Vad rekomenderar ni för storlek på buryta?
Hej ska som sagt bygga en bokhyllebur, men jag funderar på är det tillräckligt med plats för 3-4 marsvin, eller är det för litet? vad tycker ni är en lämplig storlek på ytan för 3-4 marsvin?
Det kan ju aldrig bli för stort :) Men personligen tycker jag min bur (endast nederdelen) är för liten och den är 137*59 cm invändigt. Därför har jag ju en övervåning på 80*60 cm också :) Så ca 150*60 skulle jag säga är lagom, inte mindre än så. Men som sagt, det kan inte bli för stor så köp du en i bra prisklass :) FLÄRKE bokhylla från Ikea (som jag har använt) är 170*59 cm och kostar 169 kr. Dock har den ingen träskiva som bakre del (botten i en bur) så jag fick fixa en sådan själv. Men BILLY bokhyllor, också från Ikea, ska vara bra. Kika på hemsidan vettja :)
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
#1 Tack för svaret Felicia :)
Jo jag siktar på en Billy bokhylla. och undrar just om den skulle passa till dom storleksmässigt. :)

vi har byggt en som är 140 *80, jäätefin verkligen o stor. Vi ska ha 4 ev 5 där i. Som som personen ovan sa, det kan ju aldrig bli för stort-.
ne, det kan aldrig bli för stort bara för litet därav frågan. ;)

men de e ju lite som man tycker liksom.. som i min som vi byggt nu får man haa 7-8 marsvin tror ag.. men jag tycker det blir perfa med 4-5 som vi ska ha. så du får ju kolla lite vad det står om antal o sen använda sunt förnuft. för det verkar ju som at du inte bara vill ha precis vad som är lagligt?
#5 precis, vill att dom ska få så stort utrymme som möjligt och vad jag har plats för. ;) finns det nån marsvinsbur räknare där man kan kolla hur många marsvin som kan gå på en yta?

HMM, ja det ska det finnas.. om du söker på burstorlek eller dyl så finns det någon som länkat till det i nån tråd..

Den jag byggde nyligen innehåller två fack som vardera är 86*93 cm (innermått). Den är byggd av en vit hylla av Billy-typ 90 cm bred , fast jag har för mig att Billy antingen är 60 eller 80 cm bred. I den här jag 4 marsvin 2 i varje fack, men jag skulle kunna tänka mig att facken skulle kunna rymma fler marsvin (5 st om man utgår från 0,15 kvm per djur vid grupphållning och jordbruksverkets regler). 3-4 känns dock mer rimligt. Min bur står på ett bord, med förvaringsmöjligheter under. En sådan här bur borde ju vara perfekt till honor med ungar. Ganska mycket utrymme och lätt att få tag på bebbarna när man vill hålla på med dem. Har kompletterat buren med ett galler tvärs över eftersom ett av marsvinen klättrade över till det andra facket med bråk som följd.

fint!
tack för länken :)
Enligt den får man ha 10 marsvin i en billy bokhylla, om jag inte skrivit fel nånstans. L:202cm B:80cm. :)

mm, precis! varsogod!
Det skulle vara perfekt storlek tror jag :)
#9 jätte snyggt :) vad är måtten på hela den bokhyllan?

#13 - det står ju? :P
#14 inte hur lång den är sammanlagt ju. eller har jag missat nåt?

#15 - haha okej mitt fel ;)