Sjukt marsvin
Mitt ena marsvin Charlie låg orörlig i buren i flera timmar i måndags (jag var inte hemma och min mamma ringde och var orolig) Han sparkade bort min hand när jag skulle ta honom, men jag plockade upp honom ändå. Hans ena sida som han legat på var alldeles platt och det satt fast spån. Han vägrade äta och skakade så vi åkte in till en djurakut. Jag tog med mig morotspure och en spruta och matade honom efter klartecken från personal. Då började massa små klumpar bajs som satt fast i varandra komma ut och han blev piggare. Veterinären kände på honom och tittade på hans tänder (endast framtänderna dock) och sa att allt såg bra ut. Han fortsatte skaka nån timme efter det och åt när vi kom hem, sen blev han som vanligt. (dock trött vilket han varit den senaste året)
Idag tappade han matlusten och har endast ätit pure. Nu har jag bokat in en tid med marsvinnskunnig veterinär, men det är först på torsdag. Jag har två frågor:
1. Vet någon en vetetinärakut i stockholm med marsvinskunnig personal?
2.Om jag inte får någon tid med marsvinskunnig veterinär fören på torsdag, har ni några skötselråd?
- Redigerat 2023-02-09 11:23 av Ljungåsen
- Redigerat 2021-01-19 21:13 av Cireea
Jag skulle absolut inte vänta tills torsdag. Situationen verkar livshotande, och han behöver få komma till veterinär idag. I väntan på veterinär, mata med Critical Care eller Recovery Plus. Varje eller varannan timme brukar vara lämpligt om han inte äter hö själv. Att bara ge puré innebär att han får alldeles för lite fibrer och då kan tarmrörelserna stanna av.
Bagarmossens djursjukhus har en akut, och marsvinskunniga veterinärer.
Mälarens smådjursklinik har marsvinskunniga veterinärer, men jag vet inte om det finns akuttider.
Djurkliniken Roslagstull finns också.
- Redigerat 2020-10-09 09:44 av Ljungåsen
#1: tack så mycket för snabb respons. Ska till farsta på en gpng och köpa critikal care. Sen åker jag till bagarmossen kl 15 (då kommer deras marsvinnskunniga veterinär)
#2: Jag håller tummarna och hoppas det går bra för Charlie. Det är så fruktansvärt jobbigt med sjuka marsvin.
Behöver du instruktioner för hur man stödmatar så finns det bra information i Eragons infomaterial, som kan hämtas ner härifrån.
https://www.eragons.se/om-marsvin/infomaterial/
Sidan 24 och framåt handlar om stödmatning.
- Redigerat 2020-10-09 10:31 av Ljungåsen
Efter några timmar på akuten har Charlie röntgats. Han verkar ha en irriterad magsäck. Han har fått smärtstillande och jag har fått med mig smärtstillande medicin hem. Vi ska se om det hjälper honom att äta så magen kommer igång igen. Annars ska jag kontakta en klinik som kan ta blodprov.
#4: Bra att Charlie fått smärtstillande! Jag hoppas du stödmatar också. De brukar komma igång bättre med att äta om man stödmatar.
#5: Absolut, jag stödmatar med Critical Care var åttonde timme!
#6: Hur mår han? Om han äter en del själv så kan det räcka att stödmata så sällan som var åttonde timme. Om han inte äter så är det för sällan. Håller han vikten?
#7: Han är lite själv, tidigare hade han gått ner 100g, nu har han gått upp 44 gram igen
#8: Hur mår han? Fortfarande hängig, eller har han börjat piggna på sig?
#9: han är fortsatt hängig, jag har tid kl 13 imorgon på Mälarens smådjursklinik, förhoppningsvis kan de hjälpa.
#10: Så ledsamt att han fortfarande är hängig, men bra att du har tid på Mälarens! Då kommer han i goda händer. I väntan på det får du fortsätta stödmata, gärna varannan timme.
Jag håller tummarna för er!
#11: han har blivit lite piggare nu motkvällen och har ätit lite hö själv, håller rummarna för att han fortsätter så
#12: Jättebra att han äter lite själv! Men jag skulle ändå fortsätta stödmata. Det finns någon fånig myt om att marsvin som stödmatas äter sämre själva, men min erfarenhet är precis tvärtom. Med Stödmatningsmat i magen blir de piggare, och äter bättre själva.
Jag ska tänka på er imorgon.
#13: ska se till att fortsätta mata! :)
Charlie fick fyra mediciner, insåg dock när jag kom hem att de gett mig starkare metacam för hund, så måste kontakta dem innan jag kan börja medicineringen.
#15: Metacam för hund är rätt att ge till marsvin. De behöver mer smärtstillande än man kan tro, för att vara smärtfria.
Vad fick han för diagnos?
#16: De verkar fortfarande osäkra och hoppas han ska bli bättre med hjälp av smärtstillande och Critical Care. Fick även antibiotika och probiotika då hans vita blodkroppar indikerade att han kanske har en infektion.
Han väger 1 kg och veterinären har skrivit ut att han ska 0.33 ml två gånger per dag. Det blir 0.99 mg per dag, kan det stämma?
#19: Det låter som en väldigt normal dos, för ett marsvin som har ont men inte jätteont. Han hade kunnat få det dubbla ungefär, om det hade behövts.
Vilken antibiotika har han fått? Bactrim? Hur länge ska han äta den? Vanligtvis så brukar man se en förbättring efter ca 2 dygn på antibiotika, men enstaka marsvin kan vara aptitlösa hela kuren igenom.
Fortsätt stödmata så fortsätter jag att hålla tummarna! Det är verkligen jättejobbigt när ens lilla älskling är sjuk.
#20: förutom metacam ska han även få 0.3 ml miniform var åttonde timme, 0.1 ml novaglin var åttonde timme och 0.65 ml bactrim var tolfte timme.
#21: Låter som helt normala doser för ett enkilos marsvin.
Minifom är mot gaser. Gaser i tarmarna kan ge horribla smärtor.
Novalgin är mot invärtes smärta. Effektivt, men en del marsvin kan tappa aptiten av den. Det är inte jättevanligt, men jag har varit med om det.
Charlie har fptt stlrre aptit och blivit piggare, ikväll har hon dock kissat blod. Jag har pratat med akutmottagning som tycker jag ska vänta till imorgon.
#23: Stackars Charlie, kissa blod är inte roligt. Visst får han fortfarande antibiotika och smärtstillande? Låter som en bra idé att kolla upp varför han kissar blod. Spontant tänker jag på urinvägsinfektion, uringrus eller urinsten. Stödmatar du fortfarande?
#24: han får fortfarande alla medicinerna och jag stödmatar, Jag ska bara äta och sen ska vi till veterinärakuten igen.
#25: Jag håller tummarna för er!
Efter någon timme på akuten blev vi hemskickade då de hade för många akutpatienter. Vi åker tillbaka imorgon bitti.
Igår på akuten fick vi höra att de inte skulle ha en marsvinskunnig veterinär fören på tisdag. Jag har dock lyckas boka mig in på en annan akut kl 11.30 idag.
#28: Jag hoppas det går bra för er! Att få tag i en bra veterinär akut kan vara klart besvärligt. Kissar han fortfarande blod? Hur verkar han må?
Han har inte kissat idag. Som tur var fick vi dock en akuttid hos tullinge. Med hjälp av röntgen och urinprov har de kommmit fram till att Charlie har en allvarlig urinvägsinfektion och är gasig. Han har fått dropp och har fått med hem probiotika (bio-lapis), vitamintillskott (trixie vitamintropfen) fodertillskott (natural science urinary support) och primperan. Han ska även fortsätta få minifom, cc, metacam och bactrim
#30: Stackars, stackars Charlie. Så jobbigt för både honom och dig.
Tolkar jag dig rätt att man varken såg urinsten eller uringrus på röntgen?
Om jag ska gissa så tror jag att urinvägsinfektionen kom först. Att ha en urinvägsinfektion gör rejält ont, och då har han ätit dåligt, och eftersom han ätit dåligt så har tarmrörelserna blivit långsammare, som i sin tur leder till gaser och mer ont.
Hur ser planerna ut framöver? Kunde veterinären ge någon prognos på när han borde börja må bättre? Stödmatar du tillräckligt för att tarmarna ska ha att jobba med hela tiden? Håller han vikten?
#31: Han hpller vikten och du tolkade rätt. Veterinären sa att vi får byta antibiotika om han inte blir bättre inom en vecka
#32: Urinvägsinfektion må vara eländigt, men jämfört med urinsten så är det en oerhört mycket lindrigare åkomma. Jag hoppas att bactrimen ska bita fint på den, så han slipper ha ont och börjar må bättre.
Jag gissar att veterinären nämnde att bästa tidpunkten för att ge prebiotika är 1-2 timmar efter antibiotika.
Jag har blivit sjuk så min mamma åkte in med Charlie idag. De sa att de bytte antibiotika men när hon kom hem läste jag på etiketten att det stid bactrim. Ska ringa veterinären imorgon när de öppnar och be om att byta antibiotika. Ska även fråga om de någonsin skickade det förra urinprovet på bakterieodling för att ta reda på vilken antibiotika som bör fungera bäst.
#34: Men stackars Charlie, har han alltså inte blivit bättre än?
Bactrim brukar vara standardantibiotika för urinvägsinfektion, men om den inte fungerar så måste man förstås byta. Tänk på att många sorters antibiotika som används till andra djurslag är direkt livsfarliga för marsvin. Guinealynx.info har en bra lista över säkra antibiotika.
https://www.guinealynx.info/antibiotics.html
Jag hoppas det vänder snart. Det är fruktansvärt att ha ett sjukt djur.
Idag gick vi dit igen och fick baytril. Såvitt vad jag förstår är detta en väldigt stark antibiotika som bör ta död på alla de dåliga bakterierna, men som har en extra stor risk att råka döda de goda bakterierna. Har läst att folk gett marsvin proviva, kan det vara en ide möjligen?
#36: Man ska alltid ge probiotika när man ger antibiotika, för att minska risken för att de goda tarmbakterierna störs ut och orsakar magproblem. 1-2 timmar efter varje antibiotikados. Jag brukar använda mig av Fibreplex och Pro Fibre Rabbit. Fibreplex brukar finnas att köpa hos många veterinärer.
Proviva har jag aldrig gett.
- Redigerat 2020-10-27 20:16 av Ljungåsen
#37: är det bäst att ge båda eller att välja en?
#38: Jag skulle ge bådadera när han får en så "stark" antibiotika som Baytril. Har du tur så äter han pro fibre rabbit frivilligt, och då kan han ha sådana i en skål i buren. Annars så är de lätta att lösa upp i vatten och kan ges med spruta direkt i munnen. Antingen för sig själva eller blandat med stödmatningsmaten.
Fibreplex har jag inte haft ett enda marsvin som ätit frivilligt, men bra är det.
Nu har jag köpt fiberplex och beställt pro fibre rabbit
#40: Nu hoppas jag verkligen att det vänder snart!
Läs gärna informationen om Baytril på guinealynx.info. Det är vanligt att Baytril påverkar aptiten, så du bör nog vara inställd på att behöva stödmata mer än tidigare.
Vi var hos vet idag igen (Mälarens smådjursklinik) de tog vaket urinprov, röntgade och använde ultraljud. De började prata om att ksk gå till en ultraljudsspecialist för att kolla om det kunde vara en tumör i urinblåsan. När han skulle kissa tryckte de mycket på honom och efter det har han kissat vad som ser ut som bara blod utan urin, med blodklumpar i. Funderar på om han kanske har en tumör som spruckit eller blivit uppretad. Just nu försöker jag ringa min närmsta djurakut men det är upptaget på linjen. Antar att han borde opereras snarast möjligt.
#42: Men så fruktansvärt obehagligt. Jag tycker så ofantligt synd om både Charlie och dig. Nu har han varit sjuk riktigt länge, och trots en massa veterinärbesök så har man ännu inte riktigt hittat problemet.
Vad sa veterinären på Mälarens smådjursklinik om prognosen för tillfrisknande efter en eventuell operation? Om det är en tumör, är man övertygad om att den inte spridit sig i kroppen? Och hurpass pigg är Charlie nu?
Svaren på de frågorna skulle styra vilket beslut jag skulle fatta.
Nu har vi varot hos en ultraljudsspecialist och kommit fram till att Charlies urinblåsa ser frisk ut igen men att hans gallblåsa är inflamerad. Sen ser urinröret konstigt ut och bilderna ska analyseras för att kolla om det är en tumör i urinröret, isåfall kommer han tyvärt behöva avlivas
#44: Jag tänker på er, och hoppas på att ni får ett bra besked.
Jag tycker Charlies problem låter ungefär som det min Iris råkade ut för i våras.
Hon kom till mej efter att tillsammans med en kompis blivit kvarlämnad i en lägenhet när familjen flyttade. Båda marsvinen var i dåligt skick när de hittades. Efter att ha läkt ihop och ätit upp sig lite flyttade de hem till mej i påskas.
Båda djuren kissade rött och var i dåligt skick trots mycket god omvårdnad som de fått i ett jourhem.
Iris fortsatte att kissa rött och gick ner i vikt. Hon åt men det syntes att hon inte var pigg. Jag kände också att hon hade en knöl i magen på ena sidan.
Besök hos veterinär resulterade i att hon fick ordinerat Metacam. Veterinären var inte säker på vad hon hade.
När hon började med Metacam blev hon snabbt sämre. Tappade mer i vikt och var hängig. Jag tog henne till en annan veterinär som inte heller kunde förstå vad som var felet.
En ultraljudsundersökning visade kraftigt förstorad galla. Den var inflammerad och inflammationen hade spridit sig ner mot levern som också var något drabbad. Det var därför hon inte klarade smärtstillande. Levern orkade inte med det när den var inflammerad.
Hon fick Bactrim mot inflammationen och det åt hon i 35 dagar. Nu kommer jag inte ihåg dosen men hon fick morgon och kväll.
Det tog några veckor innan hon började stabilisera sin vikt. Jag stödmatade en gång ibland under tiden och vägde henne nästan varje dag för att hålla koll på vikten. Efter knappt 30 dagar började hon bli mycket piggare och vikten började gå uppåt. Knölen hade minskat betydligt men inte försvunnit.
Veterinären tyckte hon skulle äta antibiotika en vecka till för säkerhets skull så det inte vände och kom tillbaka. Det tog ytterligare någon månad innan knölen var helt borta. Gallan hade alltså fått normal storlek igen.
Det röda kisset dröjde sig kvar och hon gnällde också ibland när hon kissade trots Bactrim. Jag gav henne Eurologist som är en örtmedicin mot dåliga urinvägar och efter ett tag försvann rödfärgen och hon har inga problem idag. Hon äter fortfarande Eurologist ibland när jag märker att hon piper lite när hon kissar.
Hon har fortfarande lite problem med magen och kan ha lösa pluttar men det tror jag beror på det de var utsatta för med svält och förmodligen dålig mat innan det.
Iris blev behandlad av veterinär Pär på Veterinärkliniken i Kalmar om det är så att din veterinär vill konsultera någon.
Ge inte upp om honom. Det tar tid för en inflammerad galla att bli bra igen.
Lycka till!
- Redigerat 2020-11-12 16:52 av Lillyrod
#46: Blir hoppfull av din berättelse, hoppas bara att Charlie inte också har en tumör i urinröret. Ringde vetetinären idag för att få resultat och fick höra att veterinären som har hand om Charlies fall inte kommer fören på måndag. De skulle dock fråga runt på kliniken om någon annan veterinär vågar kolla på ultraljudet.
Mycket har hänt sedan jag senast skrev, vi fick resultat om att det var en tumör i urinröret och ringde runt till olika kliniker för att se om någon ville operera. Uppsala universitetsdjursjukhus ville göra en egen undersökning och vi var där idag. Enligt dem har han ingen tumör utan lite urinsten och vätska i buken och ett blåsljud i hjärtat. De säger att de kommer kunna ta bort urinstenarna lätt men vill undersöka varför han har vätska i buken och om det beror på njurarna. De vill även att en cordiolog ska undersöka om hans hjärta klarar av nedsövning. Blir bara väldigt förvirrad av allt.
#48: Jag förstår att du blir förvirrad. Att olika veterinärer kan ha så olika uppfattning om vad det är som är problemet? Jag hoppas att de kommer fram till något bra nu.
Hur mår Charlie? Har han fortfarande ont? Äter han själv?
Vätska i buken har en av mina haft. Vi blev aldrig riktigt klara på varför, men hon hade duktigt ont. Efter en veckas medicinering med Novalgin och Metacam försvann både vätska och smärta, och sedan dess har hon mått bra. Det är tre år sedan ungefär.
Jag håller tummarna för Charlie!
#49: han äter helt själv ju och jag märker inte av att han har ont, isag var han hos vet igen ich med hjälp av cardiologisk undersökning kom de fram till att hans hjärtfel är litet och relativt ofarligt. Han ska tillbaka på torsdag för att spola urinblåsan och ta blodprov för att kolla om vätskan beror på njurarna.
#50: Jag fortsätter hålla tummarna för Charlie!
Jag med!
Nu är vi hemma efter ett veterinärbesök där de spolat urinblåsan från grus med stor framgång. De har även tagit prover för att försöka ta reda på orsaken till de invärtes vätskorna. Jag tänker sova med hobom i sängen för att hålla honom varm. Jag undrar när jag borde mata honom? Försökte mata lite med spruta men han är såpass medtagen att tuggreflexen är borta.
#53: En del är väldigt medtagna efter sövning. Dels beror det på vilka medel som använts för själva sövningen, men en del beror på marsvinet också.
Prova om någon timme? Jag brukar stoppa in stödmatningssprutan snett i munnen bakom framtänderna så att dess spets når tuggtänderna på motsatt sida av munnen från den där man stoppat in sprutan. Då brukar tuggreflexen komma igång. Ibland, om någon är väldigt trött, så kan man behöva vicka lite på sprutan också.
Jag hoppas det går bra för er, och att Charlie blir piggare snart så han orkar äta. Marsvin som inte äter alls själva matar jag varannan eller var tredje timme, dygnet runt.
#55: Å nej vad ledsamt! Det är alltid lika jobbigt när en älskad liten lämnar en.
Så tråkigt. Beklagar sorgen
Vi har kontaktat marsvinshjälpen nu och hoppas på att hitta en ny kompis till Honing fort.
Kolla ifall du kanske kan få kontakt med distriktsvetrinär är ganska säker på att hen kan hjälpa!