Marsvin iFokus

Marsvin

Etikettallmänt
Läst 517 ggr
BuGoG
0

Topp 5 frukter/grönsaker

Heej! Jag tänkte be om hjälp med att ranka topp 5 i frukter och topp 5 i grönsaker. Alltså dom topp 5 bästa frukter och grönsaker enligt ett marsvin! Frukter: 1. 2. 3. 4. 5. Grönsaker: 1. 2. 3. 4. 5.

emmaaslund
0
#1

Mina marsvin gillar olika grönsaker och frukter men överlag ser det ut såhär på favoritlistan: Grönsaker 1. Paprika 2. Grönkål 3. Salladskål 4. Morot 5. Broccoli Frukter 1. Melon 2. Vindruva 3. Äpple 4. Satsumas 5. Något mer har de nog inte smakat.

/ Emma
Nidos marsvinsuppfödning - Rex och Self DE white

BuGoG
0
#2

#1 Hamnar broccoli längst ner på din lista? På min skulle den hamna längst upp. Mina marsvin ÄLSKAR broccoli

Fridaaaa
0
#3

Frukter:  1. Banan (ingen frukt men ändå) 2. Äpple 3. Päron 4.  5.

Grönsaker:  1. Grönkål 2. Morot 3. Persilja 4.  Broccoli 5. Gurka

Vet inte om det är exakt den ordningen,svårt att säga.
Mina får sällan frukt dessutom. Kanske 1-2 ggr/månad max.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Arinah
0
#4

Det här gilllar mina

Grönsaker
1. Paprika
2. Färsk vitkål
3. Broccoli
4. Morot
5. Vanlig vitkål

Frukter
1. Melon
2. Vindruva
3. Äpple
4. 
5.

Mina marsvin kan nog gilla annat ex banan och persilja. Men banan är för sött, de får de bara om de behöver av nåt annat skäl. Persilja har jag helt slutat med då det verkar finnas ett samband mellan det och urinvägsbesvär. Är även restriktiv med broccoli av samma skäl.

Nu räknas väl kanske inte gräs som grönsak, men det står allra överst på alla listor :D