på ifall höet skulle vara dåligt?
Tack på förhand! :)
Min vardagsblogg: www.nattstad.se/isabelle12345
Min hamsterblogg:www.hamsterplace.devote.se
//Isabelle! :)
Hej! Ett bra hö doftar som du beskriver, friskt och rent. Ett dåligt hö dammar eller känns fuktigt. Torrt ska det vara, utan att damma.
/ Emma
Nidos marsvinsuppfödning - Rex och Self DE white
Tack för svar! Då är det jag ska tänka på när jag köper hö :=
Min vardagsblogg: www.nattstad.se/isabelle12345
Min hamsterblogg:www.hamsterplace.devote.se
//Isabelle! :)
#2 Jag brukar titta på färgen också. Ett fräscht hö har behållit lite (eller mycket) av den gröna gräsfärgen. Ett trist, alldeles för torrt och gulaktigt hö försöker jag undvika.
/ Emma
Nidos marsvinsuppfödning - Rex och Self DE white
Lukta på det. Frisk och sommrig lukt låter utmärkt.😃Minsta lilla unken svampaktig lukt kan tyda på mögel det ska marsvin inte äta. Jag luktar alltid på mitt hö innan jag köper det.
Den vanligaste orsaken till att hö blir dåligt är om det fått fukta på sig under en längre tid. Då bildas det vitmögel. Vitmögel känner man lätt igen, det blir vita fläckar i höet, det "dammar" (egentligen är det mögel som dammar upp) och det luktar jord/grus. Höet känns varmt och fuktigt om där är mögel. Självklart finns det annat som jag göra ett hö dåligt, men vitmögel är det vanligaste :)
Höet jag köpte va lite grönaktigt(som gräs) och luktade somrigt och friskt. Men däremot så köpte jag hö i en påse från djuraffären som var gul-aktigt och inte alls luktade som det grön aktiga jag köpte av en bonde.
Min vardagsblogg: www.nattstad.se/isabelle12345
Min hamsterblogg:www.hamsterplace.devote.se
//Isabelle! :)