Helt avbruten tand! Hjälp m mat!
Lilla Sivan har brutit av HELA framtanden så att det blödde! Hon försöker äta och verkar inte ha ont men får inte i sig maten. Har matat henne med små bitar av broccoli, om jag får in dem tillräckligt långt tuggar hon i sig dem men annars åker de ut.
Är det pipett-matning som gäller? Hur ofta?
Bör den andra tanden slipas ner?
Hjääälp…
ge henne barnmat och mosa morötter samt andra frukter
aha! barnmat hade jag inte tänkt på! ngn speciell sort?
hmm jag tror att det ska va nån grönsakssort .. men jag e inte helt säker så den frågan får jag nog lämna över till någon mer erfaren
Ge henne grönsakspuré. Antingen kokar du själv eller köper på burk. Då är det morötter eller broccoli som gäller. Helst bör hon äta själv från fat än att du matar henne med pipett. Du kan också krossa pellets till ett pulver och blanda ner i puréen. Om hon tycker om kligröt kan hon äta det också :) Äter hon inte hö är det viktigt att du ger henne kruskakligröt. I så fall kan du också göra hövatten.
Se till att hon dricker vatten, annars får du ge henne det via pipett. Så länge hon äter och dricker är det ingen fara. Hon måste få i sig mat regelbundet, mata henne varannan till var fjärde timma beroende på hur mycket hon får i sig och om hon äter något annat.
Mer om stödmatning kan du läsa i artikeln "Stödmatning" :)
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
Tack =)
Den andra tanden verkar sitta löst, hur ska jag göra med den?
Usch det här känns hemskt…
#5 ojj :/ om den tappar båda kan det väll bli problem :/ ring och rådfråga hos en vetterinär :)
Se till att hon äter regelbundet bara, det är inte mer man kan göra. Tänderna kommer växa ut.
Vad ska en veterinär göra? De är långt ifrån bäst på allt, så länge marsvinet äter och mår bra tycker jag inte du behöver kontakta veterinär.
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
#7 jag tänkte mer att hon kunde ringa en veterinär och rådfråga om vad h*n tycker om den lösa tanden .. inget att hätsa upp sig för

Om du köpt marsvinet hos en uppfödare kan du kanske ringa och rådfråga henne/ honom innan du tar Sivan till en dyr veterinär?
Jag fick någon storts höblandning som man sprutade in med en pipett i munnnen. Lite fick hon i sig, men det blev kladdigt :P
Nu har jag fått i henne lite morotspuré och lite gröt. Det blev kladdigt men hon smaskade iaf i sig det mesta. Nu är bara problemet hur jag ska hindra Bella (burkompisen) från att sätta i sig Sivans specialmat… den damen har en benägenhet att sätta i sig det mesta som kommer i hennes väg =(
#11 Ta upp henne ifamnen och mata henne (: ?
Nej vad tråkigt med Sivan(Zuzann).
Felicia S har svarat väldigt bra tycker jag.
Det viktigaste är ju att hon äter.
Liza
#13
Men hejsan, hade tänkt maila dig =)
Jag har henne i famnen och matar henne, hon är fortfarande lite rädd för mig men det går bättre och bättre. Hon äter med god aptit när jag väl får in det i munnen, så det ska nog gå bra.
Nån som vet hur lång tid det kan ta innan tanden växer ut?
Och vad, om något, som bör göras med den andra tanden?
#14 Bra att hon äter! Driker hon från vattenflaskan? Annars kan du ge henne hövatten via pipett i munnen. Läs hur du gör i artikeln jag nämnde ovan.
Har tur nog sluppit grisar med utslagna tänder, men jag tror inte det tar mer än några veckor. Hur lös är den andra tanden?
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
Den andra tanden sitter tyvärr rätt löst, den är liksom sne och flyttar på sig om man rör den. Tänkte att den kanske kan växa fast igen om hon inte gnager med den?
Jag har flyttat ur Bella tillfälligt för att se om Sivan kommer äta och dricka själv, men ska förbereda lite hövatten.
#16 Okej, jag tycker du ska låta den tanden vara - men låt henne äta själv så mycket som möjligt. Kan hon äta finhackade grönsaker är det mycket bra. Marsvinen har massa kindtänder långt bak i munnen som hon kan tugga med. Framtänderna är det minst farliga som det kan bli problem med, gällande tänderna. Det är mycket värre med tänderna bak i munnen.
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
Yes! Hon äter! Satte in lite uppblöttade pellets och dem smaskade hon i sig, nu har hon fått mosad gurka, jag hör att det smaskar därinne….
#18 Vad smart med uppluckrad pellets ;) Bra att hon äter!
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus

det hände mitt marsvin (men min börja inte blöda) han ville inte heller äta så vi rev gurka och morot i en … vad heter det …
ma kan riva ost till tacos…
aja men då blev det bättre och han åt.det läker om 2-3 dagar
Ville bara meddela att allt går bra! De små tänderna är på utväxt redan och hon äter och är pigg och gosig =)
Åh,vad bra.
Lycka till med henne nu.
Liza