
Era Skinnymarsvin!
Lägg ut lite bilder på era små Skinnysar! Jag har blivit dödsförälskad i dom! Dom ser ut som små flodhästar ;)
Jag har en fråga också, är Skinnysar lika allergena som "vanliga" marsvin?
Skinnys funkar inte bättre för allergiker än håriga marsvin, ibland snarare sämre har jag hört eftersom det inte finns någon päls som håller hudavlagringar och sådant i styr eller liknande.
Hanna
Skinnysar är underbara! Stötte ihop med dom första i somras och fastnade! :D På bilden är det min Jinx som är inköpt från Varemis och är där 5 månader gammal. :)
Som jag har förstått det är väl skinnymarsvin nästan mer allergena än vanliga?!
Sajtvärd till Dvärgpinscher.ifokus.se
Ryttare, hundägare, kattägare och kaninägare!
Blogg: http://mikatela.blogspot.com

#2 Åh vilken sötis!
#3 okej, tack så mkt!
Ja, en bildtråd full med Skinnysar har du redan fått serverad :)
Vad jag har hört är det väl i många fall huden som allergiker reagerar på, och då är det väl sak samma om djuret i fråga har päls eller inte.
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus

Men hjälp, fryser dom inte lätt o blir sjuka?
#7 Nä, men de äter mer eftersom att det går åt mer energi att hålla den kroppen varm. Gällande sjukdomar vet jag inte om de lättare drar på sig förkylningar eller likn.? Men det borde inte vara så tycker jag ^^
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
#6 - Hjälp så fin han är, jag kanske kidnappar honom lite ;)
Hanna

Det här kan vara en "snakca om skinny tråd" ;)
#6 Jättefin var han! :D
#6 Är det han som är pappa åt Zac?
Jättefin var han iallafall :D
#13 gullig. är det din?

#15 Åh, vad fint han ligger ^^ Lilla söta flodhästen ;)
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
#18 Sötisgubbe ^^
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus

#18 Lille Nisse visst är han fin. 
Marsvin 4-ever
.
