Behöver jag smörja in Skinny-huden?
Hejsan!
Jag undrar bara om de finns något slags "smörja" som man kan massera in i skinnyns hud. Hon är inte torr eller så, tvärtom så tycker folk hon är väldigt mjuk, men något bra förebyggande blahejsan :P Jag vet inte riktigt vad jag söker, men iom att dom är nakna kanske dom behöver lite extra då o då.
Mvh Malin
Utökade din rubrik så trådens innehåll framgår via den samt så Sökfunktionen ska fungera bättre och visa mer exakta sökningar. /Felicia, medarbetare

Har alltid på bilder tyckt nakenfisarna är jätteläskiga men denna var ju sör juh ^^
Mvh Ellenfyrkant
#1 hihi kul att du tycker hon e söt ^^<3
Nämmen gud sån liten godisgris.
Kan det inte vara så att om du smörjer in henne när hennes hud är som den skall kommer den bli väldigt torr och behöva daglig insmorning när du väl börjar smörja in. För så är det ju för oss människor…Men va vet ja ^^,
Det är väl bara till att fråga uppfödaren hur den gör med sina skinny.
#3 kan va som du säger. tänkte jag inte på ;P
#4 eller så är de ju fler som har skinny här inne ;)

NAAAAAW :D va söt :D <33
#5 okej :) danke danke
jag använder aloe vera gel, men bara om de är torra, men som #9 säger så ser ju din jättefin ut i huden!
Jag smörjer mina skinnys när de behöver det, vilket är i stort sett bara efter bad. Men jag har två som kan få torra fläckar ibland.
Efter bad, eller om nån skulle vara torr i huden, så smörjer jag in med vanlig olivolja. Jättelite bara för annars blir skinnyn väldigt kladdig. Men överflödig olja är bara att torka bort med papper.

Jag vill slå ett slag för Aloe Vera produkterna om man nu skulle behöva något. Tycker dom är helt tillförlitliga.
Men vill tro att du skall enbart smörja vid ev behov.
Hon är ju jättefin vad heter hon.
Marsvin 4-ever
.
Tack alla.
Hon heter Oops Goldie.
Om hon inte är torr tycker jag inte att du ska smörja in henne. Däremot kan huden bli torr efter bad, som Dreamiz har nämt, och då kan det vara bra att smörja in henne med någon operfymerad mjukgörande salva.
Får väl stämma in i kören - hon är verkligen jättesöt! :)
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus