Marsvin iFokus

Marsvin

Etikett: foder
Läst 753 ggr
Svea-
0

gose-grisarna mina..bortskämda och fina

Kvällen kommer och innan jag går och lägger så matar jag marsvien.och pratar massor med dom,kikar om om allt står rätt till,så alla år mat osv.

I går kväll fick dom kligröt,så underbart ljud det blir när dom äter kligört..!!

I morse gjorde jag en kopp kaffe till mig själv.tog fram lite äpplen & päron,drack kaffet och delade frukten.In till marsvien och säger god morgon,och ger dom frukt.

Hur gör ni?har ni lite sisådär rutiner till era marsvin?

Det är ingen ordning på allting, man hittar inte vartendaste dugg.

[WeepingWillow]
0
#1

På morgonen väcker jag små tröttisar med mina morgonsysslor kl 4.45, 10 minuter senare brukar dom börja röra på sig o ytterliggare en 10 minuter senare börjar pipandet när jag står i köket o fixar. Då skär jag till nått gott, imorse blev det paprika o morot, går in till grisarna som uppspelta springer på varandra innan maten landat. Medan det smaskas på pratar jag lite med dom o kliar alla lite i nacken. Nytt hö o vatten får dom också.

När jag kommer hem efter jobbet ligger dom oftast o vilar men vaknar direkt till liv o tycker det är dags för kvällsmat, men det tycker inte jag så dom får snällt vänta ett par timmar :) Men hälsar på dom gör jag allt. Kanske lite kram o mys. Brukar ha fokus på ett marsvin per dag som får lite extra matte-tid. Sen blir det gröt! Hela kvällen sitter jag o tittar på dom genom plexit, åh vad det är underhållande :) Vem behöver en TV när man har grisar :)