
Marsvin högg i fingret så blodet sprutade.
Min pojkvän ringde mig för några timmar sen, var helt förtvivlad och sa att hans ena marsvin Linus hade huggit ett jättedjupt jack i hans högra tumme så det blödde fruktansvärt. Han var påväg till akuten. Nu är han hemma igen, såret var inte tillräckligt brett för o sy (me tanke på ett marsvins tänder som är smala), men dom tvättade rent och plåstrade.
Linus har ju alltid varit lite ostabil i temperamentet sen han var liten, han har bitit mig flera ggr (dock inte lika djupt som på killen) men att han skulle hugga en människa i fingret utan ngn som helst anledning förstår jag inte!
Detta är heller inte första gången han ger sig på och bits, han har bitit ett annat marsvin oxå, så att det blev ett stort köttsår. Detta är dock första gången han ger sig på en människa.. Jag tkr inte att det låter som att Linus är frisk, för det ligger inte på världskartan att marsvin biter en människa..
Killen vågar ju inte röra Linus nu, och det förstår man. Men samtidigt kan man ju inte sälja ett aggressivt marsvin.. Så nu undrar jag vad ni tkr.. Är avlivning det rätta? Elr ska man sälja honom, trots hans aggressivitet?
Oj, sälja är inte ett alternativ tycker jag. Avliva, han kan inte må bra om han hugger bara sådär :/
Helena
Djuraffärsgris, antar jag?
Helena

#2 Nej, faktiskt inte, han är ifrån en uppfödare.. vilket förbryllar mig ännu mer..
Hur har han haft det tidigare? Har han alltid varit så? Bor han ensam?
Helena
Vilket var tillfället när han gjorde det? Det kan väl knappast ha varit lugnt mys…? Jag undrar också vad som kan ha gjort honom sådan. Verkar inte riktigt ha tillit till människor?
Hur som helst hade jag varken sålt eller avlivat marsvinet om det var mitt. Man skapar ju band och kärlek till de underbara små liven. Dessutom är det inte hans fel att han har kommit till världen utan människors, eller hur? :)
Jag tror inte direkt det är något större fel på honom, lite svårt att avgöra hur situationen ser ut, men jag skulle behållit honom om det var mitt marsvin. För mig finns det inte på världskartan att bara göra sig av med djur som man själv har tagit på sig ansvaret för. För det är ju trots allt människan som har valt marsvinet och inte tvärtom. Självklart är det inte "rätt" att bitas men det är ju ett marsvin och ingen människa. Det finns säkert någon förklaring till varför han gör så, även om den kanske inte går att ta reda på. För jag tror inte bara att det är "något fel" på honom direkt. Någon lösning på "problemet" borde det finnas, alltså med att ha honom som han är… Men det skulle vara intressant att få veta bakgrund m.m.
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
Han kanske är rädd för din pojkvän ?

ojj det var inte bra gör det ont?? hur mår du kanse ska ta bandash

#4 Han har bott tillsammans med en annan hane, som är ca ett halvår yngre än honom själv. Han har aldrig bott ensam förutom när han var på en av killens andra hanar (som jag skrev lite om i #0), då fick han testa o bo själv några veckor innan han fick sällskap av en bebis (hanen han bor tms med nu)..
Och som jag skrev i #0 så har han alltid varit lite ostabil i temperamentet - alltid varit skygg trots att han hanteras varsamt varje dag, och ganska mycket för o bitas.
#5 Jag vet inte exakt hur det gick till eftersom jag inte var där när det hände, men enligt killen själv så var Linus tydligen i sitt hus när killen stoppade in handen i huset för o ta upp honom (som han brukar göra) och det gillade han plötsligt inte.. då högg han.

Ja men man stoppar väl inte in händerna framför så heller, om den är ostabil? :/
#8 Hrm, okej… Det verkar som om hans uppväxt har varit jobbig för honom. Som om han inte kan lita på människor. Kanske får det bli hantering med vantar? hihi ;) Låter som om han var rädd för att bli upptagen, inte som om han var elak. Jag tycker bara att ni ska vara extra försiktiga och lugna i närheten av honom och när ni hanterar honom. Beröm honom ofta, när han är duktig och ge honom små godbitar när ni handskas med honom :)
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
Ni kan ju alltid testa att försöka få honom mer "obitsk" men om det inte fungerar så skulle jag då inte sälja, avlivning tror jag är en bättre lösning änn att låta någon annan få problem med honom.
Marsvin ska inte vara agressiva, då är de något fel på dom.
Sajtvärd för Djurfoto
www.mariekengren.se

#11 Vi har ju försökt med det sen vi fick hem honom för 1 helt år sen.. han är fortfarande likadan.. :/
Killen kommer iaf avvakta och försöka få honom o sluta bitas.. för han vill verkligen inte avliva.
Skickar me en bild på hans sår som det såg ut igår kväll efter att han varit på akuten. Det var mycket djupare än när han sågade sig i fingret i somras.. Linus måste ha bitit för livet och ändå så ser såret mindre ut på bild!



Håller helt med #5!
Oj, vilket sår :O
Nu har jag inte läst resten av meddelandena i tråden så noga…
Marsvin är ju verkligen inga djur som hugger bara sådär. Men om man stoppar in handen i deras hus, och det gäller alla djur skulle jag tro, så hugger dom nog med stor sannorlikhet. Så sett är det ju inte så jättekonstigt, spc. på hus där det bara finns en öppning - om man stoppar in sin hand så stänger man ju av alla flyktvägar och då biter marsvinet i självförsvar.
Jag har bara blivit verkligt biten, utan anledning en enda gång. Det var på en utställning och jag skulle titta närmare på en abby hane - stod med honom i famnen och pratade med uppfödarennär han bara högg till i fingret :/ Kan ju säga att jag inte köpte honom ^^' Men då var det ett marsvin som knappt blivit hanterat alls, uppfödaren hade varit utomlands eller ngt. under hela hans uppväxt (han var ung) och han hade inte alls blivit hanterad spc. mycket. Men han högg verkligen…
Hanna
