Lilacprojektets marsvin
Tänkte visa upp de två honor som rest från Holland och som kommer ingå i Project Lilac magpie. Det är ett sammarbetsprojekt mellan mig, Godisgrisen och Eulwen. Kollegorna kanske oxå vill lägga upp bilder på bärare och sedan färdiga lilac (och beige) magpie.
Här är en bild på Caren. Hon kommer från uppfödningen Villa Cavia i Hoge Enk, Holland. Uppfödare är Danielle Lokhorst
Caren är fruktansvärt fin.. jag måste nog undvika framtida bebistrådar :P
Åh, jag följer detta projektet med spänning! I framtiden vill jag def. ha en själv!
Vilka fina flickor! Caren har så otroligt vacker färg. Jag kommer också att följa lilacmagpie aveln med spänning :)
Sanni - Sannis marsvin (obs! endast på finska)
Jag som aldrig ens har kikat åt magpies tidigare blev precis magpie-frälst :D Så läckert! Det är helt klart de röda ögonen som gör det :)
Här hos mig har två kullar bärare till projektet fötts. Jag har parat två av mina nonself black magpie honor med en inlånad nonself lilac fox hane. De ungar som föds ur de kullarna är nu bärare av lilac och silverblekningen och förhoppningsvis har de även fått en benägenhet att lämna magpierutiga avkommor. Ungarna ser väl mest ut som svarta foxar… men det kommer redan i nästa generation kan vi få lilacs men de snygga rutorna kan nog dröja ett tag till.
Första kullen efter Niffers eliot och Sch GP Chokladfabrikens Terabyte. Två av ungarna honan Homsan ochen av hanarna Hemulen kommer att ingå i projektet.
För några dagar sedan föddes den andra kullen efter Niffers Eliot här nu var det Chokladfabrikens Pansy Parkinson som är mamman. Fyra ungar är det två honor och två hanar. Den ena honan kommer att stanna här hos Chokladfabriken sen kommer en unge till att stanna i projektet troligen den helsvarta hanen eller möjligen den andra honan.
Jag kan inte göra annat än att instämma med #9. Har tyckt att magpie var fina men alltid haft raser som suttit högre upp på min önskelista men efter att ha följt erat projekt har jag blivit mer och mer förtjust i rasen!
Caren är så vacker! Projektet går framåt fort ser jag :) Himla kul!
En beige harlequin vore en riktig drömgris… 
/Louise - Medarbetare på marsvin.ifokus.
Här är lilactråden. Ska bygga på med historik här.
Tack så mycket godisgrisen! Nu är denna bevakad för all framtid ;)
(Och genom att skriva ditt namn blev jag sugen på godis.. suck! ;))
#16 Jag är alltid sugen på godis hm… tänk om det är för att jag så ofta skriver Godisgrisen och Chokladfabriken? 
Tänkte att jag ska redogöra lite för projektet så ni får del av både historik och framtidsplaner.
Jag är den av oss tre som avlat på magpie längst (ca 5 år) och redan första gången jag läste standarden på SMFs hemsida och insåg att magpie och harlequin är en godkänd variant i fler färger än choklad och svart som fanns i Sverige just då blev jag sugen på att någon gång i framtiden pröva att få fram fler färger. På senare år har jag blivit allt mer förtjust i rödögda djur och i färgen lilac. Men jag insåg mina begränsningar jag hade inte platsen för detta projekt. Jag och Arinah pratade lite löst om det då och då och jag började höra mig för hur man skulle kunna göra det om det någon gång blev aktuellt. Då sköt jag det åt sidan och lät tanken glittra som en liten önskedröm i fjärran.
Men någon gång i våras eller eller var det i somras skrev Eulwen ett inlägg här på MiF där hon undrade hur man skulle kunna få fram dessa varianter för hon var sugen på att försöka. Arinah och jag hakade genast på och sen har det gått snabbt. En eller två uppfödare kan knappast göra detta själv om man inte har obegränsat med utrymme tid och pengar men nu var vi plötsligt tre så vi tutar och kör!
Nu gällde det att få tag på bra djur att starta projektet med. Magpies hade vi redan så det vi behövde var lilac eller/och beiga djur. För att snabbare komma dit vi ville valde vi att använda lilacs som redan hade silveranlaget eller cream så vi valde att ta in lilac fox och otter i projektet det hade fungerat med silverargente också.Vi undek selfar i lilac för de är troligen golden istället för silverblekta och då är det ett elände att bli av med goldenfärgen det blir för många recessiva gener att fånga upp i aveln och det blir svårt att få fram djur som är bärare av allt vi behöver, och framför allt se vilka som är e rätta bärarna. Nu visar det sig att det är lite svårare än vi trott då lilac är en knepig färg i sig och vissa djur inte har den typ av ljust råsa ögon som vi vill ha utan är en lite "oäkta" variant av lilac med mörkare ögon. Detta problem tampas vi med nu men hoppas att det kommer att lösa sig.
Så hade vi sett bilder på nätet på lilac magpies i Holland. Vidunderligt vackra! Det är nästan overkligt men faktiskt har vi nu lyckats få hit tre djur från den uppfödningen som kommer att ingå i projektet!
I nuläget har vi två redan färdiga honor, en hollänsk lilac/beigebärar magpie hane, fyra black fox som är lilacbärre och några par som sitter och ska göra fler bärare. De första lilac magpie kan dyka upp rätt snart lite beroende på hur vi väljer att använda våra projektdjur. Hemma hos Arinah kan det i princip födas kullar redan i vår. Hos mig tidigast i höst. När vi börjar få ordning på teckningen är svårt att säga men det kan dröja flera år. Magpie är lurigt och det är långt ifrån alla som har de rutor som kännetecknar varianten även om de har bara magpies i släkten kan det bli rasmässig pannkaka av hela kullar även rena magpiekullar.
Det är inte ett lätt projket vi dragit igång men ack så spännande!
Åh, vad kul med en liten uppdatering här!
Vad spännande detta projekt låter! Det ska bli kul att följa er här! =)
Uppdaterar lite. Det är fler ungar på gång. Ganska snart nedkommer Villa Cavias Nian (PEW) med kull. Blivande pappa är Chokladfabrikens Golem (black magpie) Om inget otrevligt inträffar föds små black magpajsare med lilacanlag.
Villa Cavias Caren (lilac magpie) är dräktig med Chokladfabrikens Hemulen (black fox med lilac och magpie anlag) Det blir nog bara en unge som om det går vägen kommer inom ett par veckor. Det skall bli väldigt spännande och se hur den ungen artar sig. Vilken färg och vilken teckning den valt. Kanske kommer en liten färdig lilac magpie.
Super spännande!! :)
min hemsida: http://www.piggieville.n.nu
Här kommer sent om sider ett par bilder på det tredje marsvinet som importerades från Holland (uppfödare Danielle Lockhorst). De andra två är Arinahs Caren och Nian.
Det här är Villa Cavias Yang. Till synes en anspråkslös chocolate magpiehane med dassig färg, bläs och rätt brindlad teckning. Men ack så charmig! Och börjar växa till sig jättefint i kroppen, blir en maffig kille det här. 😃 Han bär på lilac och kommer så småningom att få träffa Chokladfabrikens Idril som flyttat hit (bild ovan) och med en gnutta *hrm* TUR så KAN det komma lilac mapie. Fast särskilt sannolikt att det sker redan i första kullen är det väl inte om vi ska vara realistiska.
Framifrån. Visst ser man att han är charmig? Går under smeknamnet "feta illern med brännande fötter" här hemma då han är vig som en ål och oerhört kvick i manövrarna.
Jag har börjat få mer tid över nu (äntligen!) och bilder på de övriga djuren som finns hos mig och som ingår i, eller ska ingå, i projektet kommer ploppa in framöver.
Lämnar ett avtryck för att kunna följa detta spännande projekt
Sajtvärd för Djurfoto
www.mariekengren.se
Gud vad kul att följa detta projekt!!! Lova att uppdatera oss om hur det går!!! :)
Hur går det? *nyfiken* 😃
/Louise - Medarbetare på marsvin.ifokus.
Jag vill också veta :)
min hemsida: http://www.piggieville.n.nu
*Tass* ^^
Enjoy life and live the adventure!
Vad spännande!
Sajtvärd på Akvarieräkor ifokus och m_edarbetare på Agility ifokus
_(f.d MelvinMimmiLufsen)
Tyvärr kom det inga levande ungar i kullen som näms i #27.😭
Men ungarna i #26 är nu flyttklara. Om ett par dagar flyttar en av de små hanarna hit. Han kommer att sättas ihop med mina fina lilacbärar honor Homsan och Indis i slutet av sommaren. Ungar som förjhoppningsvis blir lilac magpie väntas i höst. Teckningen har jag inte så stort hopp om i första generationen men jag är så nyfiken.🙂
Bild på vackra Indis.
#33 va synd att ungarna inte levde:(
Så spännande att följa detta projektet :D
Hälsningar Malin <3
Medarbetare på Marsvin ifokus
Min hemsida
Och hanen längst till höger på bild i #26 kommer att flytta hit samma dag. Han kommer i slutet av sommaren/hösten få träffa coola Idril, kullsyster till Indis i #32.
Jag kommer själv att sätta ihop en "bärar-kull" i samma veva men har inte riktigt bestämt mig än för vilka djur jag ska använda. Lyxproblem! 😃
Med ursäkt för att färgerna inte alls är korrekt återgivna på denna bild så kommer iaf en liten glimt av mina tre lilacs. Den mörkaste är hanen Aln, som förmodligen bär på pg (grey). De andra två är helsystrarna från Norge, lilac otter båda två.
Följer också detta projekt med stort intresse, jättespännande!
#35 Aln ser mörkare ut än bror sin på bilden men ändå inte jättemycket 🙂
#35 Oj oj oj, vilka snyggingar! 🙂
/ Emma
Nidos marsvinsuppfödning - Rex och Self DE white
#34 Den där är i från förra sommaren, har fortfarande inte haft tid att fota. Skrev min tenta igår så nu ska jag väl ha tid hoppas jag. :-P
#38 Hoppas tentan gick jättebra.
#23 Vilken charmig blick han ger oss, din Yang. Fin kille du har där.🙂
Medarbetare på Marsvin i Fokus
”Be true to yourself and you will be false to nobody.” Shakespeare
#39 Tack! Då skulle du få känna på honom, han har en kropp utöver dess like! Från ena dagen till den andra gick han från gänglig och tunn iller till maffig snubbe med rejäla (!) skuldror. Kan inte vänta på att få ställa honom i PET. När man tar honom över kroppen så är det kompakt massa man får handen. Så jäkla häftigt…
#40 Då är det väl bäst att jag låter "Lilleputt" Gozo stanna hemma från den utställningen.😉Trodde han var rätt så stor - ha ha…
Vi fick bra poäng den enda gång vi visat honom, men han behöver nog växa på sig lite till. Undrar bara hur man får en "marsvins-soffpotatis" att jogga runt mer på golvet för att få massa och muskler. Han springer inte ens för gurka.
Jag ska berätta för Gozo om maffiga Yang och säga att honor gillar stora killar. För det gör de väl?
Medarbetare på Marsvin i Fokus
”Be true to yourself and you will be false to nobody.” Shakespeare
Nu vill nog alla ha mer uppdatering från er som är delaktiga i projektet! 😃 Hur går det?
/Louise - Medarbetare på marsvin.ifokus.
Jodå det händer lite.😃Eulwen fick ju aldeles nyss en bärarkull efter en self lilac (?) och en chocolate magpie. Två små honor i den kullen är black magpie och lilacbärare de kommer troligen att delta i projektet.
Hemma hos Arinah sitter två Hollänska lilacbärare ihop och umgås sedan några veckor. I den kullen kan det teoretiskt födas lilac magpie.🙂
I morgon då jag kommer hem från min semester i stugan sätter jag ihop Chokladfabrikens Homsan och Chokladfabrikens Indis med hanen Flockdjurs Alimemazin. Halvsystrarna Indis och Homsan är black fox med en lilac fox pappa och deras mammor är black magpie. Alis pappa är black magpie och hans mamma är Nian pe white lilac bärare från Holland.
Så det närmar sig.😃
Så roligt! :D
❤️ - Med kärlek, utan våld - Hjärta
följer detta 👍
Ja det stämmer, den 18e föddes en bärarkull hos mig med Aln som pappa och Sibel som mamma. Det kom tre stora fina honor och en jättebonus då två blev black magpie, pappan som är self bär alltså på blekningsgenen. Hans mormor är lilac fox så chansen fanns men jag var helt inställd på att bara få black/golden ungar, då det var superroligt att se!
Ny bild på pappa Aln.
Och i den här tråden finns bilder på ungarna som föddes nu! De två svart-vita flickorna törs jag påstå kommer stanna i projektet, den lilla black/golden-tösen vet jag inte riktigt ännu vad planen blir för. Ev. flyttar hon till Finland om hon inte platsar i projektet. Hon har ganska fina rutor dock så lite frestande är det…
http://marsvin.ifokus.se/discussions/51e9637c8e0e74357900134d-ekskogens-d-kull-130718
Yang är just nu på dejtsemester hos Arinah och kommer när han är hemma igen att få flytta ihop med Idril som har vuxit till sig och blivit oerhört söt med stora öron och ögon. 😍
Första kullen blir det hos mig där chans på lilac magpie finns!
Som nämnts finns Yang hos oss och samboar men Nian. (Han kan snart flytta hem till väntande Idril.) Det kan komma lilac magpie i kullen.
Senare i höst när Amimox (mamma Nian PEW med lilac magpie i släkten, pappa Chokladfabrikens Golem)blivit stor nog kommer hon få träffa Chokladfabrikens Hemulen (black fox med lilac fox pappa och magpiemamma) Med lite tur kan det bli lilac i den kullen också.
Med alla våra planer borde det kunna födas en lilac magpie hos någon av oss redan i år, men man kan aldrig veta.🙂
#50 Nä slår man in kombinationerna i färgkalkylatorn och tittar på oddsen för en lilac magpie i en bärarkombination så ska det till ganska mycket tur! Men du har ju 50% chans nu med Yang och Nian så jag gissar att du blir först. 🙂
#53 Fina! 🙂

Tack för att ni delar med er i ert projekt!
Jag bara älskar erat projekt, när jag får tid & ork ska jag lägga ut en tråd med lilac rex projektet 🙂
När tror ni att den första lilac pajen kommer? Eller rättare sagt, när vågar ni hoppas att den ska komma? :p
#58 Vi har ju alla tre gjort/gör ihopsättningar nu som kan resultera i lilac magpie. Arinah och godisgrisens par sitter redan ihop, Yang ska sättas med bärarhona så snart han är hemma hos mig igen. Så förhoppningsvis om några månader kaaaaanske det kommer en lilac magpie hos någon av oss.
Spännande! Känns trots allt som att det har gått väldigt fort, men det tycker klart inte ni ;)
Jag tycker nog ändå att det har gått rätt snabbt. Det kändes segt i början när vi letade avelsdjur men när vi väl fått in de vi behövde så har det bara rullat på! Tycker vi har haft tur med de bärare som fötts, de har varit oväntat fina och betydligt mer tecknade än jag trodde att de skulle bli. Hade nog förväntat mig en "helsvart" generation innan vi fick se något magpie-aktigt alls.
Hoppas det kommer någon lilac magpie Snart! ^.^
Nu sitter Chokladfabrikens Homsan och Chokladfabrikens Indis med Flockdjurs Alimemazin. Homsan är redan parad. Ja nu är det bara att otåligt sätta sig och vänta.
Grattis! Äntligen! :D
SMF 470 Saphira's
- Nonself & crested black, lilac och grey fox/otter
- Self & crested saffron, pew & cream
- Teddy
Men guuuud så roligt!! Skynda dig med bilder :D
JA!😃
Åh vad kul! Då antar jag att ni ska behålla hela högen? ^^ :D De är ju helt underbara :O
Det bästa sättet att misslyckas är att inte försöka
Fantastiskt roligt att det kommit lilacs redan! :-)
Igår kväll föddes en kull här som skulle ha blivit en del av projektet. Tre fantastiskt fina ungar blev det men tyvärr blev ingen av dem lilac. Eftersom vi nu inte kan veta säkert om de är bärare av färgen så kommer de troligen inte att användas till denna avel.
Mamman till kullen är Chokladfabrikens Homsan nonself black fox och Flockdjurs Alimemazin black magpie.
Ungarna blev en black magpie flicka, en black fox flicka och lite oväntat en chocolate fox hane. De är stora och pigga och helt underbart söta!
Ja ÄNTLIGEN nu har det fötts lilac hos Chokladfabriken!
Indis har precis fått fem ungar och en hane och en hona är lilac! De r precis nyfödda och fortfarande blöta så jag ka ännu ite se om de är något magpierutiga eller inte.
Glad… nej överlycklig! 😃
Har följt projektet lite smått. Stort grattis! :)
Med vänlig hälsning
Andrea, Doris, Stella, Lily, Otto och Elsa
Grisarnas blogg hittar du här.
Ser fram emot bilder! :D
Sajtvärd för Djurfoto
www.mariekengren.se
Nu är det jättekul och ännu roligare med projektet. Nu finns det sammanlagt 4 lilacungar födda inom projektet och en utanför.
Den 6/10 flyttade Flockdjurs Amimox (black magpie med lilacmöjligheter) ihop med Chokladfabrikens Hemulen (black fox med lilacmöjligheter) De gillade varandra från första ögonblicket, så det väntas kull inom 10 veckor troligtvis.🙂
#72 Åh så roligt, grattis! :)
#77 Men vilka söt-trynen 😍Grattis!
Men så söta! Stort grattis!!! :D
Är det en magpie fox också?!
Grattis! Jätte fina! Men blev lite extrakär i den mittersta svartvita magpien, foxen? Ursöta ögonringar 😍
Sanni - Sannis marsvin (obs! endast på finska)
#81 Ja en helt ljuvlig magpie fox hona. Onödigt söt.❤️
Så är det en black magpie hona med ganska lite vitt men absolut magpie och en self black flicka. Jag ser inget vitt på lilac ungarna varken på hanen eller honan.
Jag som inte är helsåld på kombinationen cr-blekt lilac och vitt är desto mer förtjust i tanken på magpie fox!
#84 Nej jag vet att du inte är det men det är okej.😉Jag är förvånad faktiskt att vi inte fått fler mapie fox. Det har ju varit lite mixade stråk på flera av fox magpie korsningarna men man har knappast kunnat kalla dem magpie fox. Den här lilla flickan är den första och hon är inte alls helfel magpietecknad med fin rygglinje och allt men hon är väldigt övertecknad som fox betraktat. Helt bedårande är hon.😃
Det kommer fler bilder men jag vill ta dem i bra dagsljus. Fotar i morgon.
Idag har Idril fått sin kull! Det blev fyra ungar varav en riktigt vältecknad (!) lilac magpie. Fick också en helsvart samt två de whites, den ena vita har de största ögon jag någonsin sett.
Magpieungen är ljuvlig! Utställningsbar! 😃 Mer bilder kommer sen, här är en försmak.
Här är den vita med de stooora ögonen.
Vikter mellan 62-77g. Kön törs jag mig inte på, jag har taskigt ljus, är trött och de är alldeles alldeles jättefärska (dvs små).
Nej men fy! Den med ögonen är ju bedårande!! Bland de sötaste jag sett! Och lilac bebisen ska vi inte tala om. Vill ha känslan kommer med stormsteg :) Jättegrattis till era kullar och att det börjar ploppa upp lilac bebisar :)
min hemsida: http://www.piggieville.n.nu
Åh grattis! Här händer det saker minsann! :D
Hälsningar Malin <3
Medarbetare på Marsvin ifokus
Min hemsida
Vad roligt att höra! Grattis 😃
Sanni - Sannis marsvin (obs! endast på finska)
Kul!! 😃Gratulerar!
/ Emma
Nidos marsvinsuppfödning - Rex och Self DE white
Många bebisar på MIF nu, så roligt! 😃
Grattis till sötnosarna!
Besök gärna min blogg - Minsvartvita

Grattis till er alla i projektet! Kul att alla har fått någon lilac var.
Grattis Eulwen din lilla lilac magpie är ju nästan för bra för att vara sann!😃
Ja vi är verkligen igång nu och den här första generationen är faktiskt fler och bättre än jag vågat hoppats på.
Mina båda små bäbisar är ju kanske rent av self lilac och inte magpie men de åtminstone den ena kommer att stanna i projektet, De och syskonen är pigga och på alla sätt underbart söta.❤️
Stort grattis Eulwen till dig också! Det här är verkligen jätteroligt att följa :D
Magpieungen är hane, resten honor. Och han ska förstås INGENSTANS! 😃
Tack för alla gratulationer, jag är löjligt glad över denna kull!
Fick inte tillfälle att fota i dagsljus idag så färgerna är aningens missvisande.
Här är en bättre bild på min hane som fått namnet Eyal.
Här har vi de två honor som föddes här för en månad sedan. De har namn som har ordet lilac i sig. De kommer nu döpas om eftersom de mycket väl skulle kunna vara beige magpies. Jämför färgskillnaden med Eyal. Det är inte helt lätt med färgbestämningen med dom här färgerna. Silvergenen bleker och förändrar.
Hur har färgen ändrats medan de vuxit tycker du? Var de ljusare, mörkare, har färgtonen i sig ändrats?
Intressant!
Underbara! :) Har du kommit fram till vilka dom blir deras framtida partner?
min hemsida: http://www.piggieville.n.nu
#106 Smurf kommer att få mycket att göra.😉Vi kommer att låna djur av varandra planeringen, är inte helt klar än det får ge sig med tiden.
Jag tycker detta är super spännande att följa :) Kul att ni redan har lilacs att använda er av.
min hemsida: http://www.piggieville.n.nu
Super fin och gullig trio :) Mittenungen ser riktigt fin ut!
min hemsida: http://www.piggieville.n.nu

Hur söta som helst.
Fina dom.❤️
De är så otroligt läckra, lilac-pajsarna! Eyal är en riktig skönhet, mums!
/ Emma
Nidos marsvinsuppfödning - Rex och Self DE white
Smurf. Han sitter nu med Homsan och nu hoppas jag på en fin kull med lilac magpies. Senare kommer han att få träffa Homsans halvsyster Indis också.
Om ni undrar varför han är lite suddig kan jag berätta att han hade väldigt svårt att sitta still. Detta är den enda bild som går att visa upp på de andra ser han inte riktigt klok eller så blev han helt suddig. Härligt galen och aktiv kille.😃
Åh en lilac magpie vill jag ha någon gång! :) Så himla fina! 😘
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se
2014-03-19 föddes det en kull hos Chockadfabriken. Det föddes en två veckor tidigare också men de är helt vanliga chocolate magpies men den som föddes den 19.e ingår i lilac projektet. Pappa Smurf som är lilac magpie blev pappa för första gången och mamma Homsan som är black fox och lilacbärare fick sin andra kull. Tre ljuvliga ungar blev det pojken Tristan är black magpie och fox "foxpie", ena flickan Too-Ticki är nästan self black och den andra flickan Prinsessan Tuvstarr är nästan det jag ville ha hon lilac "foxpie". Tuvstarr stannar självklart i projektet.
Den andra maj är nästa kull i lilac projektet beräknad att komma. Smurf har varit framme igen och fått träffa Indis Homsans halvsyter med samma färg. Två veckor efter det väntas en kull efter två lilac bärare som är black magpie Flockdjurs Alimemazin och "Ekskogens" Dolores.
Tuvstarr är verkligen jättefin. Hon blir en tillgång i projektet som nu verkligen är igång <3 :)
Här väntas det också kullar. Ekskogens Eyal och Villa Cavias Nian flyttade ihop 16/2 för några veckors dejtande, och Nian är rund om magen. Gissar på kull inom 3 veckor. Beige och lilac magpie samt PEW är möjliga resultat. Första kullen här utan bärarföräldrar
Idag har Eyal och Smurfan flyttat samman och tycke uppstod direkt. Båda är lilac magpie. Troligen kommer lilac magpie och kanske PEW i kullen om inte Smurfan har choklad i bakfickan, då kan det även bli beige magpie.
Planerade hopsättningar inom kort:
Chokladfabrikens Hemulen o Flockdjurs Amimox. Bär båda på lilac och fick en fin kull senast.
Flockdjurs Icegirl o Flockdjurs Ludvig. Där väntas beige och lilac magpie, kanske med lite foxkaraktär. Även PEW är möjligt.
Som ni ser är det flera kullar på gång. Kanske det snart är möjligt att det finns lilac och beige magpie till salu :)
Åh vad spännande! :) Härligt att det går så bra som det gör :D Att läsa om projektet och se bilder är som att befinna sig i en stor godisbutik!
/ Emma
Nidos marsvinsuppfödning - Rex och Self DE white
Och här går Flockdjurs Antibus ihop med Dorothea sen ett par veckor. Väntar på att magen ska växa. Båda är lilacbärare.
Antabus skulle det ju stå. ;)
Igår 140426 föddes en fin kull. Mamma är Villa Cavias Nian (PEW) och pappa "Ekskogens" Eyal (lilac magpie)
Från vänster:
pojke Ronaldo 71g
pojke Messi 61g
flicka Abby 54g
flicka Sawa 65g
Messi är beige magpie, de andra är lilac magpie. Ronaldo har dock skum färg på pälsen då topparna på håren är vlita
Abby är extra liten och har svårt att hålla värmen.
Nämen vilka fina små grisar :) Följer projektet och hoppas att ni får många små lilac magpies c:
Det här är Halifax, också född i projektet. Om han kommer att stanna i det är ännu oklart. Han är lilac/golden och alltså ingen magpie, men han kan lämna magpie.
Jag tycker han är rätt läcker… :)
Pappa är Flockdjurs Antabus, mamma är Dorothea.
Ser att det är en månad sedan senaste uppdateringen här. Hur går det för er? Har kollat igenom hela tråden, är själv helt tokig i lilacs ;)
Det sker saker lite då och då. Både roliga och sorgliga. För några dagar sedan dog en "vanlig" black magpiehona i toxicos. Hennes ungar skulle blivit lilacbärare, men sett ut som vanliga magpies.
I fredags födde Flockdjurs Icegirl (beige magpie) två bebisar. Pappan till kullen är Chokladfabrikens Hemulen (black fox lilacbärare)
Ut kom en black foxipie (flicka) och en chokolate magpie (pojke) Båda är lilac/beigebärare. Foton kommer senare. Hade hoppats på rödögda småttingar, men de är väldigt söta ändå. Flickan stannar troligtvis :)
