Dosering av mediciner
Tänkte höra vad ni som har fått ge för dos av antibotikan Bactrim, samt smärtstillande Metacan.
Hur stor dos har ni fått ge? Hur många ggr per dag? Och hur länge?
Samt vad behandlades erat Marsvin för?
Urinsten, väger ca 1100 gram. 0,3 ml 1 gång dagligen. Metacam med styrkan 1,5 mg/ml. Efter någon vecka kunde jag minska till en dos på ca 0,15-0,2 och det fungerar bra. Långtidsbehandling.
Efter operation: 0.3 ml 1-2 ggr dagligen, samma vikt på marsvinet och samma styrka på Metacam.
Detta är en mycket välkänd gnagarspecialist som ordinerat.
Bactrim, samma vikt på marsvinet, 0.7 ml x2. Urinvägsinfektion.
Okej. Mitt Marsvin, hade en vikt på 850 g. Han hade slutat äta och tänderna kollades vilket veterinären tyckte kindtänderna var fina.
Han hade svårt att äta pga en knöl ev svullen lymfknuta, men åt lite grönsaker i ett par dag. Men nu har han slutat äta igen och äter fortfarande ingenting.
Han ordinerades 0,8 ml Metacam 1 gång om dagen och 0,5 ml Bactrim 2 ggr dag i en vecka.
Då kanske du har Metacam med styrkan 0,5 mg/ml, då blir det samma mängd.
Stödmata varannan timme med Crtitical Care och ta dig till en marsvinskunnig veterinär så snart du kan!
Japp, precis den styrkan.
Japp, jag stödmatar honom. Jag har i princip stödmatat honom från och till i över en veckas tid, då han har ätit ibland och ibland inte. Så han är nu pigg som sjutton för övrigt och beter sig annars helt normalt om jag jämför med dagen vi for till veterinären.
Men det verkar ändå vara något med tänderna som spökar eftersom han i princip började matvägra helt när vi slutade ge smärtstillande och bactrim eller om "bölden" inte är till 100% borta, fast jag inte känner den.
Hur länge kan ett marsvin behandlas med Bactrim om du har någon aning?
Japp, blir nog Vet besök igen.
jag tror att bactrim kan ges under längre tid, kanske 3-4 veckor vid långdragen medicin.
Metacam har ett av mina marsvin stått på i några år nu utan problem. Vet även fler som har sina grisar på långtidsbehandling med detta.
Är de smärtlindrade bruajar de ju ofta äta iaf.
#5 Okej, tack för snabbt svar.
Får inte tag i veterinären först måndag eftersom de har ett korkat jour nr system utöver ordinarie telefontider som inte funkar på kontantkorts telefoner, dels att det kostar 200 kr att ringa även om det bara är rådfrågning.
Ska ju som sagt inte dit i helgen eftersom det inte är så brådis, de räknar mer om man ringer om riktigt akuta fall (operation osv), så får nog vänta tills måndag.
Men tror du att jag kan fortsätta ge antibiotika tills måndag?
Skulle tro min gosse behöver fortsätta i alla fall 1 kur till. Om inte veterinären har något bättre förslag, funderar annars att söka annan veterinärklinik för en grundligare undersökning om han inte blir frisk snart.
jag är ju ingen veterinär men tror knappast att 2 dagar antibiotka till skadar något, om han inte mår dåligt av antibiotikan såsom diarré. Det viktigaste är väl också att han får smärtlindrande.
#7 Japp, ne, han bajsar som vanligt. Smärtlindrande är slut, precis det jag försökte ringa om igår. Men får inte tag i dem först måndag då de endast har akut jour nr (det som var så knasigt). Stödmatar honom än så länge.
Men jag märkte att han luktar fil kring ansiktet (ger inte något till honom som luktar så) och var lite blöt kring munnen och på hakan/halsen, så nu verkar det verkligen ge mera signaler på tänderna.. Trots att de var kollade under bedövning..