Kissig tjej
Hej!
Har för en vecka sedan blivit marsvinsägare till två små flickor.
Nu till frågan.
Jag pysslar dagligen med de o tar upp de o har de med mig i huset, men en av marsvinen är ALLTID varenda gång jag ska plocka upp henne alldeles blöt av kiss i rumpan. Jag har tjock lager med strö och halm i buren så det är inte att hon sitter i sitt eget kiss.
Vad beror detta på? Är det vanligt? Det andra marsvinet har aldrig varit kissig när jag plockat upp henne.
Detta har lett till att jag måste tvätta av henne i handfatet varje gång jag ska kela med henne och det känns ju lite surt eftersom det blir som en negativ upplevelse då för marsvinet tror jag, att bli uppplockad o sen direkt in i badrummet o tvättas av varje gång.
Kan jag förändra något i buren eller så för att avhjälpa detta, eller är hon bara sån i sin natur?
Mvh
Linnea Adler
Hemmansägarens smådjur - uppfödning av kaniner & marsvin i hemmiljö.
Västerbottens Län - Storuman
Har hon lång päls på rumpan? Då får de lätt kiss i pälsen och bästa lösningen är att klippa kortare.
Min marsvinsblogg: http://tresmagrisar.wordpress.com/
Hon är korthårig i bak.
Hmm ja du, hon luktar väl som alla marsvin typ, tror jag? :D Alltså jag har ingen aning tyvärr hur urinvägsinfektionsurin ska lukta =/
Ska det lukta extra starkt eller va tror du?
Ska höra med veterinär på måndag då! :)
Linnea Adler
Hemmansägarens smådjur - uppfödning av kaniner & marsvin i hemmiljö.
Västerbottens Län - Storuman