Förvärkar 3 veckor innan födsel?
Kira har fällt fram nosen och ligger och kisar, men hon ska inte ha ungar än på ett tag. På fredag är det 8 veckor sedan parning.
Är det möjligt att hon bara har förvärkar?
Hanna
Ingen som har något bra och lugnande svar? Jag är jättenojjig här, vill inte att bebbarna kommer nu för det är för tidigt.
Hanna
Har ingen aning, hoppas bara de inte är dags redan. Finns de ingen möjlighet att hon blitt parad tidigare eller?
Jag var med vid parningen den 12/2, har till och med kort på proppen. Så jag tycker inte att hon borde ha kunnat bli parad tidigare, och sedan brunstade hon inte om. Så det är 12/2 som gäller om hon inte gjort något knasigt.
Hanna
Fällt fram nosen är det inte många av mina som gjort när de varit dräktiga, men att de kan däremot kan sitta och kisa lite med ögonen ett par veckor innan har jag sett. Tror inte det är någon fara.
Har haft ett par som har haft rätt rejält med förvärkar och det har ändå gått bra (utom med Bobbi men hon hade ju alla förutsättningar emot sig redan från början)
Fällt ner nosen har jag inte sett någon göra, men jag har heller inte kollat så noga. Däremot fäller de ner nosen så fort de blir obekväma så det kan ju lika gärna vara att ungarna sparkar henne så det blir obehagligt
Tack för svaren, nu känns det lugnare :)
Nu är hon uppe och äter och rör på sig så det är nog ingen fara, bebbarna får stanna i magen och baka sig litet tag till.
Hanna
Äh lugna ner dig nu… ja, det hör till att oroa sig men gör inte det i onödan för din egen skull. Jag tycker inte det du beskriver låter alarmerande på något sätt. Fälla nosen gör du ju ibland ändå den som oftast ligger med fälld nos här är en kärnfrisk ung hane… Att hon kisar kan ju bero på att något gör ont men det kan precis som du redan påpekar vara att hon känner ungarna sparka eller hon kanske fått något i ögat? Om hon äter och verkar pigg och allert och ungarna sparkar på så är nog allt som det ska tror jag.
#7 - Haha, ja förlåt jag oroar mig för mycket :P
Hanna
Vill bara gratta lite, visste inte att du hade marsvinsbullar på G haha! Håller tummar å tår för att dom kommer ut i tid, hela å friska :)
har en tjej som håller på lika dant nu.kolla under snart dags.