OT: Det här med header..
Jag vet att det finns mycket efarna bloggare här inne! :P Finns det någon som bloggar för bloggplatsen som skulle kunna förklara för mig hur man får in en så kallad header och möjligtvis en bild över menyn? :)
/Linnea
#1 Tack Hanna, du är grym! Ja, det är den jag menar.
Då är det rutan över den som är inringad på bilden här som gäller, "Presentationsruta" och välja Bild + text
Hanna
#3 Tack! =D Stirrade mig blind, Linnea i ett nötskal..
Haha, det var så lite så ;)
Hanna
får man låna lite tråd o fråga hur man gör en header på blogg.se? fattar precis ingenting av förklaringarna jag läst men i princip alla har ju header så det kan inte vara såå svårt! ? :P
#6 Självklart! Du har inte varit här inne och kollat? Det tog ett bra tag för mig att förstå det om det är så att du känner att du inte fattar något :P För det är liiite knepgigt ändå. Hehe.
Man kan inte ändra höjden osv på headern på bloggplatsen, det måste skötas av photoshopprogrammet eller dylikt som man gör headern i?
#8 - Ja, du kan inte ändra storleken på bilden på bloggplatsen så att säga. Det måste du göra tidigare i ett annat program.
Hanna
jag lyckades fixa in en headerbild :D tack för tipset på sidan, jättebra hjälp!! :)