Vad är detta för något på hennes tass?
Rättelse - förhårdnad
Jag vet inte vad de kallas på svenska, men på engelska heter de spurs. En del marsvin får sådana, andra inte. Jag har en som får, och på henne klipper jag bort dem med klotången eller en nagelsax. Läs gärna mer i länken nedan. http://www.guinealynx.info/feet.html#spurs
Åh tack så mycket för hjälpen! Jag förväntade mig det värsta verkligen 😅 tusen tack!!
#3 Jag har fått för mig att det är vanligare hos honor än hos hanar, möjligen för att de två jag haft med det problemet båda varit honor. Är din också en hona?
#4 Ja! Har två honor, bara ena har detta under tassen däremot!
Hittade den här bilden på hur illa det kan bli ifall man inte klipper bort förhårdnaderna. https://marsvin.ifokus.se/articles/4d715f75b9cb46224406e202-tassar-och-klor?4d7123f7b9cb462141044e5a-1#40
#6 något tips på hur jag gör det som mest bekvämt för henne? Vill ex inte klippa för djupt osv
#7 Klipp av en liten bit bara. Jag brukar oftast använda den vanliga klotången, och då är det svårt att komma för nära. Om kanten blir vass efter klippningen så kan man använda en vanlig nagelfil och fila till den lite. Det är död vävnad så hon kommer inte känna någonting. Jag kommer ihåg att jag tyckte det var läskigt att klippa första gångerna, men numera är det ungefär lika dramatiskt som att klippa klorna.