Hur lång tid tar det dig att städa en marsvinsbur?
Nu ska vi göra en rolig grej! Nästa gång du städar marsvinsburar/buren så ska du sätta på tidtagar ur så ska du säga exakt hur lång tid det tog dig att städa och fylla vatten ge foder och sådant.
Jag ska städa 3 burar nu, kommer ta ungefär någon timme om jag räknar rätt. Jag återkommer med en exakt tid när jag fått en!
Ni andra, ni får helt enkelt köra igång när ni har planer att städa burarna!
Jag ska städa dem nu ikväll, får försöka komma ihåg att kolla hur lång tid det tar.
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
53 minuter och 41 sekunder! Sedan har jag gjort lite annat, så som tömt transportburen och sopat ringt min far. Men det är ändå saker som har med marsvinens städning att göra :)
Nu ska jag plocka undan och sådant.

Städade 8 burar idag (dvs hela burskåpet) o de tog 3 timmar, o då va utfodringen efteråt inräknad. Ändå va inte de alla mina burar… hann inte ta de 3 sista då ja skulle iväg o e barnvakt.
Nu tar det lite olika beroende på vilket humör jag är på men när jag jobbade djuraffär städade jag alla burarna på 3 timmar inkl. diskning av bottnar och matning. Det var lite olika hur många burar de var men i butiken var det (oftast) 2 140 burar, 4 mindre typ dunastorlek, degu-, rått och chinchilla burar 2-6st beroende på hur många djur som fanns inne och sedan 15-20 labburar på lagret.
Får alltid höra att jag är så snabb, är duktig på att få in löpande bandteknik, tex när jag skulle hjälpa till att måla brädor till pappas hyreshus, han som målat innan mig var såå stolt för han hade minsann nästan målat 30 brädor på en timme, jag körde 70 på samma tid hehe
#4 - 2140 burar? :O
Hanna
#5 Haha 2ST 140burar ska det naturligtvis stå :-P Annars hade jag lätt hamnat i Guinness Rekordbok :-D
#6 - Hahaha, ja det låter rimligare ;)
Hanna
Klart! *stänger av tidtagaren* 2.30.43 
Jag visste att jag var ganska långsam när det gällde att städa burar men jämför jag med er andra blir det ju pinsamt, haha. Fyra burar är det alltså och idag var det bara vanlig tömning, när jag storstädar och tvättar ur alla burar och all inredning så brukar jag hålla på en hel dag ;)
Hanna
Nej fy jag vill inte veta hur mycket tid jag lägger ner på denna syssla. Jag städar en tredjedel av mina burar varje kväll men inte allt på en gång eftersom jag vill att de ska hinna vara ute på golvet i minst en timme per bur. Jag ägnar verkligen mina kvällar åt burstäd. Men igår var jag på fest istället… och vet ni vad jag saknade burstädandet… och fick lite dåligt samvete… har jag inget liv?
Mina burstädningar brukar alltid äga rum på fredag- och lördagkvällar :-/ Varje gång undrar jag varför jag alltid gör det då för då stor porten öppen och vilket patrask som helst kan ta sig in i garaget, dörren till djurrummet är låst men hur kul är det att få bilen nerpissad >(
Det tar 10 minuter som högst för mig på vintern då vattnet är fruset och jag måste trängas i badrummet med burarna. Annars tömmer jag spånet och spolar av med lite medel och fyller på nytt. Har en bur på 150*60 samt en utbyggnad på 100*100 med en ramp så marsvinen har en stor yta 
Alltså, 10 minuter?! 
Jag måste nog börja effektivisera mitt burstädande…
Hanna
Tar jag alla 10 burar på en gång så går det på 1,5 timme ungefär =) men ska klocka nästa gånga bara för att ;)

180x70 bur, tar runt 30minuter :)
Ska städa mina burar imorgon så ska ta tid då. Men tror det tar runt en timme.

Ca 10-15 minuter per bur. Så det blir 1½ timmes burstäd med kaninernas burar annars blir det bara 45 minuter för grisarna.
Men så ska dem hinna vara ute minst 1 timme så brukar ta närmare 4 timmar för mig att städa alla burar :)
MVH Erika :)
Haha herregud. Jag städar ibland över en timme och jag har bara en bur :p
Men jag avbryts alltid hela tiden- sitter och kollar på marsvinen när dom springer på golvet, pysslar med lite annat.. Ja, inget världsrekord direkt ;)

När jag hade mina djur ute i förrådet i garaget tog det för det mesta ganska precis 2 timmar att städa. 12 komplementbackar och 2 stora flockburar…backarna var ju bara att tömma rakt ner sopsäcken. Det som tog längst tid tycker jag var att spåna alla burar…speciellt om man råkat få en sån där spånbal som var hårt packad…
--------------------------------------------------------------------------
Allting har en mening här i livet......

nu har jag städat mina burar. det tog en timme. 3st 120cm burar. men då hann jag gå ut med soporna också :)
22 min tog det att städa en bokhyllebur, 1 komplement låda och mocka bort allt bajs från 2 som går på handduk.
Gick snabbare än jag trodde :p Fast har en stor bur kvar men den ska inte städas fören på onsdag. Så det tar nog ca 35min att städa alla mina.
Men det var väldigt då. Jag tycker inte att jag är så fruktansvärt långsam…. Men det måste jag ju vara med tanke på att alla slår mig *s*
Hanna
Hihi jag är nog inne på 2a timmen just nu, har två burar och jag har en tendens att fastna framför datorn emellan dem båda 
Men skulle jag bara städa och fylla på spån så skulle det på sommaren nog ta runt 30 min då jag står ute och skurar ren dem. Nu på vintern gör jag inte det varje gång så skulle tippa att jag är klar med båda på 15min.
Jag bär ut burarna och tömmer dem på komposten, går till stallet och fyller på med spän och hö, sedan in och lägger in inredningen + marsvinen.
Sajtvärd för Djurfoto
www.mariekengren.se
Här tar det mer än 3 timmar om jag städar alla på en gång. Det är skåpen som tar längst tid att skopa. Vissa burar och lådor går ändå riktigt snabbt att tömma direkt i en stor sopsäck. Är det mer skitigt sprutar jag ättiksvatten på smutsen/fläckarna som då lätt går bort.
Det brukar bli flera säckar som jag kör till återvinningscentralen. Det är ett jobb i sig, bilen är liten och jag fäller alla säten, stuvar in säckarna och drar iväg. Räknar man in det blir det mera tid.
Vad gör ni andra av de soporna?
#26 Jag slänger ute på komposten, bor i hus ute i skogen :)
Fast flyttar nog snart in till stan, antar att man kan kasta i soporna då? Blir väl förhoppningsvis inte allt för mycket skräp så jag behöver åka till tippen
Sajtvärd för Djurfoto
www.mariekengren.se
#26 Jag tömmer ut det på gödselstacken på ridskolan.

För tar det lätt 30 minuter-1 timme, då brukar också tjejerna få lite golvtid också
#26 Jag bor nästan mitt i stan och lägger gammalt spån i svarta soppsäckar och ställer dom i garaget och åker sedan till tippen en gång varannan vecka ;-)
//Emma
Jag kör med lakan ovanpå spånen och detta är vad jag får ihop från stora buren (ca 4-6 kvm) och 16 marsvin
Stora säcken: Hö och bajs som legat på lakanen
Lilla säcken: Spån från under lakanen = ungefär vad jag fick byta på två komplementbackar när jag hade det.
Nu går det bara två spånbalar i månaden på 25-30 marsvin
Skiten slängs bland trädgårdsavfall på miljöstationen
Städade idag(numera igår) och kollade klockan.. det tog 30 minuter för två burar, ganska precist 15 minuter för varje bur. Sen får man ju räkna in att jag bytte vatten och sopade två rum också. :-P Det var mycket bättre presterat än jag trodde att jag kunde! Jag skyndade mig inte ens!
Detta var ju dock ingen storstädning där jag sköljer ur och skrubbar botten av buren. Då hade det nog tagit 30-45 minuter extra.
/Louise - Medarbetare på marsvin.ifokus.
Mina marsvin bor i en bur som är 2mX1m stor och att städa tar mig runt 25min, men det är allt efterarbete som tar tid tycker jag… Typ att dammsuga hela rummet! :) Så ska man städa hela rummet tar det nästa en timme! Dom bor nämligen i tvrummet så går inte att fuska!
Själva buren går på runt 20min!
Har en stor vaxduk som det bara är att lyfte upp och gå ut och tömma på gödselstan (som jag byggt upp under några år ;P), skaka och lägga tillbaka i buren. Därefter spån, hö och det roligaste av allt, inreda på nya sätt varje gång :) Får aldrig nog av det nöjet! :D
Jag städar mina marsvins bur ganska slött ^^ det brukar ta en och en halvtimma ungefär och då är det medräknat städningen av rummet efter att marsvinen varit ute på golvet.
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se
Jag tycker att det är roligast att lägga i nytt spån och mublera om alla sakerna i buren!:) Byta vatten och lägga i mer/byta foder, men jag har inga bestämmda tider när jag skall städa buren, jag har ju bara två grisar:) Men jag tycker inte det är skittrist precis:)
Att älska är inte förståeligt, det är oförbättrigt.
det tar mig 1 timme och 12 sek att städa 10 burar då med massa sms:ande 2 tele samtal en rök och lite data sitande ;)

Om man låter Julgrisen "hjälpa till" tar det 15 min och 8 sekunder, ej inräknat att slänga säcken i soptunnan. Nästa gång jag städar ska jag prova utan Julgrisens medverkan och se hur mycket tid man sparar på det. Lite synd att ta ifrån honom veckans höjdpunkt men det är ju i vetenskapligt syfte.
Envishet och drömmar
Det tog en halvtimma för mig i söndags :P Men då tog jag inte ut marsvinen i hagen som jag brukar göra, utan de fick vara i ena buren medan jag städade den andra och sedan bytte jag bur.
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
1 timme för mig att skölja buren med vatten och allt + att ducha dom =)

