Ja det funkar bra att ge.
Hanna
:) då ska de få blad !! De blir nog glada kan jag tro..

Här finns både bilder och film på marsvin som äter majs.
http://cavycritters.blogspot.com/
Scrolla ner till mitten av sidan.
De älskar det :)

Kan man ge majskolvar också? isåfall ska de vara färska och inte kokta i vatten eller så först väl?
edit fick svaret i bloggen. De kan ätas färska med bladen på :)
MVH Erika :)
Mina gillar inte blasten speciellt mycket (inte konstigt när det vet att det finns massa annat mumsigt grönt ute;) men däremot själva majskolven var poppis!

Hur mycket törs man ge då så de inte blir dåliga i magen av det?
MVH Erika :)
#7 De kan ju få någon liten bit var till att börja med, sen är ju majs inget de ska få varje dag heller (det är inte speciellt nyttigt elr så, och dessutom är det relativt energirikt) så att ge dem några större mängder är inget jag rekomenderar.

Då får de en liten bit bara då :)
Om de ens äter, grisar har ju en tendens till att bli lite bortskämda 
MVH Erika :)
#9 Hur många "Menar du verkligen att jag ska äta det där?!" blickar tror du jag har fått från missnöjda (smått bortskämda) grisar?
Men oftast slinker det mesta ner förr eller senare ändå hehe.

#10 Många antar jag. Antagligen fler gånger än du kan räkna på dina fingrar ^^
Men det är kul med personligheter!
MVH Erika :)
#11 Ja, inte är det någon idé att hålla räkningen ;) Visst är det härligt med olika personligheter ^^
ja plockade fodermajs på grannens fält igår (ja vi har tillstånd att ta av det) då la jag in hela kolvar med blasten på, det uppskattades mycket! morötter och kålhuvud skulle man minsann inte ens smaka på om de fanns majs.