Skriva av mej om igår om nya marsvinet
När hen kom så kollade hen inte ens till en sårskada som Raggaren hade sen Limpan bitit han sågs efter han flyttat Limpan. Sen stoppade hon snabbt ner han i lådan utan att ens hälsa på han. Efter när hon gick sa hon hör av dej om det är nått tex att inte dom passar ihop. Fajn jag hörde av mej till henne fick bara svaret kommer hem på tisdag och då måste ni ta er till Vrigstad och dit kan vi inte ta oss. För det var 23 av 100% att det skulle fixa sig mellan den nya och Minto men nu som tur är funkade det till slut. Känner mej både blåst och lurad då hon helt tvär vänder och blir helt anorlunda mot oss elak och mera. Mår idag dåligt för detta både jag och sambon fruktar för Ragggarens liv men finns inget vi kan göra för att få hem han. Ge förslag i sådana fall vill få hem vår Raggaren och ha det andra med alltså en ny vän till Raggaren ❤️
Vänta nu … du skaffade dina marsvin för typ en månad sen och har redan bytt bort båda två? Varför byter du alltid ut dina äldre djur mot nya istället för att försöka lösa situationen med dem du har? Det är klart att marsvinen är oroliga och inte kommer överens om de hela tiden måste anpassa sig till en ny situation i ett nytt hem med marsvin de inte träffat innan. De får ju inte en chans att bli hemmastadda.
Och om du, som du sa i en annan tråd, inte har råd att skaffa allt man behöver till marsvinen (t ex varsitt hus) är det då lämpligt att skaffa djur? Borde du inte försöka få situationen med de två du har att lösa sig innan du tar tillbaka ditt gamla marsvin och skaffar ett nytt?
Jag förstår att du är orolig för ditt gamla marsvin, men om ni inte kan ta er dit vet jag inte vad ni kan göra. Är marsvinet ni fick av henne (det låter som att ni fick ett) ett friskt marsvin? Om så är fallet tror jag inte ni behöver oroa er för Raggaren. Istället skulle jag försöka fokusera på de marsvin ni har och försöka ge dem ett bra liv istället för att byta dem som om de vore samlarkort.
Jag håller med #1 till hundra procent.!
»♛❣❣Hälsningar❣♛«
Håller med #1
Vill absolut inte verka otrevlig men hur kan man bara byta sina marsvin sådär? Jag skulle aldrig någonsin kunna göra så med mina. Dom är familjemedlemmar som jag älskar och visste väl från början att de kommer finnas med oss i 5-7 år vilket är ett ansvar man tar som djurägare när man skaffar dom. Jag kan förstå att många tyvärr måste hitta nya hem till sina p.g.a allergier, sjukdommar etc men att byta som samlarkort som #1 nämnde låter bara allmänt sjukt.
Förstår också att du är orolig men snälla, du måste börja tänka om.
Generation to generation, I will never die. I will continue to live aslong as I´m alive.
Ja, som #3 säger. Man ger sig in på att ha marsvin i 5-7 år, och du skrev i annan tråd "bytte mitt ena för att jag ville ha ett långhårigt , jag har inte haft det innan". Man binder upp sig med två marsvin som man ska älska, vilken längd, färg eller personlighet dom än har.
»♛❣❣Hälsningar❣♛«
