Marsvin iFokus

Marsvin

Etikettallmänt
Läst 3470 ggr
Dolly-Fifi
0

Bra veterinär i Malmö?

Är det någon som vet nån bra vet i Malmö? Som är marsvinskunnig.

Kan vara bra att veta om man behöver det nångång.

Moa-16
0
#1

Finns kanske inte så många att välja på inärheten? Du kan ju gå & titta runt lite. Fråga ut dom ;)

Dolly-Fifi
0
#2

Nja, det finns ett par st.
Sen finns ju Malmö Djursjukhus. Vilket tror ni är bäst?  Djursjukhus eller privat vet? Det måste väl nästan finnas nån på sjukhuset som är bra på smådjur?

Sandra-B
0
#3

Jag känner tyvärr inte till någon bra veterinär i närheten av Malmö men jag vet en fd uppfödare som tog ett av sina marsvin till djursjukhuset i Malmö och hon var riktigt missnöjd- kostade massor med pengar och hon fick ingen ordentlig diagnos eller behandling (kommer inte ihåg vad det var med marsvinet, det var några år sen). Hon sa aldrig mer att hon tänkte åka dit med sina marsvin.

Jag har besökt djursjukhuset i Helsingborg med marsvin och jag känner samma sak- kostar massor men det de säger stämmer inte.

Jag går till en privatpraktiserande veterinär här i Ängelholm numer när det är något fel på mina djur- är mycket billigare och han försöker verkligen ta reda på vad som är fel på djuret (och erkänner även när han inte vet), lyssnar på om man har förslag, letar både på internet och på veterinärsidorna efter vad det kan vara och lämplig behandling, tar kontakt med kollegor etc. Det är iaf min uppfattning av honom och än så länge har det blivit bra de gånger jag behövt gå dit :-)

Lycka till!

//Sandra, sajtvärd påMarsvin.iFokus (& DaysofOurLives.iFokus)
**SMF 237 Sweet Dream's 
**Uppfödning av teddymarsvin - FINNS NU PÅ FACEBOOK!!

Sandra-B
0
#4

Det jobbar förresten en marsvinsuppfödare på en veterinärklinik i Limhamn- kan den heta Limhamns veterinärpraktik?
Har aldrig varit där men de borde ha rätt bra koll på marsvin iaf tror jag.

//Sandra, sajtvärd påMarsvin.iFokus (& DaysofOurLives.iFokus)
**SMF 237 Sweet Dream's 
**Uppfödning av teddymarsvin - FINNS NU PÅ FACEBOOK!!

Dolly-Fifi
0
#5

#3 Oj, det låter ju inget vidare alls.. Man tänker ju att djursjukhuset är "billigare" än privata..
Där finns tydligen en i Limhamn och i deras annons i telefonkatalogen står det att där finns en djursjukvårdare som har specialintresse för kanin o marsvin.
Kanske kan vara nåt.

Sandra-B
0
#6

#5

Ja, det var den jag menade i #4 :-)
Hade definitivt gått dit om det hade varit nåt.

//Sandra, sajtvärd påMarsvin.iFokus (& DaysofOurLives.iFokus)
**SMF 237 Sweet Dream's 
**Uppfödning av teddymarsvin - FINNS NU PÅ FACEBOOK!!

Dolly-Fifi
0
#7

#6 Okej =), det måste vara www.limvet.se du menar då? För i telefonkatalogen fanns där en till vet i limhamn…men kommer inte ihåg vad den heter =P

Sandra-B
0
#8

#7

Jepp- är den jag tänkte på :-)

//Sandra, sajtvärd påMarsvin.iFokus (& DaysofOurLives.iFokus)
**SMF 237 Sweet Dream's 
**Uppfödning av teddymarsvin - FINNS NU PÅ FACEBOOK!!

alskarkolhydrater
0
#9

Limhamns veterinärpraktik är den absolut bästa i Malmö, utan tvekan!!

Har varit hos de flesta veterinärer här i Malmö med mina marsvin… och det finns inte någon klinik eller sjukhus som ens kommer i närheten av limhamns! Man blir blir supertrevligt bemött, alltid bra och tillgänglig telefonkontakt, snabb tidsbokning och viktigast av allt: De är väldigt mån om djuren och får rätt behandling!

Sedan nov-09 har mina marsvin haft problem med sellnic och jag har desperat sökt hjälp överallt, då skabben bara kommit tillbaka. Idag var jag på första besöket i limhamn och fick för det första rätt dos med stronghold, och inte nog med det… vet.sjuksköterskan (som är marsvinsuppfödare) undersökte alla mina marsvin utan att ens ta betalt!! Det enda jag betalade var för receptet.. förmodligen för att hon såg att jag hållt på att söka hjälp så länge. Och det visar verkligen hur mån de är om djuren och att djurens hälsa kommer först!

HLJB
0
#10

#2 Så känner jag för våran privatpraktiserande veterinär här i Luleå.

whisper96
0
#11

jag kan inte rekomendera någon särskild men jag har något som jag inte rekomenderar, en smådjursklinik som ligger i erikslust.jag var där några gånger med mitt marsvin muffin innan han dog.han var väldigt sjuk han hade förstoppning och kliade sig ovanligt mycket.när jag tog han dit sa de att det inte var nåt fel på han och att förstopningen skulle gå bort med lite motion men det gjorde den inte ,muffin blev värre och han tappade mycket päls.när jag gick dit igen visade sig att han hade skabb(vilket jag hade trott att det var) och han var förstoppad på grund av att magen inte fungerade rätt så muffins fick avlivas och de behandlar djuren hemskt de är väldigt hårdhänta och är inte alls så snälla som veterinärer ska vara så den kliniken rekomenderar jag verkligen inte för någon. men jag har hört att den i limhamn ska vara bra,den kan du ju prova Glad

Lyan
0
#12

Det finns en vet. i Lund som är specialiserad på gnagare och fåglar. www.fagelkliniken.se

alskarkolhydrater
0
#13

11# Hände exakt samma sak med mig när jag åkte till erikslust med mitt marsvin när hon mådde dåligt och slutade äta. Eftersom jag nämde att hon hade rosslande andning, men att hon haft det hela tiden ända sedan jag fick henne för ett år sedan och har alltid mått super, så fick jag baytril i tablettform med köttsmak? har nu i efterhand läst att det inte ska ges till marsvin? stämmer det?

iaf blev hon inte bättre och det blev många besök med röntgen och sprutor… inte mkt pengar kvar i kassan sen…student som jag är. Trotrs allt blev hon bara sämre och jag ringde runt till olika uppfödare och berättade om hennes beteende och fick då som svar att det verkar vara sellnic, även fastän hon inte visade genom att klia sig (iaf inte när jag var där) Åkte tillbaka till erikslust och berättade vad jag trodde och fick stronghold. Dock har jag nu fått veta /(av limhamns vet) att jag fått för svag dos. Det är därför det kommit tillbaka hela tiden.

Tycker så synd om dig och ditt marsvin som tyvärr gick bort pga felaktig behandling! :( Men du försökte iaf göra det bästa möjligt och vet att du inte kommer gå dit med dina marsvin mer iaf.

Inget illa mot erikslust egentligen för jag tror säkert de är super med hundar och katter, men smådjur är de nog inte särskilt bra med. Tycker därför att de istället ska hänvisa till någon annan vet. när de inte vet! Det gjorde de iof nu senast… ett halvår efter många besök och samtal….