Marsvin iFokus

Marsvin

Etiketter: raserfärgerteckningar
Läst 800 ggr
[Gnagare2]
0

Hur får man fram en viss färg och teckning?

Har haft marsvin i många år och är väldigt förjust i de små liven.Detta beror ju helt på vad man har för smak,men jag är väldigt förtjust i släthåriga,helsvarta marsvin med en vit "bläs". Det är en färg,hårlag och tecken jag sällan ser på marsvin. Funderade på att föda upp den färgen och teckningen,men då ska väl båda föräldrarna se ut så,och det är rätt svårt att få tag på,har jag märkt. En av mina honor ser ut så,bara det att hon är virvel. Släthårig hade jag tänkt isåfall.

Vad tror ni,erfarna uppfödare,hur får man fram min favoritfärg och tecken?🙂

Bombardera mig med era tankar och åsikter.

idipidi
3
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Kul fråga. Vitteckning är väldigt svårt att styra till 100% med avel. Det finns alltid en stor slumpfaktor också, tyvärr. Bläs är dock bland det lättaste att få fram då vitt gärna vill sätta sig som bläs. Så här kan det t.ex. se ut hos mig när jag försöker få fram american crested….

[Gnagare2]
0
#2

Du milde så söta små grisar du får fram…..🙂

[Gnagare2]
0
#3

idipidi,hur stor skulle du säga att slumpfaktorn är? När dom har en vit bläs så brukar dom ju oftast ha mera vitt även på kroppen.

idipidi
0
#4

Det är verkligen otroligt komplext och varierar mellan olika linjer. I mina kullar så skulle jag säga att jag för det mesta har parat två åtminstone hyggligt tecknade american cresteds med varandra.  I kullarna får jag sedan allt från helsvarta (ganska ovanligt) till regelrätt tvåfärgade med nästan 50/50 av svart/vitt. Det vanligaste är ändå att de får en liten mängd vitt i cresten, som en tofs elelr halvfylld crest. Sen har jag fått en del riktigt fint tecknade. Några med riktigt fint tecknad crest och en liten extra mängd vitt också, oftast på nosen.
Du kan kolla mina kullar på www.timotej.se/idefix

[Gnagare2]
0
#5

Mycket intressant att kika in på din sida,idipidi,synd att du bor så långt bort…

idipidi
0
#6

Om du är seriöst intresserad så brukar det ofta gå att lösa med transport.

[Gnagare2]
0
#7

Jag är seriöst intresserad om du har en släthårig hona med den färg och tecken jag var inne  på här i min tråd,helst ung.🙂

[Gnagare2]
0
#8

Idipidi,jag har skickat ett privat meddelande till dig🙂