sista versen , gammal o Slö
har någon tips på hur man bäst aktiverar ett gammalt marsvin.
Ludde springer på golvet, letar godisbitar, men på sistone så bryr han sig ionte om sina godisgömmor, eller att knata runt på golvet, han hänger efter de andra marsvinet i korta stunder.
Han är ju gammal och går på sista versen, men tänkte ändå att han kanske tyckte det var tråkigt att göra samma saker hela tiden.
vad gör ni?
Tiktok: @iminaandetag
Instagram: @iminaandetag
Ärligt talat, min gamlingar har och får vara som dom är. Vill dom inte röra på sig en massa slipper dom, extra mycket godis och mjukt hö att vila på verkar vara mer uppskattat. Jag slutade/slutar lägga en massa energi på att aktivera dom när de inte längre verkar intresserade. Min gammelgubbe som dog nu i vinter (8år) gav upp om det var för jobbigt att hitta maten, därför placerades godiset där han lätt kunde hitta det - i närheten av matskålen.
Hanna
Håller med Hanna, hon har så rätt så. Det är rätt svårt att få gamla hundar att sitta.. Så man får helt enkelt bara låta de lata sig, inte måna pensionärer idag är ut och springer och skuttar heller?
ne sant, Jag har gjort deras bur mys mysig nu så de kan vila och prata skit 
Tiktok: @iminaandetag
Instagram: @iminaandetag