Någon som använder fleece i sin inredning?
Använder myssaker, men inte i botten, luktar snabbt tycker jag, hade fått byta varje dag (har ändå stora burar).
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Jag använde det i början när jag byggde mitt burskåp, men jag orkar faktiskt inte hålla på med det! Marsvinen älskade det, oj vilka glädjeskutt det blev. Men jag orkar helt enkelt inte hålla efter det.
Däremot har jag myssaker i burarna :) XL-korgarna från _Charlie tycker ungarna är extra mysiga att popcornskutta på :)
Hälsningar Malin <3
Medarbetare på Marsvin ifokus
Min hemsida
Folke hade ju snuttefilt efter kastreringen och när han flyttade ihop med tjejerna blev det ju myspåse istället. Varje gång han skulle sova stod han o hoppade jämfota på påsen för att försöka få den platt. Han vill inte va inne i den. För trångt för svartbjörnskorsning. Så vad gör man inte för Folke. Han fick sin filt.
Jag använder flecce till botten matrial älskar de ❤️
Tack alla!
Vad kul att se olika sätt att göra det mysigt för de små grisarna.
Kul att se olika erfarenheter om vad man tycker är lättare och svårare.
Jag tycker böket med allt spån är lite jobbigt…Köpas hem, ta plats för förvaring, sprutar omkring överallt både vid byte och utanför burarna när de bor i det.
Sedan ska skräpet tas om hand-hamnar i komposten, egentligen inte så jobbigt, men det fylls på i snabbare takt än vad maskarna hinner med. När jag hade 2 marsvin var det inga problem, men nu har jag 5 snart 7….
Fördelen med spån är att det doftar ljuvligt :)
Tror också det luktar mindre med spån…
Men sovpåsar blir så otroligt svåra att hålla rena…
Min nakenfis mår gott av fleece.
Min hanne som bor själv, men har sällskap av damerna bredvid, är toaren!
Efter ett dygn!
Jag sopade ihop pluttarna och la i hörnet nu gör han bara där.
Värre är det med damerna-men de kanske lär sig…?
Tack igen!
Jag har två burar till våra två grabbar. En gallerbur med spån 120x60 och en bokhyllebur på 236x100xm. I Bokhylleburen har vi till 80% fleece. I de resterande 20% har vi toa-lätt. Där det finns toalett finns även en kattlåda med kattströ samt en kattlåda under hödelen då de bajsar mycket där.
Grabbarna spenderar tid i bägge burarna. På helgerna är de i bokhylleburen så gott som konstant medans de är i gallerburen mest på vardagarna men får ett miljöombyte till bokhylleburen varje kväll några timmar då den är så stor så de får bra med motion.
Som sagt är de bara två och de är inte i fleeceburen konstant men inte en gång har det börja lukta för oss eller att det känns ofräscht. Kör med en handdamsugare på de kluttar som inte är i toa-lätt delen. Småsopar kanske varannan dag och punktrengör i toa-lätt delen samtidigt. Nu har vi ju bara två och det är stort samt att de gör mycket av sina behov i toalettdelen men det känns jättefräscht. Absolut inget bekymmer utan tvärt om. Dessutom rör dem sig MYCKET mer på fleeceunderlaget för oss. Men då de kommer på kutterspåen i gallerburen blir de glada med. Så ombyte förnöjer.. :)
Vad punktrengör du med och hur?