Söker fodervärd till marsvinshonor
Hej, vet inte vart jag igentligen ska lägga detta men jag prövar här :)
Jag har uppfödning och omplaceringshem för marsvin. Jag föder upp blandraser eller som jag säger bondmarsvin i liten skala. Nu söker jag fodervärd till honor som är på tillväxt och mellan kullar. Du bör bo i närheten och kunna ta dig hit själv, bussen går bra och stannar nära. Jag bor i gottröra som ligger mellan norrtälje och uppsala. Jag står för Bur (med tillhörande saker) som är i passande storlek för 2-3st (du kommer oftast ha 2 åt gången), hö (om du vill, men du hämtar det själv här), vet.kostnader för skador som du inte kan ro för. Du står för kraftfoder och grönsaker m.m., burmaterial och vet.kostnader som orsakas av tex klantighet.
Marsvinen är oftast unga och behöver massor med kärlek och gos för att bli tama och lugna ordentligt.
för mer info titta gärna in på www.mariesmarsvin.n.nu
SYnd att du bodde så långt bort, annars skulle jag gärna ställt upp! :)
Förlåt men jag måste få ställa en fråga som förmodligen kommer kännas lite obekväm, men jag har funderat på det här ända sedan jag först hörde talas om din verksamhet.
Hur kommer det sig att du väljer att föda upp fler pet-marsvin (eller som du kallar det - bondmarsvin) när du samtidigt känner att det finns ett behov att driva en omplaceringsverksamhet?
Det här är inget påhopp utan en seriöst ställd fråga. Hur många marsvin i behov av omplacering får du egentligen in? Känns det berättigat att föda upp fler marsvin då av blandad härkomst och utan direkta avelsmål? HAR du avelsmål och hur ser de i så fall ut?
Hoppas du inte tar illa upp, jag är uppriktigt nyfiken och undrande. =)
#2 Jag har ingen stor uppfödning och en del av de ungarna jag får går en del till att sällskapa med omplaceringar jag får in som ensamma och som inte hittar en ny kompis på annat sätt. Samt att marsvinsungar är ju det sötaste som finns, men som sagt, jag har ingen stor uppfödning och pumpar inte ut kullar, honorna får gått om tid att vila ordentligt mellan sina ullar och de får inte så många per marsvin. Jag får inte in så jättemånga marsvin för omplacering och eftersom jag är relativt nystartad har jag inte ett snitt än. ang avelsmålen är att få fram mysiga familjemedlemmar med bra temprament, att jag inte valt en speciell ras är för att jag älskar hur pettarna kan se ut med deras roliga färger och olika pälstypar i en kull. men som sagt lägger jag oxå stor vikt med att de ska bli bra temprament på dem oxå så alla i familjen kan handskas med dem.

Varför skulle det vara mer omoraliskt att föda upp marsvin med ostandardiserat utseende än renrasiga? Viktigast är ju ändå att temperamentet är rätt och att de är friska? Det är ju ett avelsmål i sig. Det är ju inte för att det finns för många "bondmarsvin" som det finns omplaceringsdjur, utan för att det finns för många oansvariga marsvinsköpare.
vet inte m adin ser detta men kan du vara snäll och ta bort tråden. den är inaktuell. söker inte längre, har inte fått tag i någon men kommer inte skaffa någon heller då jag fått div påhopp.. jag vet inte hur man tar bort sin tråd så jag ber dig göra det. tack
det är väldigt ledsamt att man sörsöker hjälpa djur allt man kan och då får påhopp. trode denna sida var till för oss som älskade djuren men det är alltså precis som på bukefalos (hästsida), det man gör är inte rätt och det man inte gör är oxå fel.
Det är tyvärr en tråkig attityd som jag funnit på många "djurspecifika" sidor jag besökt. Ex. en kattsida jag frekvent besökte förr där "tanterna" var fullständigt rabiata mot allt vad bonnkatter var.
Det är precis som om det finns absoluta lagar och regler som kollektivet strikt måste leva efter (trots att de kanske inte ens är verklighetsbaserade utan bara för att en dominant, vanligtvis hona, har bestämt det).
jag tycker det är fullständigt fascinerande att samma personer som dömer ut "blandraser" (i mänskliga termer kallas dessa för rasister) samtidigt kan tycka muterade och defekta djur som "Skinny" eller "nakenkatt" osv, är fullständigt fantstiskt.
Jag hoppas verkligen inte att min inlägg tolkades som ett påhopp för det var det inte. Jag var/är seriöst nyfiken.
Jag personligen är inte emot blandraser av något slag, varken hund, katt eller marsvin, men kan tycka det blir lite krock om man avlar fram fler samtidigt som man tar emot hemlösa djur men inte har plats eller tid att ta hand om avelsdjur på tillväxt. Därav mina frågor, ska jag stödja en sån verksamhet vill jag veta hur tankarna bakom ser ut. Tar man ungar bara för att det är gulligt med ungar eller finns det mer substans bakom. Enda sättet att få reda på det är att fråga. =)
#4 Om det där var riktat mot mig så har jag inte kallat TS uppfödning för omoralisk. Viktigast i ALL avel bör vara temperament och hälsa! Jag förstår absolut lockelsen i att avla petmarsvin, att få blanda päls och färg som man vill och få spännande resultat istället för att följa en standard.
# 7 fick mer som inte syns

#7 Jag tycker att din fråga var trevligt ställd, så det var inte menat som kritik på ditt inlägg. Jag ville försöka att snabbt nyansera den eventuella debatten eftersom jag misstänkte att hon skulle bli påhoppad, vilket hon tydligen också tyvärr blev.

Nej, nu blev det fel igen. Inte min dag tydligen! Jag tycker din fråga var trevligt ställd, inte ett påhopp.
#10 och #11
Tack för dagens skratt! Jag trodde jag förstått vad du egentligen menade, men sen förklarade du så jag trodde att jag missförstått och då förstod jag inte alls vad du menade och sen förklarade du igen så att jag förstod att det jag först förstod hade jag faktiskt förstått rätt.

# 6 Känner du dig inte också muterad och defekt i din nakenhet eller tror du inte på evolutionsteorin? Innan du anklagar nån annan för rasism kanske du ska fundera på dina egna uttalanden…
#13 - Jag tror du behöver läsa på litet evolutionsterori innan du ger dig in i den debatten. Nakna marsvin är en produkt som människan producerat och de skulle inte överlevt i naturen överhuvudtaget. Evolutionen skulle raderat ut dem i första ledet.
#14 Läs på du! Naturen? De behöver väl bara överleva där de bor idag? Skulle själv inte överleva hursomhelst i naturen och det är nog bara inte jag av alla människor på jorden. Och det blir en lååång lista på djur (inkl. människor) som inte skulle överleva utan människors hjälp. Oavsett om dom är renrasiga eller blandrasiga eller vad man nu vill kalla det och definitivt inte många av våra husdjur som marsvinen till exempel.
Är inte alla raser vi har idag fram avlade? Tycker inte skinny marsvin är värre än alla långhåriga marsvin. Tänk en Peruan i naturen…
#14 Svara gärna på min fråga också, känner du dig defekt? Förresten tog jag endast upp evolutionsteorin som en av de troligaste (enligt mig då) orsakerna till att man kan tycka att människans nakenhet är mindre defekt än tex en skinnys.
#16 Det stämmer. Ingen av de marsvinen vi har som husdjur idag ser ut som de vilda.
De ursprungliga marsvinen har små uppstående öron - "vi" avlar på stora hängande öron. De har smala spetsiga ansikten och nosar - "vi" avlar på trubbiga korta nosar. Färgerna är brunaktiga eller gråaktiga och lite agoutiliknande, de är smalare och har längre ben än våra tammarsvin.
- Marsvinsmys - Handgjorda mysgrejer till marsvin.
- Nums Marsvin - Vår uppfödning av finaste marfisarna.
Ni vet, likaväl som jag, hur bräckliga skinnys är.
Att dra in "människan" (egentligen mig personligen) som ett annat exempel på nakna djur är tänligen löjeväckande. Vi, till skillnad från nakna marsvin, har utvecklats till vad vi är genom naturligt urval under väldigt lång tid. Skinnys har utvecklats till vad den är i ett laboratorie.
Vi, till skillnad från skinnys, har vett nog (och verktygen - händerna mao) att klä oss och därmed klara oss relativt bra i både värme som kyla.
Windswept - Nej, du kan inte jämföra något som tagit miljontals år (eller åtminstone hundratusentals om man isolerar just homo sapiens) och något som människan själv producerat. Det är INTE samma sak.
På frågan om jag känner mig defekt så är jag absolut det, men inte på grund av min pälslöshet utan beroende på att jag stundoms har migrän och förr (innan laserbehandlingen) var närsynt. Inga av dessa defekter inverkar negativt på min förmåga att överleva i naturen.
Ja nu blev det ett intressant sidospår igen. ;-) Om jag ska säga något om det så tycker jag att både blandraser och rasdjur har lika stort värde. Inga tama marsvin oavsett ras klarar sig i det vilda så att hävda att vissa raser är mer onaturliga för att de inte klarar sig i det vilda tycker jag är ett konstigt och onödigt argument. Rasavel fyller ett syfte för de människor som tycker om att ägna sig åt det (jag är en av dem) det är inte varken till nytta eller onytta för djuren. Jag menar de mår inte dåligt av att inte ha päls oim de bara blir omhändertagna på rätt sätt. Alla marsvin är värda massor oasett om de är rasdjur eller inte. Alla uppfödare har rätt att föda upp vad de vill, vilken ras de vill eller blandraser bara de ser till att sköta sina djur perfekt, bara de avlar på friska djur och ser till att de får goda hem.
Så tycker jag.
Kritiken på trådens ämne då. Det är klart att TS skulle bli kritiserad när hon lägger upp denna tråd. Själv var jag tvungen att läsa tre gånger innnan jag förstod att jag läst rätt så knasigt tycker jag att detta är! Om man är uppfödare (och i detta fall även omplacerare) måste man kunna hysa alla sina marsvin och ha tid för dem. Om man känner att man inte kan det utan vill lämna djur hos fodervärdar då har man inte tänkt igenom sitt uppdrag ordentligt. Som uppfödare måste man räkna med att man ständigt har ett antal djur som är extra oftast är det osålda hanar som brukar samlas på hög. Även om man hade för avsikt att sälja dessa redan från början så är det ens skyldighet att ta hand om dem på bästa sätt tills den dag de hittar sitt nya hem. Alla avelshonor sitter inte med kull hela tiden men när de inte gör det ska de ha trygghet och lugn det handlar inte om mer än ca. ett halvår i taget. Ska de behöva flytta runt då? Har man inte tid att socialisera sina ungdjur då har man för många eller för lite tid tycker jag…
Jag vet att det är vanligt med fodervärdssytem på hundar och katter där kan det vara motiverat eftersom de är mer beroende av mänsklig kontakt än marsvin. De levevr också längre och tar mycket mer plats än marsvin gör.
TS har valt att föda upp "bondmarsvin" jag förstår tjusningen i söta ungar och spännande färger men samtidigt förstår jag inte tjusningen i att leta hem till alla ungar… för det blir ju bara det hon ska ha dem till… Öh jag menar om man föder upp marsvin till utställning finns en extra morot (att få till rastypiska djur) om man inte har den vad är det som är så kul då efter tre-fyra kullar? Kan det fortfarnde vara roligt att föda upp Bondmarsvin bara för att sedan sälja dem då? Jag vet inte jag bara undrar… Vi är alla olika men personligen skulle jag tappa motivationen om jag inte hade tydliga avelsmål. För leta goda hem till sina ungar är rätt arbetskrävande och verkligen svårt ofta får man avstyra köp då inte det nya hemmet verkar lyckat. Många köpare bokar djur och hoppar av och strular… det kan vara rätt trist att hålla på med. Fast när man hittar goda hem känns det ju underbart också förståss. Jag ser detta att hitta goda hem åt mina ungar som en viktig uppgift jag inte kommer undan men måste göra något väldigt bra av. Men det är samtidigt något nödvändigt ont det är själva rasaveln som det roliga i uppfödandet och att få umgås med sina marsvin förståss.
# 19 Nej VI? vet inte hur bräckliga skinnys är. Berätta gärna om du sitter på nån hemlig info. De behöver bo inomhus i Sverige precis som alla marsvin men vad skiljer dem från andra raser eller blandisar för de delen?
Skinnys är en spontan mutation så man kan inte säga att den är mycket mer olik än andra mutationer som lång- eller strävhår. Visst att människan funnits länge talar ju till dens fördel men man måste ju börja någonstans. 
Huvudsakliga anledningen att vi kan bo i Sverige idag heter nog uppvärmning och skydd i form av bostäder.
Nu tänke jag ju just på pälslösheten och inte ditt allmänna hälsotillstånd som du var så snäll/arrogant att svara med och det tror jag du förstod. Men när du tar upp det så bör ju även dålig syn och migrän påverka överlevnad och livskvalité i naturen (i dagens samhälle för en människa är inte dessa problem lika allvarliga).