
Viktigt om avlivning!
Har läst igenom en hel del trådar om avlivning här på forumet. Som ni kanske vet så har jag haft en väldig otur med mina djur under en period och behövt avliva två marsvin inom loppet av två veckor. Jag har läst många inlägg här om att det är bättre att avliva dom hemma eftersom att dom blir stressade på väg till veterinären, att dom får ont av avlivningssprutan etc. Jag blev rejält uppskrämd när jag läste om hur plågsamt det egentligen kan vara att få den där sprutan. Ingenstans har jag läst om alternativet med gasnarkos och det är därför jag skriver det här inlägget.
Tiger avlivades akut på en klinik som inte är särskilt inriktad på smådjur. Jag tyckte då att det var jobbigt och obehagligt att dom gick iväg med henne och gav henne sprutan, förklaringen jag fick var att dom skriker hjärtskärande när dom får den (med den här metoden kan jag förstå att man hellre avlivar hemma, det jag vill säga är att det finns ett annat alternativ). Jag är inte ens säker på att hon fick lugnande först, men trodde då att det var helt normalt.
När det stod klart för mig att vi skulle behöva avliva Dilla också så hade jag läst alla trådar om avlivning här på forumet och hört mig för bland folk jag känner, och hade då fått höra att man kunde avliva dom med hjälp av gasnarkos. Alltså att djuret sövs med hjälp av gas och sover redan innan man ger sprutan. Jag ringde till kliniken och frågade om dom kunde tänka sig att göra det, och djursjukvårdaren som jag pratade med blev väldigt förvånad över hur det hade gått till när vi avlivade Tiger. På det här stället så var det standard att man använde den metoden, eftersom man vet att marsvin är såpass stickkänsliga. Han menade också att det är så man "ska" göra även om alla inte är medvetna om det, och att dom som ger den här sprutan i vaket tillstånd och ibland t.o.m utan att ge lugnande först gör fel.
När jag åkte in med Dilla så hade jag henne inrullad i en handduk i famnen, precis som vi gör hemma framför tvn. Hon var hur lugn som helst, låg stilla och myste och åt gurka på vägen dit. Sedan sövdes hon och fick sprutan i sömnen, allt gick väldigt smärt- och stressfritt. Det tog lite längre tid eftersom dom tog det försiktigt med gasen för att hon inte skulle tycka att lukten var obehaglig. Jag kan säga att jag aldrig kommer att låta ett marsvin somna in på annat sätt igen, dom SKA sova när dom får avlivningssprutan. Även djursjukvårdaren som tog emot oss sade att det är såhär det ska gå till, hon var dock väl medveten om att det inte alltid görs på det sättet. Än en gång handlar det om att kunskapen om marsvin inte är tillräcklig överallt, vilket (tyvärr) gör att vi marsvinsägare hela tiden måste ligga steget före så att vi kan se till att våra djur får bästa möjliga vård - även hos veterinären.
Det jag vill säga med det här är alltså:
Det finns ett skonsammare alternativ. Om ni ska avliva ett marsvin och dom vill göra det på ett annat sätt, fråga efter gasnarkos. Kan dom inte erbjuda det så vänd er i första hand till en klinik som är specialiserad på smådjur. Finns inte det alternativet, acceptera åtminstone inte att dom ger sprutan utan lugnande!
Vad skönt att kunna avliva på det viset, jag ska lägga det på minnet.
Hanna
Jättebra att du delar med dig tycker jag! Även om det också är viktigt att komma ihåg att en stor del av de som har marsvin inte bor så att de kan välja klinik. Och, även om man kan välja, så är risken stor att det inte spelar någon roll utan det är "pest eller kolera". Det är ju definitivt inte alla kliniker som har möjlighet att söva heller. Men visst är det bra att veta hur det kan gå till och jag tycker att alla som orkar ska försöka att "tjafsa". Kanske lyckas man åtminstone med att marsvinet får en lugnande spruta. Men man måste också vara beredd på att bli idiotförklarad. Tyvärr vet jag av egen erfarenhet. Inte det roligaste när man redan befinner sig i en så jobbig situation…
Min närmaste klinik har inte någon speciellt stor koll på marsvin, men är väldigt gulliga och lyssnar. Tänkte att jag ska försöka påverka dem framöver. I nuläget gör de som "alla" andra och ger inget lugnande eller så.

Vet du om det gäller desamma för hundar? :O
Åh, så bra! :) Det är hemskt när de bara får en spruta i buken, inte nog med att marsvin är enormt stickkänsliga - just i buken måste det göra väldigt ont. När man väl har tagit det jobbiga beslutet att avliva vill man ju inte att den sista stunden ska bli plågsam precis.
Jag skulle gärna vilja veta vilken klinik ni avlivade Dilla på för att ha det i tankarna i framtiden, om det skulle behövas.
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus

Jag började gårta när jag läste texten :(
Om jag någonsin ska avliva ett marsvin, ska jag göra det med gasnarkos även om det kostar mer, det får kosta hur mycket som helst, bara det blir smärtfritt.
Låter som ett bra sätt för djuret att avsluta sitt liv på. Att bara lugnt somna in för att aldrig vakna igen, istället för att vara vaken och känna smärta i dödsögonblicket.
Jag har faktiskt planerat att försöka ordna något liknande i framtiden, om avlivning behövs.
/Louise - Medarbetare på marsvin.ifokus.

Mycket bra att veta.
Förvisso har jag vid mina två avlivningar haft turen att fått veterinärer som gett lugnande. Men vill tro att gasnarkos är att föredra.
Marsvin 4-ever
.
#8 Lugnande ges väl också via spruta?
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus

Fick du vara med? Hade de gasnarkos ute på rummet eller fick du gå bak till operation där de annars brukar ha gasen? Himla intressant iaf, men jag vill understryka det du skrev, att den som söver behöver ta det lugnt med gasen för oftast reagerar de på lukten och gör motstånd. Har dessa erfarenheter vid sövning av marsvin inför operation och de kan göra motstånd för de reagerar på gasen ÄVEN om de har fått pre-medicinering (lugnande) innan operation. Men de verkar veta vad de höll på med dit du gick, får man fråga vilken klinik?
Annars är ju lugnande ett annat alternativ, även om det finns olika preparat som man kan ge så kan man räkna med, oavsett vilken veterinär man går till, att de har lugnande som man kan ge till marsvinet innan avlivning, jag vill inte säga massa preparatnamn här men det finns ju vissa preparat som alla kliniker har, även de som BARA tar emot hund & katt.

#9 Jo det gör det. Tänkte därför att gasnarkos verkade bättre.
Förvisso har jag haft "tur" hm? med att undslippa att dom skrikigt vid avlivningarna.
Usch vad hemskt fortfarande att skriva om det. 
Marsvin 4-ever
.

Jag skulle få panik om jag hörde mina små älsklingar skrika av smärta.
Kommer absolut att kräva lugnande OM jag måste avliva nått marsvin. Fattas bara annat och det är ju jag som betalar…
"att klaga är som att gunga gungstol... man kommer ingen vart men man har något att göra för en liten stund"
tack för ditt tips, hundar får ju lugnande varför ska inte marsvin få det. När den dagen kommer så ska jag se till att de får lugnande innan.. gärna då med gas.

#2 Jag tycker att det är en skyldighet man har som djurägare att se till att ens djur får bästa möjliga omvårdnad i alla lägen. Om det innebär att man måste tjafsa för att få t.ex. lugnande vid avlivning så får man väl göra det, oavsett om man blir idiotförklarad eller inte. Djurens bästa måste få lov att gå före människans känslor i en sådan situation, det är åtminstone min bestämda åsikt. Att alla inte har lyxen att kunna välja mellan olika kliniker är väl en sak, men ställer man inga krav så kan man inte heller påverka…
#4 #10 Dilla avlivades på Blå Stjärnans avdelning för exotiska smådjur i Göteborg. Det har blivit en del turer dit på senaste tiden och jag måste säga att jag är otroligt nöjd med dom på alla sätt och vis. Det kommer helt klart vara mitt förstahandsval även i framtiden, dom är verkligen toppenbra!

#15 Vad härligt, även om det alltid är trist att behöva gå till veterinären så är det skönt när man hittar ngn eller ngt ställe som känns bra, har faktiskt bara hört gott om Blå Stjärnan!

#16 Ja, smådjursavdelningen är kanon. Fast jag har varit på den "vanliga" avdelningen också och där är dom inte alls lika bra när det gäller marsvin, säkerligen duktiga på hund och katt dock.