Marsvin iFokus

Marsvin

Etikettallmänt
Läst 983 ggr
diva
0

Räddade marsvin 2 (lycksele)

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Här kommer bilder på dom 3 honor jag hämtade i kväll. Dom var väl i någorlunda bra skick. Lite magra och långa klor. Jag tror inte dom fått smaka pellets  förut för dom dök ner i skålen jag ställde fram till dom. Likadant med grönsakerna. Dom formligen slukade dom på en gång. 2 yngre marsvin som inte var 1år än och en äldre dam. Först ut är Doris en utav dom yngre honorna

diva
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

sen Våfflan. Den andra unga honan

diva
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Sist ut kommer den äldre damen lollo

Saphir
0
#3

Nejmen gu så söta! Grattis! Glad

elin85
0
#4

Bra gjort, verkligen! Våfflan var VERKLIGEN hur charmig som helst :) Skönt att de kommer till någon som inte överväger att avliva dem pga att de skaffat hund :( Jag förstår inte hur folk tänker!

Hehe, mina marsvin dyker alltid ner i skålen som om de aldrig sett pellets och slänger i sig paprika med samma fart ;) Men i dina marsvins fall kan det säkert vara äkta pelletshunger och inte bara röra sig om "vanlig marsvinsglupskhet" :)

diva
0
#5

#4 Jo våfflan är verkligen fin. Mina andra marsvin får inte så mycket pellets, men dom äter inte så mycket heller. Nu ska dom få vila ikväll och i morgon ska dom badas, klippa klorna på och gå igenom pälsen så ingen har nån Ohyra med sig hit. Dom är otroligt lugna och tama faktiskt.

Vi kommer ju att flytta till hus i februari och då blir det nya burbyggen både inne och ute. För vi kommer att bo nära skogen och jag vill ju inte att det ska komma nåt rovdjur och ta dom.

lomsen
0
#6

Lycka till med dem!Skrattande

diva
0
#7

#6 tack tack

marsvin2008
0
#8

Va söta dem är! :-)

"att klaga är som att gunga gungstol... man kommer ingen vart men man har något att göra för en liten stund"

FeliciaS
0
#9

Underbart att du tog hand om dem :) De ser verkligen helmysiga ut. Hoppas inte bara de tar det för snabbt med maten, om de inte är vana vid den menar jag.

Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus

diva
0
#10

Dom fick inte så mycket till att börja med så jag ser att dom mår bra av grönsakerna och inte blir dåliga i magen

FeliciaS
0
#11

#10 Så bra :)

Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus

Binajis
0
#12

Galet söta damer! Så skönt att de fick komma till dig, du är en klippa! :)

Sugen på att föda upp ridgeback? Jag lägger uppfödningen på is ett tag framöver och säljer därför lite avelsdjur. Mejla eller PM:a här på ifokus om du är intresserad :-) Även keldjur finns naturligtvis.

http://www.freewebs.com/binajismarsvin

Moctezuma
0
#13

Oooi vad söta :D Väldigt bra att de nu får ett bättre hem!


diva
0
#14

#12 Tack. Du är inte så tokig du heller som också räddat en del marsvin

#13 Dom är skitsöta. Dom bodde i en plastlåda från dollarstore som inte var större än 70 cm lång och 50 cm bred. 3 marsvin i denna lilla bur. Ska hämta en gallerbur idag som dom ska få bo i.