Marsvin iFokus

Marsvin

Etiketterboendeinredning
Läst 801 ggr
[findusen]
0

Såhär bor dom nu!

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

skrev ett inlägg för ett tag sen ang att kissäkra med silikon och låta mina marsvin gå lösa med kaninen på golvet…

har nu testat ett par veckor att ha dom lösa på golvet i deras rum, med en kattlåda och en liten bur som toalett, (har även en hörntoalett som står under det silvriga skåpet.) dom har hö inne i kattoan och i buren och det blir faktiskt inte så skräpigt/kissigt som jag trodde! dom kissar utanför buren max 3 ggr om dagen och då är det inga stora blöta pölar, utan dom hoppar in och kissar i toaletterna :)

har även köpt ett trähus som står bredvid den gröna hamsterburen och under huset har jag en tidning som ibland blir kissad på, men det är ju lätt bytt :)

är glad att det går så bra och marsvinen har dessutom blivit tamare sen dom fick börja gå löst. dom står dels med framtassarna på min fot när det ska serveras mat, :) och Lasse (golden rexen) har hoppat upp i mitt knä bland annat :)

tycker det funkar kanon och marsvinen trivs jättebra!

[findusen]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

lilla moln o elliot

[findusen]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

….. fast det kan se ut såhär när man kommer hem oxå! haha..