Marsvin iFokus

Marsvin

Etikett: allmänt
Läst 8411 ggr
[Strawberi]
0

Vad gör ni med era döda marsvin?

Ja som rubriken lyder, vart gör ni av de? Gräver ni ner de? Bränner ni de? Jag är lite fundersam vad ni även gör med bebbarna? När de inte klarar sig så klart. Alltså, om de dör eller inte överlever i tidig ålder.. *sär förklarning? haha*
Berätta vad ni gör! ^^

Royalz
0
#1

Nu har ju inte jag haft något marsvin som dött eller ungar som dött.

Men om någon utav mina hamstrar dött under vintern så lägger jag dom i frysen och begraver dom så fort marken blivit mjuk. Dör dom på sommaren så begravs dom direkt.

Är det små hamsterungar så slänger jag dom i soptunnan. Hamsterungar föds ju som små rosa ungar på 1cm ungefär.


Moa-16
0
#2

Vilken hemsk rubrik,hehe. Bra att du förtydligade , att du menade  bebbarna som inte klarade sig. Någon kan ju misstolka9

Iallafall. Så gör jag en liten grav. Känns inte så 'värdigt' att slänga eller bränna djur,tycker jag.

[Strawberi]
0
#3

#1 - jo men marsvin är lite söttre än hamstrar som du säkert märkt *fniss* Men låter smart, lite otrevligt med frysen bara.. Hahaha :)

[Strawberi]
0
#4

#2 - Jo ja jag menar de som inte överlevde. Ska förbättra min text lite tack! :)

[WeepingWillow]
0
#5

Jag har bara haft 2 st vuxna marsvin som dött men dom ligger i familjehemmets trädgård. Vi lade dom i en skokartong med lite spån och hö, lade på lock och grävde ner dom på en plats som jag valde ut. Jag gjorde kors av trä som jag brände in deras namn o datum i :) Tog bort dom i år dock, jag har flyttat o korsen såg rätt ruttna ut efter alla år :P

Ibland har jag fått en makaber tanke att jag ska gräva upp dom o behålla nått av deras ben för att ha dom nära vart än jag flyttar….låter helt sjukt haha men jag är lite konstig :P

Nästa gång blir det troligtvis kremering och nergrävning i sommarstugans trädgård. Kanske behåller jag askan… Det var meningen att dom första skulle ligga i sommarstugan också eftersom huset kommer säljas sen men stugan finns kvar i familjen men dom dog på fel årstid så det fanns inte möjlighet.

Moa-16
0
#6

#4 Menade inte så. Tror inte någon kan tolka det som om att du menade vart man gjorde av dom levande bebbarna även om du inte skrivit att det var så du menade =)

[Liinda]
0
#7

Jag lämnar in hos veterinär som kremerar.

[WeepingWillow]
0
#8

#2 Att bränna marsvin är väl inte ovärdigt, det gör man ju med människor också :P Tycker kremering är ett bra alternativ, man kan ju begrava askan sen, eller strö ut den på nån fin plats. Bor man i lägenhet är det inte så lätt att begrava hela döda marsvin.

Moa-16
0
#9

#8 Nu menar jag om man bränner upp dom själv :P Sen är ju inte marsvin så stora. Så det skulle nog inte vara några problem att hitta en liten plats om man skulle vilja begrava sitt marsvin även om man bor i lägenhet.

[WeepingWillow]
0
#10

#9 Nja jag får då inte lov att gräva i trädgården, då skulle hyresvärden bli måttligt glad :P Sen kan man väl bege sig ut i skogen nånstans men vad är meningen me det då kan man lika gärna slänga ut marsvinet till rävarna direkt, dom kommer ändå gräva upp det.

Mari
1
#11

Minns faktiskt inte helt hur det ligger till därav försöker jag skriva en lista här nedan

Mitt första marsvin Sheela blev begravd
Sheelas son Castello minns jag inte om han blev begravd eller bränd
Bönan tror jag också blev bränd
Tabasco (också Sheelas son) lämnades hos veterinären då jag ej hade möjlighet att ta hem honom, ej separat kremering. Jag behöll inte någon aska.
Jalapeno blev bränd

Egentligen ville jag begrava alla men tyckte att det var för hemskt att behålla kropparna i frysen.

Sajtvärd för Djurfoto
www.mariekengren.se

Moa-16
0
#12

#10 Hihi, tror inte att rävarna gräver upp dom :S Men då får du väl inte gräva ner aska heller?

Kommer ihåg när min kanin gick bort. & mormor ringde och fråga om jag ville ha kvar henne i frysen. (Så vi kunde begrava henne när det tinat i marken) Vad hemskt & konstigt jag tycket att det var. Va typ 10/ Kanske inte det man vill höra.  & Våran katt, fick vara i frysen tills marken tinat upp kommer jag ihåg. (alltså inte våran frys,26) Så begravde vi honom när det gick…

[WeepingWillow]
0
#13

#12 Nä jag får inte gräva ner aska heller men jag kan strö ut den på nått fint ställe eller behålla den :) Askan kan jag dessutom spara o gräva ner i sommarstugan. Är inte helt pigg på att ha död gris i frysen! Sen vill jag ha dom nära mig.

Min Snövit dog i februari när det va jättekallt så vi hade henne i en skokartong ute på altanen, fast bara i typ en vecka för sedan gick pappa ut o hällde kokande vatten på gräset tills det tinade så vi kunde gräva ner henne.

tjorve
0
#14

alla djur jag haft som dött, dvs. en undulat som levde i över 15 år och ett marsvin som levde i 7, är begravda i min trädgård. där vilar dom gott!

Caspia
0
#15

Jag har vart med om att ett begravt marsvin blev uppgrävt av något/någon. Det var fruktansvärt. Efter det har jag lämnat till kremering (sex marsvin och en katt) och inte velat ha någon aska tillbaka.

De djur jag har nu ska leva för alltid så där räknar jag inte med några problem. Oskyldig

Envishet och drömmar

marsvin2008
0
#16

Gloria är kremerad på djursjukhuset och vi har askan i en träurna.

Odessa blev också kremerad men vi sparade inte askan.

Precious(maja) Ninnis bebis som dog satte vi först i frysen och sen grävde vi ner henne i slänten nedanför vårt hus under en tall.

"att klaga är som att gunga gungstol... man kommer ingen vart men man har något att göra för en liten stund"

FeliciaS
0
#17

De första marsvinen hade vi i frysen ett tag innan de lämnades in på kremering, utan att jag visste om det. En unge som föddes här hann aldrig börja andas, h*n slängdes i hushållssoporna (ocskå helt ovetande från min sida).

Jag har tre marsvin begravda i trädgården - Sera som dog i april -08 samt två ungar som dog 3 resp. 10 dagar gamla i maj -09. Jag hade kämpat för att få dem att överleva och kunde bara inte göra annat än begrava dem. Dessutom finns tre marsvin begravda hos min mormor och morfar eftersom de dog där.

Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus

Dolly-Fifi
0
#18

Jag har inte haft något marsvin än som har gått bort. Men våra hamstar och min kanin vilar i min sambos familjs trädgård. Vi la dem i en låda med spån i. Och la några bitar av deras favoritgodis och några blommor i. Blev jättefint..
Hans familjs marsvin vilar också där. Gnagar-kyrkogård =P

FeliciaS
0
#19

Man kan läsa om samma ämne i tråden här :)

Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus

fia-mia
0
#20

Inga marsvin har dött här, som tur är. När de inte finns mer kommer de begravas bredvid kaninen i en mysig glänta. Jag har varit kräsen när jag valt begravningsplatser men där lyser alltid solen som guld… Dock kommer det kännas jättekonstigt om huset säljs och någon okänd familj flyttar in och har mina älskade vänner begravda hos sig.

MVH Mia (miisasphoto.tk)

medarbetare på cocker spaniel ifokus

godisgrisen
0
#21

De marsvin som avlivats hos veterinär har blivit kvar där. De som dött hemma även dödfödda ungar har jag grävt ner i skogen bakom huset. Jag klarar inte av att slänga döda marsvinsbebisar i sopprna. Just nu ligger ett tråkigt paket längst ner i min frys med fyra dödfödda små bäbisar, fy jag får tårar i ögonen när jag tänker på dem… De ska skottas ner i skogen i vår.

Ja, det har hänt att några blivit uppgrävda och stulna troligen av en räv och det är inte kul men troligen blir räven glad.

Creation
0
#22

Vi har begravt alla våra husdjur i trädgården när de dött och det är väl så det kommer att fortsätta i framtiden. Om inte begravning, lär det blir kremering.

/Louise - Medarbetare på marsvin.ifokus.

emelie92
0
#23

Jag lägger marsvinen i en skokartonger och gräver ner de på lite olika platser, oftast i trädgården.

Abico
0
#24

Alla mina marsvin som dött har grävts ner i tulpanlandet i trädgården, ihop med ett par gerbiler och dvärghamstrar.
När vi avlivade Siiri hos veterinären i somras hade jag tänkt lämna henne där för kremering, men jag var inte i stånd att svara på några av frågorna de ställde i receptionen när vi kom så mamma bestämde att vi skulle ta hem henne igen, vilket jag i efterhand är väldigt glad för.

Eventuella dödfödda ungar kommer jag förmodligen att slänga i soptunnan, men jag är inte säker eftersom jag aldrig satts i den situationen då jag behövt besluta vad som ska göras av döda ungar, förhoppningsvis behöver jag aldrig göra det heller.
Ungar som dör efter ett par dagar/veckor däremot skulle jag nog inte kunna slänga i soptunnan, då har man nog redan ett band till dom som gör att det känns för hemskt att slänga dom. Men även där är jag osäker eftersom jag aldrig hamnat i den sitsen.

Hanna 

Kratin-98
0
#25

Jag har haft ett marsvin som somnat bort. Honom grövde vi ner på bakgården och planterande blommar bredvid. jag gjorde ochså en minnes skylt av han namskylt som jag en gång hade gjort i slöjden.

Sannich
0
#26

De marsvin som dött hemma hos mig, är begravda på en djurkyrkogård.. Utom en, som är begravd hos min farfar i hans skog. Har man haft marsvin i mer än 10 år så har tyvärr några fått vandra vidare.. Tre av ålderdom (6,7, 9år) och en som dog vid 2 års ålder, troligen hjärnblödning/hjärtfel..

Lika jobbigt varje gång.. Bävar för den dagen de jag har nu vandrar vidare.. Hoppas det dröjer flera år!

absence
0
#27

Här hemma har bara en gris dött, och henne begravde jag i trädgården på den plats där gräset var bäst på somrarna. Jag lade henne i en skokartong med hö i och grävde ner. Nu har jag en sten med hennes namn på vid graven.

Jag skulle aldrig bara kunna slänga ett dött djur i hushållssoporna. Det skulle kännas fel och respektlöst.

Moctezuma
0
#28

Hos oss har också bara ett marsvin dött. Vi begravde honom hemma på gården i en skokartong med en filt i. Ovanpå graven lade vi en sten som hade hört till inredningen i hans och hans brorsas bur. En fin, platt fyrkantig sten. Jag skulle inte heller klara av att slänga bort en död kompis, men att lämna in till kremering skulle jag kunna tänka mig.