Bråk och konflikter mellan två hanar
Hej, vi behöver verkligen tips och råd gällande våra pojkar.
Vi har köpt två hanar Elvis( född v. 47) och Ginger (född v. 43) under julen. Vi märkte snabbt att det var Ginger som bestämde i början. Han var dock väldigt snäll och tålmodig mot Elvis som är väldigt busig och impulsiv. Ginger kunde göra någon form av utfall mot Elvis för att få bort honom ifall han störde för mycket vilket funkade och det var allt. De hittade sin plats i hierarkin och de brukade alltid leka och busa och jaga varandra. Vi var så tacksamma att de funkar så bra ihop. Tills för ungefär 2-3 veckor sedan.
Vi började märka förändring i Elvis beteende. Han började gå efter Ginger och söka konflikter. Han gick efter honom och kurrade och hackade tänker. Ginger är så snäll och undvikande att han enbart gick undan från honom. Vi tänkte att Elvis kanske testar honom och att de snart kommer hitta en lösning på detta.
För två veckor sedan under fredagsmyset med familjen hör vi hur hela buren börjar skaka och de hoppar på varandra och tussar av Gingers hår flyger överallt. Jag stoppade de direkt. Elvis var fortfarande jätte frustrerad och Ginger blev helt slut och somnade där han stod. Dagen efter tog jag ut de till större yta men då fortsatte Elvis gå efter Ginger som bara pep och sprang ifrån honom. Det kändes som konflikten fortfarande var i luften och vi valde därför att nästa gång inte stoppa de utan se om de kanske behöver bråka en gång och ny hierarki kommer att startas eller att Elvis sätts på plats och allt blir lugnt igen.
Två dagar senare när min partner var hemma blev det bråk igen men nu var det Elvis som fick lite stryk. De stoppades inte. Det var Elvis hår som låg i buren och han fick en liten jack i örat. Jag valde då att bada båda två tillsammans och tvättade Elvis sår. Jag använde ingen schampo. Jag rengjorde buren och alla deras saker med ättika. Jag vet inte om det var badet eller själva konflikten som löste det men det blev lugnt mellan de i några dagar. Vi hoppades då att det kanske var över.
Under helgen när vi inte var hemma bråkade de igen. Det märkte vi eftersom vi hittade massa hår från Ginger i buren. Idag precis innan jag skulle iväg till jobbet hoppade Elvis på Ginger igen. Jag stoppade de. Ännu en gång Gingers hår i buren och han är helt skakig.
De har två hus och mat är placerad över hela buren lite överallt. Deras bur är kanske 60x120 cm.
Snälla hjälp oss med lite tips och råd. Vi har aldrig haft marsvin tidigare och vi verkligen älskar vår snälla Ginger och busiga Elvis.
Vad beror det på? Bad kan vi höra? Jag vet att separera är inget alternativ.
Har du läst vad Eragons skriver om att sammanföra marsvin? Det står om hanar en bit ner på sidan. Det gäller visserligen vuxna hanar, men det mesta går att applicera på era tonårsmonster.
https://www.eragons.se/om-marsvin/sammanfora-marsvin/
Sen. Det är aldrig en bra idé att låta dem slåss. Det löser ingenting och kan leda till hemska skador. Verkligen fruktansvärda. De får inte slåss. Du måste skydda Ginger, han kan inte leva sitt liv i skräck.
Buren de bor i är alldeles för liten för två hanar som inte är riktigt sams. Vill du försöka få ihop dem så behöver du en mycket större yta där de kan bo under längre tid. Minst två gånger två meter. Minst två av allting. Inga hus där någon kan stänga in den andre. Mycket mat, godis och sysselsättning. Väldigt noga med hygienen, så att ingen luktar för mycket.
Hade de varit mina så hade jag låtit kastrera dem, och sedan gett dem varsin flickvän istället. Har de väl börjat slåss så brukar det vara ett elände att få ihop dem igen.
Jag skulle säga mycket större utrymme, kastera och skaffa två tjejer. Desto större yta desto större chans för att det blir bättre. Två tjejer kan göra det bättre så det är ett väldigt bra alternativ om man har plats och ekonomi för det. Kartering kan ochså hjälpa för att få de mer lungna. Det är väl det jag skulle göra om möjlighet finns till det för att skydda de båda och försöka göra det bättre. Jag vet att det är svårt men man får göra så gott man kan, men det är aldrig bra ena marsvinet skadar de andra!
Ida Adler
#2: Marsvinshanar ändrar sällan beteende av en kastrering. De blir alltså inte lugnare eller mer benägna att hålla sams för att de är kastrerade. Ett par hanar som är osams innan kastrering lär vara det efteråt också.
Bekymret med de här små pojkarna är att de är i en alldeles hopplös ålder för att sätta ihop med nya kompisar av samma kön. De är för unga för att vara en bra "pappa" till en bebis, och för gamla för att komplikationsfritt kunna sättas ihop med en vuxen hane.
Bästa sättet att ge dem varsin ny kompis är alltså att kastrera och sedan ge dem varsin flickvän. Obs förstås att då krävs två burar - en för varje hane.