Marsvin iFokus

Marsvin

Etikettersjukdomarohyraskador
Läst 2377 ggr
Stephaniie91
0

Sår, ringorm, annat? HJÄLP :(

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Mina marsvin har antingen börjat slåss eller har de fått någon "sjukdom".. eller kanske en mix av det?

De två första bilderna är samma marsvin, bilden i nacken syns inte så bra, men är helt "flagig", torr och har tappat pälsen där, det började med en stor ruva. Har något liknande i örat.

Marsvin nummer två och tre har liknande sår/ingen päls runt ögat, fast bara på ena ögat. Och lite "fnasig" bakom örat också.. Ska såklart uppsöka veterinär.. Men tänkte om ni hade funderingar, förslag, eller tankar kring vad de kunde va? 

Är det marsvinen som har slagits tro, eller är det sjukdom eller blandning av det? Inte roligt när det ser ut såhär :( Och tänkte ni hade lite erfarenheter kring detta kanske, hur det "brukar" se ut.. :/

Stephaniie91
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

bild 2

Stephaniie91
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

marsvin 2

Stephaniie91
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

marsvin 2 vid örat

[Annet]
0
#4

Det kan vara Ringorm ja bäst att du kollar upp de ts 🙂

Lilje
6
#5

Det ser verkligen ut som Ringorm tyvärr. Svampangrepp på flera djur samtidigt gör det lätt att identifiera ohyran, dessutom är det väldigt "typiska" ringormsutslag som sitter i/nära ansiktet. Viktigt om ni vill göra skrapprov hos vet är att inte börja punktbehandla utslagen med t.ex Pevaryl innan provtagningen, då kan resultatet bli falskt.

Läs gärna artikeln på sajten: http://marsvin.ifokus.se/articles/4d71503ab9cb4622330623d4-ringorm?articles-1

NinaS
1
#6

För mig ser det också ut som Ringorm. Bra tips har du fått av #5.

Stephaniie91
0
#7

Tack för alla svar och tips!