sanering av sellnic
Nyss hemkommen från vet. Hon hittade 1 skabbdjur på 2 skrapprov. Stronghild utskrivet. Men omgivnimgen då? Husen, flaskorna, högtalarna intill buren, väggen, kläder man haft på sig mm. Soffan vi brukar sitta och mysa med dom i?
Skabbdjuren äter marsvin endast. De kan inte övrleva utanför sitt värddjur. Nu när de får stronghold blir marsvinen giftiga för skabbdjuren som dör. I princip behöver man inte sanera någonting. De ägg som möjligen finns kvar dödas vid nästa medicinering.
Jag skulle ge nästa dos om en månad och ställa ut spånbalen i förrådet till hösten för att inte riskera återsmitta. Stämmer verkligen att det ska va en månad?är det inte 2-3 veckor?
Jag har haft sellnic 2 omgångar.
Sanerade inget speciellt. Tog med stronghåld med 14 dagars mellanrum, 2-3 behandlingar. Storstädade burarna vid varje behandling.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.