
Skinny marsvin till salu?
Hej på er =)
Jag undrar om det är någon här som har någon planerad kull med skinnymarsvin i närheten av Skövde? Är jättesugen på att skaffa en liten sötnos =)
XOXO//Hua~
Har du kollat på smf-reggade uppf runt gbg? :)
/Louise - Medarbetare på marsvin.ifokus.

Nej det har jag inte gjort… Hur hittar jag dom? :P Är väldigt ny inom detta =)
XOXO//Hua~
Jag antar att du vet att marsvin måste vara minst två? Du skrev att du ville ha en sötnos… ;) Bara försäkrar mig nu :P
Svenska MarsvinsFöreningens Hemsida:
http://www.svenskamarsvinsforeningen.se/
SMF registrerade marsvinsuppfödningar runt Göteborg:
http://hem.passagen.se/smfvastra//Uppfodare.htm
/Louise - Medarbetare på marsvin.ifokus.

Jasså är det så? Det visst jag faktiskt inte.. Men nu vet jag det!
Då blir det kanske två sötnosar då
Tack så mycket!
XOXO//Hua~
Eftersom du inte visste att det skulle vara två, rekommenderar jag den här sidan för påläsning om marsvin innan du skaffar några: ^^
http://www.humlansmarsvin.se/marsvin/mina_marsvin.html
Läs på så mkt som möjligt, så att du är väl förberedd om det skulle hända något och vet om något du hör av nån är sant eller falskt. :)
/Louise - Medarbetare på marsvin.ifokus.

Ja tack, jag kommer inte skaffa några inom dom närmaste månaderna utan att läsa på aif ^^. Tänkte att om det kanske är några kullar planerade i närheten så kan det vara bra att veta ^^.
Nu ska jag läsa :D
XOXO//Hua~

#6 Du vet väl att skinnymarsvin oftast är mycket dyrare att köpa än andra marsvinsraser? En hona får du oftast betala mellan 400-600 för, hanar något billigare. Ett litet tips i all välmening, så du inte får en chock när du ska betala ;)
--------------------------------------------------------------------------
Allting har en mening här i livet......
jag har en ung hane och en 1 årig hona tillsalu, synd att du inte bodde närmre ystad. transport kanskse kunde fixas annars.
#6 En hona kan kosta uppåt 900 kr beroende på bla behåring. Vanligast för hona verkar vara 600-700. En hane oftast lite billigare, 500-600 som vanligast tror jag. (Detta taget efter annonser jag sett hos olika uppfödare.) En överbehårad är billigare.
#9 Om hon inte ska ställa ut, tror jag inte att hon bryr sig så mkt om behåring ;)
/Louise - Medarbetare på marsvin.ifokus.
#10 Men det är bra att få veta prisinfon ändå ;)
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
Iofs ^^
/Louise - Medarbetare på marsvin.ifokus.