Hanar som bråkar men inte vill vara själva.
Vi är nyblivna marsvinsägare till två hanar som är snart ett halvår gamla, dessa har vi haft sedan de var 6 veckor.
Redan som väldigt små började dom småtjaffsa, vilket har gjort att denna sajten gett oss mycket tips. Vi lät dem ju vara i början så de kunde bestämma rangen, men ingen rang verkade det bli och tjaffsen blev mycket värre. (De slogs rejält så de fick sår)
Vi har försökt med allt, köpte en extra och större bur så de kunde dela på två, vi möblerade om och gjorde rent både bur och killarna flera gånger. Efter ett slagsmål på golv-promenaden för några veckor sedan fick det vara nog och de är nu i egna burar.
Frågan jag har nu, kan man göra något mer? Vill ju självklart inte att våra söta vänner ska bo ensamma. Vi har inget problem med att skaffa var sin hanbebis till dem, men hur vet man att de inte är hanfientliga?
Kastration och sedan ge dem varsin hona är ju ett aaaaaallraaa sista handsval. Det känns för riskabelt. Därför frågar jag om någon varit med om något liknande och sedan skaffat nya ungar? hur funkade det?
Dina hanar är jämnåriga, kanske till och med syskon? Vilket gör det svårt för dom att bestämma rangen, det finns inget självklart val. Det går med andra ord inte att lösa det på annat vis än att se vem som är starkast.
Det är högst otroligt att de båda skulle vara hanfientliga. Vad som däremot lär hända är att de ungar ni ev kommer köpa, i en viss ålder (ungefär mellan 4-12 månader) kommer in i tonåren och vill visa sig på styva linan. Under den perioden kan det vara livat i burarna, men har man is i magen går det över. Speciellt om den älde burkompisen är väldigt tydlig i sitt ledarskap eller möjligen mycket undergiven.
Vad ni kan göra är att få tag i småhanar från någon som kan vara beredd på att ta de tillbaka om det inte skulle funka. Men jag tror inte ni behöver oroa er :)
Sugen på att föda upp ridgeback? Jag lägger uppfödningen på is ett tag framöver och säljer därför lite avelsdjur. Mejla eller PM:a här på ifokus om du är intresserad :-) Även keldjur finns naturligtvis.
http://www.freewebs.com/binajismarsvin
Hej!
Våra två pojkar bråkade också rejält i den åldern. De är bröder och har alltid bott ihop. Även de slogs så det blev "blodvite ibland. Men nu är de över ett år och slåss inte, De tjafsar och markerar ibland, men inte mer. Värst var det efter att ha rengjort buren, då de tydligen skulle göra upp om rangen igen, Jag läste att hannar kan hålla på så tills de är 2 år.
Jag lät dem vara ute så mycket som möjligt. Ibland fick jag sära på dem. Efter hand har de lugnat ner sig.
Nu turas de om att vara herre på täppan. Jag har större plats till dem. Och till helgen tänkte jag fixa en ny bokhyllebur.
Ja precis, syskon är dom. Här hemma har även vi försökt ha "is i magen" och varje gång de bråkat rejält har vi testat nya metoder om och om igen.
Vi fick också släppa ut dem i flera timmar varje dag(de kunde springa in i buren och ut som de ville) och det verkade hjälpa ett tag, tills det blev ett sådant stort bråk där båda blev hårda "bollar" och vägrade släppa taget om varandra. Detta bråk skrämde oss ordentligt och gav det ena ett svullet öga och det andra ett rejält sår, man kände att man inte hade något annat val då.
Men om man märker att den ena killen försvarar sitt revir lite extra mycket hela tiden och blir jättearg av att den andra går nära hans bur, finns chansen till problem om man skaffar en unge till den?
Även jag har varit ute för hantjafs men valde till slut att kastrera mina killar så de fick gå med tjejer. Det finns en veterinär i Vallda utanför Göteborg som kastrerar marsvin med lugnande och lokalbedövning (som man gör med bl.a. katter) så man slipper den riskfyllda sövningen. Om du vill veta mer om detta så får du väldig gärna PM:a mig. 