viktminskning vid sellnic?
Troligtvis så har Bävern sellnic han har mjällig hud, sår och tappar päls i tussar såg jag idag, ska ringa veterinären imorgon och hoppas verkligen dom har en tid så vi kan åka dit, men vägde honom idag han har gått ner 41g sen jag vägde honom för en vecka sen. Kan dom minska i vikt när dom har Sellnic?
http://minbecel.blogg.se/
http://mina-duvor.webs.com/
Japp det gör dem. Morris gick ner 300 gram ungefär när han hade det.
Och Benzo gick knappt upp någonting trots att han växta (dock växte han långsammare än han skulle)….
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#1 åh då behöver jag kanske inte va orilig att det skulle va något annat som gör att han går ner i vikt då, han känns lite benig nu över ryggen nu gjorde han inte innan han har alltid varit lite tjock gubben ju.
hoppas att få tid till veterinären imorgon för hittade fler små sår ikväll på honom =(
http://minbecel.blogg.se/
http://mina-duvor.webs.com/
#2 Morris är lite benig nu med trots att han inte har sellnic men han har inte gått ner i vikt, är åldern helt enkelt (minst 5 år är han).
Då kan det vara sellnic ja :(
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#3 Ringde djursjukhuset i slöinge innan men hon som svarade visste ju inget om varsvin eller deras sjukdomar så dit åker jag inte med mina pojkar, rinde sen en privat veterinär i Halmstad vi varit med en hund innan dom visste väldigt mycket om detta så imorgon ska jag åka dit med mina pojkar, Hon sa att är det skabb så får dom en spruta.
När syrrans marsvin hade sellnic fick dom droppar men den här veterinären tar spruta på dom, är det lika bra? inget farligt för dom?
hade ett marsvin för 10 år sen som fick skabb då sa den veterinären att dom kan då av den sprutan, vet du något om det?
http://minbecel.blogg.se/
http://mina-duvor.webs.com/
#4 Dem kommer behöva mer än 1 spruta i så fall. Minst 2 behandlingar ska dem ha :)
Jag hade stronghold, alltså droppar i nacken. Enklast tycker jag.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#5 ska fråga dom om han kan få droppar annars tror jag det va 3 gånger med sprutor som vi måste åka dit varje gång vet så är ju bättre om vi kunde få droppar, vet du om man måste betala varje gång man tar sprutan om dom bara kan ge det? 350:- per marsvin skulle det kosta med undersökning och sprutan imorgon men det blir ju fler sprutor isåfall om det kommer kosta lika mycket varke gång.
http://minbecel.blogg.se/
http://mina-duvor.webs.com/
#6 Då är strongholden billigare tror jag inte säker
Hur många marsvin gäller det?
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#7 jag har bara 2st så måste väl behandla båda pojkarna kan jag tänka mig, ska fråga om dom inte har stronghold istället, har hört att marsvin kan dö utav den där sprutan.
http://minbecel.blogg.se/
http://mina-duvor.webs.com/
#8 Ja man behandlar alla marsvin man har.
Stronghold köper du ut på apoteket med recept :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#9 hoppas dom vill skriva ut det oxå imorgon vill inte ta sprutan på dom, har hört mycket att dom kan dö utav den sprutan så vågar inte ta den, så hoppas på att få droppar istället.
http://minbecel.blogg.se/
http://mina-duvor.webs.com/