Marsvin bilresa
Hej Jag och min familj ska åka till Åre på sportlovet med marsvinen och då undrar vi om det är dåligt för grisarna.
det är ju väldigt stressigt för marsvins att åka bil
men det brukar gå bra om man har med sig vatten/gurka hö till dem
och att man stannar emellanåt och kollar dem.
det finns en artikel här att läsa :)
Better than a thousand hollow words is one that brings peace
Better than a thousand hollow words is one that brings peace
Det är inte nödvändigtvis väldigt stressigt för marsvinen att åka bil. Följ råden som finns i artikeln länkad i #2 så kommer det gå galant :)
/ Emma
Nidos marsvinsuppfödning - Rex och Self DE white

Vi åkte och campade i stuga med Samson och Zooie och dom var pigga och glada som dom alltid brukade vara, men tror det är mycket individuellt fran marsvin till marsvin, bara du känner dina grisar bäst :-)
Tack för svaren
Det gick bra med resan och dom har mått bra
Jag brukar åka med mina marsvin till mitt landställe i 1 och 1 haöv timme och de märker knappt att de är i bilen om de har något gott att tugga på🙂 Men det får inte bli för varmt i bilen och inga fönster öppna🙂
animal power <3
Min äldsta åt ingenting, inte ens av gurkan under hela resan. Men när vi var framme så var hon som vanligt. Gillar inte och resa, men tar inte skada av det. Så man behöver inte vara så orolig.