Marsvin iFokus

Marsvin

Etiketter: boendeinredning
Läst 996 ggr
Rajas
0

Ikeaburar tex pax är det någon som har det?

Som frågan lyder över, finns det någon som annvänder paxbur, vad är för och nackdelar och är dom tillräckligt rymliga?

Har sett och hört många som annvänder just Pax.

Mvh Millan

Wand
0
#1

Nej, men nu när jag kom att tänka på det så får du ursäkta om jag lånar tråden lite!

Jag har sett någon som haft en sådan här som marsvinsbur. Är det inte för litet? (79x57x18)

Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?

Rajas
0
#2

Dom är ju mindre än pax tillåmed :O

Pax är väl 99,8 x 59,7

Mvh Millan

Wand
0
#3

Ja precis… jag har inga egna marsvin men mindre än 100 cm (möjligen 99,8 då…. Flört) på längsta sidan skulle jag aldrig ha :/

Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?

Rajas
0
#4

#3 Nä :-)

Mvh Millan

Arcticas
0
#5

Jag har några Pax lådor men använder de bara i nödfall eftersom jag tycker att de är för små för två marsvin, även om det är lagligt mått.

Fördelen är att det är "enkelt" att håll många marsvin på liten yta. Man köper en garderob och staplar lådorna i garderoben. De är också enkla att rengöra.

#2 Mät de invändigt och dra bort för de rundade hörnen så får du verkligt burmått.

Hultan
0
#6

Jag har byggt min bur av en bokhylla fr ikea. Nästa bur ska jag definitivt inte bygga av en bokhylla. Vi upptäckte att det trä som används är poröst. Vilket gör att det är svårt att skruva i. Det smular sönder lätt. Jag rek att du köper plankor/skivor från bygghandel och snickrar ihop en själv. Så kommer jag göra nästa gång.

Med sunt förnuft kommer man långt!