Nära döden...Hjälp!?
Hej alla djurvänner. Sitter här i panik. Min kompis marsvin mår jättedåligt.
Han är 4 år och jag tror att han har lunginflammation. Han är matt, ögonen rinner och näsan. Började för ca 4 dagar sedan, men då smått. Nu äter han inte, dricker inte, och ögat är igenklibbar fast de är rengjort flera ggr per dag. Nu är de söndag natt och jag skulle vilja ha råd hur vi håller honom levande tills i morgon?
Nån som har tips? Sen blir de självfallet veterinärens jobb.
Ifall han inte äter är det viktigt att ni stödmatar honom. Man kan göra detta med en pipett eller liten spruta utan nål. En ProViva-produkt eller kligröt kan vara bra att stödmata med, har ni något av detta hemma? Om inte, kan ni försöka göra någon puré av nyttiga grönsaker och mata honom med.
Här kan ni läsa mer om stödmatning av marsvin.
/Louise - Medarbetare på marsvin.ifokus.
Det är inte alla som har pipett/spruta utan nål hemma tyvärr. Finns det inte så kan man i värsta fall använda en tesked som man tvingar en bit in i munnen på marsvinet och sakta vinklar uppåt så provivan, kligröten eller vad som ges, far ner. Se bara till att vara försiktig så det inte kommer i marsvinets luftvägar, vilket jag tror är extra lätt hänt när de är slöa och har lunginflammation.
Sugen på att föda upp ridgeback? Jag lägger uppfödningen på is ett tag framöver och säljer därför lite avelsdjur. Mejla eller PM:a här på ifokus om du är intresserad :-) Även keldjur finns naturligtvis.
http://www.freewebs.com/binajismarsvin
Okej, tack så mycket. Ska testa det nu och se vad som sker. Ser piggare ut nu, gnager på gurkan och fått i han lite vatten…. Hoppas!!
#3 Det låter lovande! Men se till att han får i sig nyttigheter. Gurka+vatten är ju bara… vatten. Skulle vara bra om han fick i sig rikligt med C-vitamin. Vitkål, persilja, paprika, i värsta fall nyponsoppa om man har det.
Sugen på att föda upp ridgeback? Jag lägger uppfödningen på is ett tag framöver och säljer därför lite avelsdjur. Mejla eller PM:a här på ifokus om du är intresserad :-) Även keldjur finns naturligtvis.
http://www.freewebs.com/binajismarsvin
Han ska få allt han vill ha! c-vitaminer ska jag tänka på :)

Hur har det gått?
//Sandra, sajtvärd påMarsvin.iFokus (& DaysofOurLives.iFokus)
**SMF 237 Sweet Dream's
**Uppfödning av teddymarsvin - FINNS NU PÅ FACEBOOK!!
Han överlevde natten. Blev piggare och rörde lite på sig. Åt och drack… Men tyvärr tror jag att de var försent :/
Han var tapper, dog i bilen påväg till veterinären. Vi gjorde allt vi kunde :/
RIP Mårten
*Tröstkramar*
Sov gott underbaraste Mårten!<3

#7
Usch nä, fy vad trist :-(
RIP Mårten!
//Sandra, sajtvärd påMarsvin.iFokus (& DaysofOurLives.iFokus)
**SMF 237 Sweet Dream's
**Uppfödning av teddymarsvin - FINNS NU PÅ FACEBOOK!!
#7 Så hemskt tråkigt att höra! Jag beklagar.
Vila i frid, Mårten!
/Louise - Medarbetare på marsvin.ifokus.
Tänder ett ledande stearinljus för Mårten.
Må han vila i frid! 
Beklagar förlusten :(
Ni gjorde vad ni kunde för honom, ibland går det bara inte.
Hanna
Jag beklagar sorgen djupt!
Tiktok: @iminaandetag
Instagram: @iminaandetag
Tack alla…