Ngn som vet vad det är för sjukdom?
Jag har nu 23 marsvin och alla bara rasar i vikt.
9 marsvin har dött troligtvis av denna sjukdom på väldigt kort tid varav 6 st var ungar. Jag ska ringa veterinären på måndag för det går inte att få tag på dem tidigare så får dem ta blodprov och förhoppningsvis få reda på vad det är för ngt. Jag hoppas verkligen att alla överlever till på måndag men tyvärr så verkar ena hanen inge kry alls och kommer antagligen inte att klara sig så länge. 
Jag har absolut ingen aning vad jag ska göra. Det är väldigt jobbigt att bara se dem tyna bort och inte veta vad jag ska göra. Det är alldeles tomt i skallen just nu.
Har någon varit med om det här tidigare??

Hur är sjukdomsförloppet?
Mögligt hö kan göra att många marsvin dör blixtsnabbt men det finns andra sjukdommar eller så som kan orsaka död.

Blanda ut en påse saffran med vatten och ha i vattenflaskorna (dosering en påse och så mycket vatten som behövs för att fylla dina vattenflaskor). En huskur som hjälper mot förkylning och förhoppningsvis en del andra åkommer också (min erfarenhet). Saffran är giftigt i större doser, men inte såpass utspätt.
Tror du att det beror på höet, så skaffa nytt hö omgående.
Det enda jag har märkt på dem är att dem är tappat vikt väldigt snabbt.
Höet är inte mögligt det har jag kollat igenom.
Jag skulle byta ut höet och kraftfodret ifall det skulle vara nått fel på det, det behöver ju inte synas. Har dom inga andra symptom alls? inget fel på andningen eller så? Har du vägt och kollat om dom tappat i vikt eller ser det bara ut som om dom gjort det?

Sellnicepedemi?
Hjälp så hemskt! 

I MM nr 4/08 har Pernilla Holmberg (AbbyLines) skrivit om när hon förlorade 22 marsvin. Det började med att hon fick snuviga marsvin och sedan dog marsvinen på rad - de gamla, kullar, ungar… Hon hade fint analyserat hö och bra mat. Medicinerade 60 marsvin 3 ggr/dag. Sedan isolerade hon alla grisarna och till slut vände det. I artikeln står det att Pernilla misstänkte bakteriell lunginflammation.
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
Gud så hemskt & tråkigt, beklagar sorgen för dom marsvin.
Hoppas verkligen att du hittar problemet! Kanske baktrereiell lunginflammation som Felicia säger?