
Frågor om Skinny och om marsvinshannar...
Hej hej
Jag har kanske turen att få hem en fin flock med marsvin ifrån sthlm om ett tag men där är det två skinny honor och jag har ingen erfarenhet av "nakendjur" alls.
Hur kan dom vara ute?
Mina andra går ute dygnet runt med tillgång till hus och mycket halm när det är varmt.
Likadant med sol, dom bör väl vara känsliga för solen?`
Sen undrar jag med hannar, kan man ha fler än två hanar tillsammans?`
Har en omplaceringshane på fem månader som ska komma i veckan och även en bedårande lite kille som jag hittat här som kommer.
Men sen är det en annons på blocken där en tjej behöver bli av med sina två hanar ganska omgående på grund av allergi och mitt hjärta blöder ju såklart….
Hur skulle det funka?
Annars finns ju möjlighet att dom får bo i olika burar men springa ute på olika tider på dygnet.
www.slattebacke.se
Jag kan tyvärr inget om skinnys men jag antar att de är känsligare för väder och vind än vad vanliga marsvin med päls är.
Man kan ha flera hannar tillsammans men det är inte alltid det fungerar. Har man en tillräckligt stor bur men mycket saker så de blir aktiverade så tror jag att de kan fungera tillsammans, de ska ju även indroduceras på ett bra sätt för att förhindra bråk också.
Sajtvärd för Djurfoto
www.mariekengren.se
Hej och välkommen hit :)
Eftersom Skinny inte har någon päls är de känsligare. De tål inte riktigt samma temperaturer som pälsade marsvin, de vill ha något varmt krypin och även skydd mot värmen. Tänk på att de aldrig ska vara i solen utan ha tillgång till merparten skugga utomhus (gäller ju alla marsvin).
Det finns hanar som kommer bra överens om de bor tillsammans fler än två stycken, men då krävs mycket stort utrymme och rolig inredning så de har något att pyssla med. Jag tycker du ska ta det säkra före det osäkra, det är dumt att riskera att få fyra hanar som inte kommer överens med någon hane alls. Sitter de ändå i par tycker jag de ska fortsätta hållas så och inte sättas ihop med varandra, risken för bråk är rätt stor.
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus