Marsvin iFokus

Marsvin

Etiketterboendeinredning
Läst 717 ggr
TheCottonCandy
0

Upphöjd bokhyllebur?

Jag ska fixa till en bokhyllebur av billy bokhyllan med måtten 200x80  cm från ikea. Den ska vara upphöjd och jag har kollat på olika bordsben från ikea men det verkar bli svårt att sätta fast benen då baksidan på bokhyllan är ganska tunn även om jag sätter hyllorna på baksidan som förstärkning.

Jag undrar om någon härinne har en upphöjd bokhyllebur och hur ni har gjort i så fall eller om någon har förslag på hur man kan göra? 🙂

kodex
0
#1

Gick till närmaste/billigaste byggbutik och köpte en spånskiva som jag bad dem såga till, på Woody tror jag att det var. Sen var det bara att spika fast den i botten :)

mallsan
0
#2

Vill du att buren ska vara i höjden så att du kan stå upp och klappa marsvinen mm. så kanske du kan hitta ett billigt snyggt bord att ställa den på? Om det var det du menade förstås 😉

TheCottonCandy
1
#3

Tack för svaren! Nu har jag byggt buren och det gick att sätta på bordsben i alla fall 🙂