Marsvin iFokus

Marsvin

Etiketterbeteendeskötselhälsa
Läst 279 ggr
Agira
0

Marsvinsungar som inte äter

Hej! Igår hämtade jag två hanbebisar (syskon). De har fått flytta in i en egenbyggd bokhyllebur med hö, grönsaker, pellets, gömslen etc. Känner mig dock något bekymrad. Har mestadels låtit pojkarna få vara i fred (förutom en vägning), men de sitter mest i ena huset. Har knappt rört maten (vet inte om de har ätit hö istället) och är ytterst tveksam över att de har druckit. Har bjudit på varsin gurkskiva. Är detta normalt? Förstår att de behöver tid att landa i sitt nya hem. Däremot när jag vägde marsvinen så vägde ena 254g och andra 261g. Bör jag försöka stödmata?

Tack på förhand!

  • Redigerat 2021-06-11 21:25 av Cireea
flocken
0
#1

Oj. De är för små att flytta. Hur gamla sägs det att de är?

…………………………………..
Sajtvärd sällskapskaniner och häst och ridsport(Rexkanin inaktiv)Medarbetare fibromyalgi och diabetes

Driver Djurflockens hunddagis och Djurflockens kaninomplacering

Agira
0
#2

#1: De skulle vara leveransklara, födda 23/12.

flocken
0
#3

5 v i onsdags då. När fick du hem dom?
Kommer de inte igång att äta är det att ge ersättning.
De ska inte flytta förrän de väger minst 300g.

…………………………………..
Sajtvärd sällskapskaniner och häst och ridsport(Rexkanin inaktiv)Medarbetare fibromyalgi och diabetes

Driver Djurflockens hunddagis och Djurflockens kaninomplacering

Agira
0
#4

#3: Igår. Vad ledsamt att höra, inte vad jag hade räknat med direkt :( Ändå har jag läst på massor, men måste ha missat att de ska väga 300g. Vilken typ av ersättning bör ges? Har läst om både Oxbow Critical Care och ersättning för kattungar?

flocken
0
#5

#4: jag har gett ersättning för kattunge. I en liten spruta försiktigt.
Havregrynsgröt brukar även vara poppis. Utan salt.
Ha koll på deras vikt. Lägg ner gurka o vitkål. Sen ha lite is i magen med koll på vikt. Skulle de gå ner mer måste man hjälpa dom

…………………………………..
Sajtvärd sällskapskaniner och häst och ridsport(Rexkanin inaktiv)Medarbetare fibromyalgi och diabetes

Driver Djurflockens hunddagis och Djurflockens kaninomplacering

Agira
0
#6

#5: Tack så mycket för hjälpen! Har lagt ner gurka, de har även blomkål och en bit paprika där. Ska ordna havregrynsgröten och får köpa vitkål. Väger på nytt imorgon och håller koll.

[pamo]
0
#7

Har du testat att lägga in lite mat åt dom inne i husen?

Agira
1
#8

#7: De hade mat i huset :) Kan pusta ut något. Nu har de ätit lite, gurkskivorna och en bit paprika. Den ena har vågat sig utanför huset också.

[pamo]
0
#9

#8: Toppen! :)

Agira
2
#10

Lite uppdatering, det har försvunnit mat under natten och höet har definitivt minskat.

Vi har ännu inte kommit överens om namn, kallar de för ett och två tills vidare. De har även ökat i vikt.

Ett har ökat från 261g till 266g.
Två har ökat från 255g till 263g.

Agira
2
#11

Ett har ökat från 266g till 275g.
Två har ökat från 263g till 268g.

I morse tog de varsin bit vitkål från handen. De har ätit bra under natten också. Testade sätta hö i en toarulle under en "träbro" och bebisarna har definitivt kämpat med denna i natt, allt hö från den var borta i morse. De har en stor hög med hö på burgolvet också.