Marsvin iFokus

Marsvin

Etikett: skötsel
Läst 1416 ggr
Birkis
0

Polly dog,hur ska jag göra med Tess?

I söndags dog ett av mina marsvin.Hon hette Polly och var ca 4 1/2 år. Jag hann knappt ha henne i ett år innan hon blev sjuk v. 43 i år. Vi åkte till veterinären på fredagen samma vecka och fick medicin för något som man trodde var urinvägsinfektion. Vad det än var så blev hon bättre och vi trodde att hon skulle klara sig men på söndagen blev hon väldigt dålig och somnade in strax före 12. Jag satt i nästan en timme med mitt döda marsvin i knät och bara grät.

Polly har en syster som heter Tess.Hon  fick medicin mot urinvägsinfektion (hon var så duktig hos veterinären att hon lämnade urinprov).Idag fick hon sista dos av penicillin och hon har klarat sig bra.Just när Polly dog ville hon inte äta men nu äter hon som hon sak igen.

Nu har jag det problemet att man inte får ha marsvin utan kompisar.Tess är 4,5 år så jag vet inte hur länge hon blir kvar.Jag vill inte "hyra" ett marsvin tills Tess dör för det känns elakt. Jag kan inte skaffa en kompis den närmsta veckan efter som jag är i stugan. Tess får sitta i mitt knä så ofta som möjligt framför tv:n, när jag läser m.m. Och i buren har hon en valpkompis(en flaska med varmvatten och en handduk runt)          

Men hur ska jag lösa kompisproblemet?

// Birkis

[Cocomo]
3
#1

Först och främst, beklagar verkligen att Polly somnade in. R.I.P Polly🌺

Det bästa du kan göra nästan är att köpa 2små honor som får bo tillsammans med Tess. Skulle Tess somna in sen längre fram när hon är äldre så blir det inte samma procedur igen att du måste leta sällskap utan då har du redan två st. Jag tror inte du behöver stressa fram sällskap utan hon klarar sig nog tills du hittat kompis till henne, bara umgås mycket med henne och se till att hon har det bra och äter som hon ska! :)

mansonreznor
2
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Åh, vart bor du??

Jag har en hona som blev 4 i somras, hon funkar inte att ha i min honflock då hon är för hårdhänt och agerar "polis" mot vissa av de andra.

Jag fick henne för ca ett år sen, vanvårdad och i riktigt usel kondition… Hennes burkamrat hade dött och då ville de förra inte ha kvar henne, deras barn hade också tröttnat.

Jag hade tänkt lägga upp en annons här, tänkte göra det igår eller i förrgår men det hanns inte riktigt med.

Hon är jättetrevlig med människor, men jag har försökt få in henne i flocken totalt 4 gånger och kan inte få det att fungera.. Så nu sitter hon ensam och kan bara prata med de andra genom gallret. Hon verkar gärna ta på sig rollen som hane när hon gått i flock, vilket inte gått så bra… På samma gång så är hon jättegullig när hon blivit kompis med en annan gris, då putsar hon den grisen i ansiktet länge och noga. När flockordningen ruckats lite då nån av honorna gått med en hane eller haft ungar och kommit tillbaka, har det blivit kaos pga hennes "polisande". Om du vill ha henne så finns hon tre mil från uppsala. Och bur kan medfölja om det behövs. 

Hon heter Fiona, a k a "Potatisen"=P

hanna12351
0
#3

du kan ju kolla med marsvinshjälpen eller något annan omplacering om de kanske har någon liten gris i den åldern som du vill att hennes sällskap ska vara.

Birkis
1
#4

#1 Ja det är ju en idé men det kan nog bli lite svårt för jag är inte 100% på att jag vill ha fler marsvin efter Tess. 

#2 Jag bor ca 2 mil från Borlänge i Dalarna…Vet inte hur Tess skulle reagera på en "polis" men det skulle nog kanske gå bra.När jag fick Tess var hon överviktig,hon vägde nästan mer än vad en hane får väga men nu efter ett år har hon fått en bra honvikt så det kan jag nog lösa!

// Birkis

zapx71
1
#5

Frågan är väl om du vill fortsätta att ha marsvin. Då är det ju "bara" att skaffa en el två yngre vänner som sen kommer att ha varandra den dagen hon vandrar vidare. Men om du inte vill ha fler marsvin men ändå vill göra det bästa för henne skulle jag precis som #3 skriver, kolla med omplaceringshem för de brukar kunna tänka sig att tillbaka marsvinen om man inte vill ha dem kvar. Så då kan du ju "låna" en som du sen lämnar tillbaka.

Wilmazz
0
#6

Oj inte ha marsvin mer..Hur är det möjligt?? :)

Det är ju ditt beslut så klart.

Hoppas att du får en kompis när du kommer hem igen till ditt marsvin. Tror hon klarar sig utmärkt med att vara med dig mycket i stugan :)

/Wilmazz

mansonreznor
0
#7

#4 hon tar bara fram "polisen" i sig när hon går i flocken. Och nu tycker hon inte om de andra längre så jag har inte fått det att funka med bara en annan gris heller. När jag fick henne så gick hon först med en hona som var helt ny för henne, och det gick jättebra. Troligtvis så är det rollen hon tar på sig när hon bor med många marsvin som ställer till det.

Fiona vägde närmre 1,4 kilo när jag fick henne, halva buren bestod av huset och matskålen med "gnagarblandning" och en halv isbergssallat. Hon var så tjock att hon hade jobbigt att röra på sig, inte för att hon kunde röra sig på den lilla ytan som var kvar… Nu när hon blivit kavat och busig, byggt muskler och fått tillbaka livsgnistan så har hon en massa överflödig hud.

Han som lämnade henne sa att hon var född på sommaren. så hon är i samma ålder som din isf.

Synd att du bor såpass långt bort, 2 och en halv timme enkelväg enligt Google Maps=/

Birkis
0
#8

#7 Ja hon låter ju passande till Tess men jag tror inte mamma eller pappa vill åka så pass långt för ett marsvin😐

// Birkis

hanna12351
0
#9

tycker fortfarande du kan kolla med en omplacering ifall de har något marsvin i samma ålder eller äldre en tess