Marsvin iFokus

Marsvin

Etikett: allmänt
Läst 1730 ggr
Abico
0

18 dagar gamla ungar säljes i djuraffären...

Jag var inne i djuraffären idag, letade efter plastväxter till mitt akvarium. Kikade in hos gnagarna och fick se en bur med 6 - 8 små marsvin. Det var två lite större släthåriga, men alla de andra var jättesmå. Dom var inte mycket större än vad mina ungar varit som ett par dagar gamla. När jag tittar på deras lapp när dom är födda så ser jag att de större är en dag äldre än de mindre men att den små är bara 18 dagar gamla :( Jag blev så sjukt ledsen, dom såg helt livrädd ut där dom satt - jättesmå. Min kompisar förstod inte riktigt vad som var felet men jag ryckte med dom ut därifrån "Här ska in köpas några växtre inte". Usch, jag kan inte sluta tänka på småtjejerna. Det är ju grymt :'(

Var bara tvungen att skriva av mig…
*upprörd Hanna*

Hanna 

[starlights]
0
#1

Stackars små marsvin=´(
Dumma djuraffär(er)!!!! Grrrr!!!!

Caspia
0
#2

Ring till djurskyddsinspektören i den kommun affären ligger.

Envishet och drömmar

[starlights]
0
#3

#2 Ja, det tänkte inte jag på, de är ju under 4v!!!! =O

Hatasallad
1
#4

Bränn upp djuraffären!! *moouhahaha*

paronskrutten
0
#5

Stackarna :(

Helena

CamillaS
0
#6

*Suck* vissa affärer borde inte få sälja djur överhuvudtaget!!Skrikandes
Stackars små grisarLedsen

Stormviskaren
0
#7

Prova att anmäla de.

Abico
0
#8

#2 - Det skulle jag aldrig klara :/

Hanna 

Caspia
0
#9

# 9. Ska jag göra det åt dig?

Envishet och drömmar

Abico
0
#10

#9 - Kan du väl få göra ^^ Jag har sån otrolig telefonskräck, och sen undrar jag om någon tar en 15 åring seriöst? :/

Hanna 

Stormviskaren
0
#11

9# ja jag tycker att du ska göra de Ulle.

det är väl inte ens lagligt att sälja dem så unga ?

Caspia
0
#12

# 9. Jag är inte Ulle. Hon heter Cavia här på forumet.

# 10. Du kan skicka affärens namn och var den ligger (stad, stadsdel och kommun) i ett PM till mig. Telefonskräck är till för att jobbas bort.

Envishet och drömmar

Abico
0
#13

#11 - Nej, det kan det väl inte vara? Jag vet visserligen inte mycket om smågrisar - men om hanarna ska skiljas från mamman vid 4 veckor pga. att dom blir könsmogna. Så finns det väl ingen som helst anledning till att sälja dom som knappt 3 veckor :/

Hanna 

Stormviskaren
0
#14

12# oj förlåt. blandade ihop er de var verkligen inte meningen Generad
 oj vad jag skäms.

Stormviskaren
0
#15

13# precis. jag säljer mina tidigast vid 5 veckor. Men de beror på hullet.

Abico
0
#16

#12 - Japp, det fixar jag :) Folk säger det ja ;P

#15 - Ja, och dessa är riktigt små :/

Hanna 

Sandra-B
0
#17

Det är olagligt att sälja marsvin innan de är 4 veckor eftersom de enligt djurskyddslagen slka hållas med moder eller ersättare för henne i minst 4v.

#10
Man får lov att vara annonym när man ringer. Man ringer helt enkelt bara och säger att man vill göra en anmälan mot djuraffären XX och då frågar de vad saken gäller och då säger du att de säljer marsvin som är under 4 veckor.

Det är bra att själv ha kollat upp vilka lagparagrafer det står i så att man lätt kan hänvisa djurskyddsinspektören som inte alltid har så bra koll på smådjur.

//Sandra, sajtvärd påMarsvin.iFokus (& DaysofOurLives.iFokus)
**SMF 237 Sweet Dream's 
**Uppfödning av teddymarsvin - FINNS NU PÅ FACEBOOK!!

Bella-R
0
#18

#17 (Lite OT, ursäkta) Min pojkväns marsvin (som jag var med o köpte) föddes den 27 maj, och såldes i början elr kanske imitten av juni.. så dom var bara högst 2 veckor när vi fick hem dom, skulle jag gissa på.. skulle man ha gjort en anmälan ? Jag tänkte inte ens på det, dumt nog.. hade aldrig haft marsvin tidigare heller.

_____________________________________
Mvh
Bella

Scientia est potentia -- "Kunskap är makt"
Per aspera ad astra -- "Genom svårigheter mot stjärnorna"
Tuam ipsam vive vitam, quia tuam ipsam oppetes mortem
-- "Lev ditt eget liv, för du ska dö din egen död"

Wiizy
0
#19

"18 - ja, det skulle ni gjort då dom var under 4 veckor…

Å Hanna, vilken skit djuraffär…

dib_skinny
0
#20

i en djuraffär stod att marsvinungar är födda nån datum men säljs inte nu, utan när de är äldre 4-5 veckor

Abico
0
#21

#20 - Fast här såg jag hur dom stod och plockade in ett av marsvinen i en låda för att sälja till en liten tjej..

Hanna 

TRASAN
0
#22

ååå jag blir så arg på vissa djuraffärer som inte kan ta ansvar om djuren o ta reda på hur dom lever o hur dom ska ha det i sitt liv. grrrrrrr vad arg jag blir.

Abico
0
#23

Tack vare Caspia finns det nu folk här i kommunen som känner till problemet. Förhoppningsvis löser det sig till det bättre för småtjejerna. Håll tummarna för dom.

//Hanna

Hanna 

Wiizy
0
#24

håller självklart tummarna, Hanna…

FeliciaS
0
#25

Usch så hemskt! Satt de ensamma eller med sin mamma?

#23 Underbart :) *håller tummarna*

Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus

Abico
0
#26

#25 - Näe, ingen mamma i sikte. Det var ett gäng små bebbar i olika lurviga pälsar och sedan var det två något större släthår :/

Hanna 

FeliciaS
0
#27

#26 Tycker du ska säga till att bebbarna behöver sin mor..

Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus

Abico
0
#28

#27 - Nu lär ju förhoppningsvis någon från kommunen göra det i mitt ställe då

Hanna 

FeliciaS
0
#29

#28 Ja, bra det :)

Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus

CamillaS
0
#30

Jätte bra Hanna och CaspiaSkrattande

Håller tummarna för bebbarna. :)

Sandra-B
0
#31

**#20
**Var fanns ungarna?
I butiken eller i nåt annat rum?

//Sandra, sajtvärd påMarsvin.iFokus (& DaysofOurLives.iFokus)
**SMF 237 Sweet Dream's 
**Uppfödning av teddymarsvin - FINNS NU PÅ FACEBOOK!!