Sätta ihop äldre hona med två kompisar
Hej! Jag har en drygt sexårig hona som tyvärr blev ensam i buren för ett par veckor sedan. Jag har jobbat på lite olika lösningar och har nu landat i att jag skulle vilja skaffa en-två kompisar till henne. Helst skulle jag i slutändan landa med två kastrerade hanar kvar alternativt en hona och en kastrerad hane. (Har bara haft honor tidigare och skulle vilja testa hane/hanar) Jag vill att de nya djuren ska vara minst 3-4 år.
Hur gör jag detta bäst? Jag har försökt läsa på men blir inte riktigt klok på det här med honor och kastrerade hanar tillsammans. Kan jag ta in två kastrerade hanar (som känner varandra sedan innan såklart) till honan? Alternativt en kastrerad hane och en hona som gått tillsammans? Jag tänker mig alltså två grisar (omplaceringar, minst 3-4 år gamla) varav helst en hane som ska bo kvar tillsammans när min gamla tant lämnar jordelivet. Supertacksam för tips!
Du kan inte ha två hanar tillsammans med honor. Det blir garanterat bråk. Bästa kombinationen är en kastrerad hane med flera honor. En gruppstorlek på fyra till sex stycken totalt är det jag tycker fungerar bäst.
Om du skaffar den kastrerade hanen och eventuell hona från samma ställe spelar ingen större roll. Mest tjafs kommer ändå bli mellan honorna, i början. Nästan alla tjejer tar emot en kastrat med öppna armar och älskar honom med en gång.
Hade det varit jag som skulle göra sammanförandet så hade jag börjat med en kastrerad hane, och låtit de bo ihop under åtminstone några veckor innan jag börjat fylla på med fler tjejer. Det känns snällast mot sexåringen.
Eragons har en del information om hur man sammanför marsvin.
https://www.eragons.se/om-marsvin/sammanfora-marsvin/
Jag brukar alltid låta nya marsin träffas i knät först, och få dela på en bit sallad. Då ser man ganska snart vad de tycker om varandra.
#1:
Tack för svar!
Bra idé att börja med en kastrat. Om han och min hona går bra ihop, kan jag låta dem gå så tills hon går bort och sedan skaffa en kompis till kastraten? Är det hona eller annan kastrat som är lämpligast att skaffa i det läget?
Menar du att det är enklare att få en kastrat att gå ihop med 3-5 honor jämfört med bara en hona? Hänger inte med riktigt😊
#2: Jag tycker att en kastrat ska ha flera honor. Det blir trevligast så, för allihop. Marsvin är flockdjur och trivs bäst i grupp. De blir mer aktiva och tryggare om de är fler. Enda undantaget är om man har bara hanar. De ska hållas i par, annars blir det tjafs. Och har man bara hanar så behöver de inte vara kastrerade.
En kastrat, som alltså genomgått en operation, tycker jag förtjänar det allra roligaste sällskap som han kan få, och det är åtminstone tre tjejer.
Jag skulle alltså inte låta din sexåring gå ensam med kastraten en längre tid. Några veckor, lite beroende på hur det går. Sedan fylla på med åtminstone en hona till, men helst två-tre stycken.
Kastratens ålder är inte speciellt viktig i sammanhanget. Honorna skulle jag gärna vilja att de var antingen över två år eller mycket unga (men då vill du att kastraten också är ung så han orkar med dem).
#3:
Tack för jättebra info och tips😊