Lös i magen - Stress? Parasit? HJÄLP!!
Hej på er! Är så tacksam att detta forum finns. Har fått så mycket bra hjälp här från er, och nu har jag en fråga till. För ungefär två veckor sedan fick vi låta vårt ena marsvin, Disa, somna in. Hon blev 6 år gammal och hade under en lång tid diarré som slutade i rejäla blödningar i avföringen. Vi åkte in till smådjursveterinär som rådde oss till att avliva henne. Vårt andra marsvin, Lea 6 år, fick en ny kompis som heter Bonnie, ca. 2,5 år dagen efter Disa fick somna in. Nu har alltså Bonnie varit här i ungefär två veckor. För två dagar sedan började hon bli lös magen, och jag är så rädd att det ska sluta på samma sätt som det gjorde med Disa för henne… Hon äter som normalt, dricker ok, rör sig och pratat som vanligt. Känns inte som att det beror på foderändring då det visar sig först nu efter två hela veckor. När jag ringde veterinären om råd och frågade om det kunde vara parasiten coccidios, sa hon att det nog inte var det utan att det snarare kunde bero på stress eftersom Lea fortfarande ibland hugger mot Bonnie för att visa rang osv. Vi har nu separerat buren med ett rengjort ugnsgaller då veterinären trodde det kunde minska stressen för Bonnie. Vad tror ni? Vad ska vi göra?
Oj! Vet inte varför bilden blev upponer.. heheh!
Hur lös i magen är hon? Är det vattnigt eller bara löst? Det första jag skulle misstänka är maten. För mycket grönsaker, pellets eller annat kraftfoder kan få magen i obalans. Äter hon tillräckligt med hö? Om hon jagats runt av ditt andra marsvin så kan det vara så att hon inte haft ro att äta. Har du koll på vikten? Om diarrén påverkar allmäntillståndet hos marsvinet så behöver hon komma till veterinären. Om hon verkar pigg och håller vikten skulle jag testa med en diet på bara hö och vatten plus en skiva gurka med ett par korn askorbinsyra på för c-vitaminets skull. Det finns produkter med prebiotika och probiotika som kan hjälpa. Pro fibre rabbit har jag god erfarenhet av. http://vetzoo.se/pro-fibre-rabbit Här kan du läsa mer om diarré hos marsvin. http://www.guinealynx.info/diarrhea.html
#2 Det är löst. Det blir liksom som vanliga små "korvar", fast i variende storlekar och väldigt lösa. Kliver hon i det blir det ju bara geggigt liksom. Hon äter mycket hö! Nu kör vi en diet med bara hö och vatten som du säger, med lite gurka och morot emellanåt.
Tack för tipset med Pro fibre rabbit! Det ska vi absolut testa.
Det som jag tycker är så oroväckande är att hon varit sån här i snart fyra dagar, varken blivit bättre eller sämre. Hon verkar ju inte må dåligt på annat sätt. Märkligt. Hon rör sig, pratar och äter. Vad skulle du gjort? Vänta längre eller åka in till veterinären?
#3 Fyra dagar är en ganska lång tid att vara dålig i magen om man är ett litet marsvin. Morötter skulle jag undvika i det här läget, men däremot se till att hon verkligen får i sig ordentligt med vätska och c-vitamin. Det är därför gurka med askorbinsyra är så bra. Ett par korn ger hela dagsbehovet, och nu när hon är dålig är det jätteviktigt. Eftersom det snart är helg så skulle jag rekommendera att du ringer veterinären imorgon. Det är väldigt långt till måndag annars, och diarré kan vara riktigt farligt.