Akut hjälp!!! Marsvin ska föda
Ett av mina marsvin håller på att föda. Det är blod i buren och runt hennes kön. Hur lång tid kommer det att ta? Hon rör sig inte så mycket.. Är orolig!
Det går oftast ganska snabbt, längre än en halvtimma ska det inte behöva ta. Har hon krystvärkar?
Hanna
Har ingen aning. Hur märker man det?
Hon går runt som vanligt nu och småäter på en äppelbit… Det är blod i buren och hon är med en annan hona just nu som är jättelugn. Är livrädd över att hon kanske kommer dö eller något :/
Men har hon gått fullt ut på dräktigheten? Så att ungarna faktiskt ska komma nu? Eller tror du att hon kan fått missfall?
En hona som har värkar "fäller ner nosen" och kisar med ögonen. I den här tråden kan du se bild på nerfälld nos: http://marsvin.ifokus.se/discussions/4d7143beb9cb4622270591f9-varfor-faller-marsvin-ner-nosen
Hanna
Dom ska komma nu. Hon har varit dräktig sen i slutet av augusti och har gått upp runt 110g.
Okej, det är ingen större viktuppgång och tiden känns lite på gränsen. Hoppas att ungarna inte är allt för små - kan du uppskatt hur många där är?
Har det fortfarande inte hänt någonting mer?
Hanna
Nope hon går runt och äter som vanligt just nu… Är sjukt orolig… Tror att det kanske är 1-3 stycken.
#7 - Jag brukar räkna 100g av viktökningen som moderkaka, så jag hoppas för din och honans skull att det inte är mer än max en unge för då nog väldigt små. Men blöder det mycket? Verkar hon inte det minsta påverkad?
Hanna

Om hon e dräktig sen slutet av augusti så skulle ja säga att de e för tidigt, har en hona som blev parad den 13 aug här o har 5 dagar kvar. O viktuppgången låter ju inte så mkt heller. Hur mkt vägde hon vid parningen?
Om hon vart dräktigt i slutet av augusti så ska dom inte komma nu.
Jag har en som är beräknad runt nästa vecka och hon vart parad runt 14-16 augusti.
Hon har gått upp 130g, förlåt. Hon vägde 700g innan parningen och nu 830g. Hon står under höhäcken och kisar ganska mycket på ögonen och är ihopkurad. Det är blod bakom henne dessutom.
JAg tycker att du ska förbereda dig på det värsta just nu för det där låter allt annat än bra. Skulle nästan misstänka att hon håller på att få missfall/kastar ungarna.
Hon kommer inte klara sig eller hur…?
#11 Honor bör väga minst 800 gram innan man parar dom….
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Har en annan hona som inte ens väger 660g och hon har fått ungar två gånger..
#15 Det är dock inte lämpligt.
Hur gammal var hon då eftersom hon väger så lite?!
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Hon va 9 månader. Hade dock inte henne då.
#13 risken att ungarna inte klarar sig är stor, hur det är med mamman tänker jag inte yttra mig i.
Väger dom under 800g vid parningen så riskerar man livet på både mamma och ungar för hon har för lite hull på kroppen för att kunna ha näring åt sig själv för en dräktighet och dessutom växnde barn i magen! Risken är så oerhört mycket större att ungar eller mamma inte klarar av dräktigheten.
Så jag tycker att du tar denna gång som en lärdom och läser på innan du parar några igen.
#11 - Det låter som att hon har värkar i.a.f. Håll koll på henne, krystar hon utan att det kommer några ungar så behöver du ta henne till veterinär akut. Hoppas att hon får ut dom, levande eller inte. Ge henne lugn och ro men håll dig i närheten och håll koll på hur det går.
Hanna
Då jag hade varit och pratat med en veterinär INNAN jag parade henne med Charlie (pappan) och t.o.m tagit med henne dit. Hon sa att det är lugnt så länge hon inte blir stressad så…
Just nu så verkar hon må bra. Hon går runt och äter som vanligt och ringde dessutom en veterinär nyss och hon sa att jag ska låta henne vara i 1 timme och kolla till henne ibland. En hona som va lika gammal, tog 3 dagar på sig att föda 4 ungar och alla klarade sig och hon klarade sig också. Hoppas på det bästa just nu. Hon är otroligt fäst vid mig och samma med mig. Annars, R.I.P Junior <3
#20 veterinär är sällan bra på marsvin eller marsvinsavel, så lyssna på bra uppfödare istället för veterinären.
Hoppas det går bra med denna kullen.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Veterinären jag pratade med har jag pratat med många gånger och hon föder också upp marsvin så hon vet vad hon pratar om.
Junior går omkring som vanligt, är lite segt men äter för fullt och dricker. Håller tummarna.
#22 Uppenbarligen gör hon inte det :S
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Junior beter sig helt som vanligt. Äter jättemycket (hon är jätteglupsk) och verkar inte va trött. I början låg hon i ett hörn men nu verkar hon må bra.
Ska till veterinären imorgon bitti om hon inte skulle ha fött ungarna inatt. Hon tror att ungen/ungarna kanske bara är lite för stor och ska försöka hjälpa henne att få ut dom. Hon är tillsammans med en av hennes kompisar just nu i en enskild bur och käkar morötter.
#23 Men vad du är negativ? Har du inga KONSTRUKTIVA råd att komma med till en marsvinsägare som uppenbarligen är oroad över sin hona?
Hur har det gått? Håller tummarna för er!
#25 tack för att du håller med då jag blir bara mer nere och nere när folk skriver så :/
Marsvinen är allvarligt det enda jag har och lider dessutom av extrem depression så snälla försök va lite snällare än att ni bara säger att allt jag säger är fel :(
#26 Just nu så sitter hon och äter för fullt (hon är totalt galen i morötter och glupskar i sig en på drygt 10 min) och mår bra. Lite seg är hon, men ligger i alla fall inte i ett hörn och lider. Hoppas jättemycket på att hon klarar sig…
#27 - Men det är ju jätte bra att hon äter! :) Det är väldigt mycket bättre än att hon sitter & lider i ett hörn. Jag hoppas verkligen att det går bra för er & att även du mår bättre så småningom.
Lycka till! Hoppas allt går bra!
Hon har slutat blöda helt. När hon blödde var hennes kön rosa, men nu har det blivit svart igen. Är det normalt?
Är magen fortfarande lika stor och har du vägt henne ikväll? Jag undrar ju om hon inte förlorat ungarna och städat upp efter sig, ibland ser man inga spår efter en sån sak har jag förstått. Gott tecken dock att hon verkar piggare och äter. :-)
#25 jag är inte negativ, tycker bara det är kasst av veterinären som uppenbarligen inte är kunnig, vilket TS tror, att ge råd att man kan ta ungar på ett så pass litet marsvin:S Tar man kull kan man inte enbart lita på en veterinär, utan ha läst på själv, hört med andra osv.
Och jag är inte negativ, säger bara sanningen, som fler har gjort, men dom säger du itne ens till?
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#32 Nej jag säger inte till de andra för de andra som sagt "sanningen" har gjort det på ett bra sätt och kommit med konstruktiva råd som hjälper TS.
TS, hur mår ditt marsvin idag, hur har det gått?
#30 - Kan det inte varit så att hon bitit sig och att det är därför det kommit blod och könet ändrat färg?
Hanna
#33 Jag har inte gjort det på ett mer annorlunda sätt. Du kanske tolkar det annorlunda men det är inte annorlunda för mig.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Jag hade en hona som blödde under dräktigheten, dock mycket tidigare än TS marsvin. Det ska inte vara ovanligt, och vad det beror på vet jag faktiskt inte men när hon gått tiden ut födde hon hur som helst två friska ungar. Det behöver inte betyda något att hon blödde nu, men självklart ska man ha ögonen öppna och vara väldigt uppmärksam på hur honan ter sig.
En annan dräktig hona jag hade kastade 5 ungar tidigt i dräktigheten och gick sedan ca 2 veckor över tiden (minns inte exakt, har inte dokumenten i närheten) och födde en stor, minst sagt välutvecklad unge… Den dog vid födseln, var antagligen svår att få ut. Det är alltså möjligt för dom att kasta en del av kullen ochr behålla ungar i magen.
Som sagt har båda dom här fallen handlat om tidiga skeden i dräktigheten. Var uppmärksam TS, på hur din hona beter sig. Men ila inte in till veterinären på en gång, även om det känns lockande, för det kan antagligen stjälpa mer än hjälpa. Vi finns här för dig, marsvin.ifokus är fullt av erfarna marsvinsägare och uppfödare! :)
Och sist men inte minst så måste jag bara säga att du inte får bli bortskrämd av oss om vi verkar hårda. Men du får ha en förståelse för att vissa, även jag, kan bli provocerade av att det finns människor som tar kullar utan att läsa på innan, och därför står handfallen vid såna här situationer. Avel är ingen liten sak, det är en risk för din honas liv. Som jag förstod har du pratat med vad du trodde var en kunnig veterinär, och nu har du lärt dig att man inte ska lita blint på veterinärer… även om man tycker att det är de personer man absolut ska kunna lita på.
Lycka till!
Sugen på att föda upp ridgeback? Jag lägger uppfödningen på is ett tag framöver och säljer därför lite avelsdjur. Mejla eller PM:a här på ifokus om du är intresserad :-) Även keldjur finns naturligtvis.
http://www.freewebs.com/binajismarsvin
#36 Bra skrivet!
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Jag har aldrig hört TS förut, är det någon som har lust att förklara det? :$
#38 TS = trådskaparen, alltså den som startat tråden :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#39 Okej, tack så mycket! :D
#38 Menar du själva ordet? Det står för trådskapare/trådstartare. Alltså FallenDragon29 i det här fallet :)
Lycka till och hoppas det går bra med marsvinet TS :)
/ Linnea
Mvh Linnea
Junior är just nu hos veterinären och dom ska genomföra akut kejsarsnitt. Hoppas bara på det bästa då hon är min familjs favorit!
Ungen är dock död. Veterinären sa att det är lite större chans att hon överlever för hon är JÄTTEPIGG för att ändå ha en död unge i sig. Hon skuttade runt på soffan och busade lite med vår hund (jag skojar inte, hon älskar henne) och betedde sig precis som vanligt. Sen är hennes hjärta ganska starkt och hon är frisk i huvudtaget. Hoppas på att min lilla sötnos kommer hem ikväll <3
#42 - Oj, men hur kom ni fram till att hon hade en död unge i magen? Hoppas verkligen att hon klarar sig, kejsarsnitt är ingen liten grej för ett marsvin. Läs på om stödmatning och förbered dig på ett par jobbiga dagar framöver, har du möjlighet att vara hemma och stödmata henne dygnet runt om det skulle behövas? Köp också Critical Care, din veterinär borde ha det. Det är det i särklass bästa att stödmata marsvin med.
Hanna
#42 Vad bra att hon är hos vet nu! Lycka till :)
43# Ultraljud. Såg inget hjärtslag eller rörelser så ungen är säkert död. Beredd på att hon kommer va rätt slö. Ska va hemma imorgon och resten av helgen så ska hålla extra koll på henne :)
#45 - Okej, ja det är väldigt mycket som kan gå fel när man är inne och rotar i marsvinsmagar och söver dom och grejar. Hoppas att hon klarar operationen.
Hanna
Håller tummarna för att allt går bra!
Allt gick bra :)))) Ungen var död som dom trodde och hon klarade sig. Väntar bara på att hon ska komma hem nu :) mammas kompis ska hämta henne då mamma är på jobbet. Är ivrig!!
Vad skönt att hon klarade sig! 
Min vardagsblogg: http://minasmadjur.devote.se/
Mvh Linnea
Usch så läskigt. Med facit i hand var det lika bra att ila till veterinären alltså. Fy sjutton, det hade kunnat gå illa annars.
Sugen på att föda upp ridgeback? Jag lägger uppfödningen på is ett tag framöver och säljer därför lite avelsdjur. Mejla eller PM:a här på ifokus om du är intresserad :-) Även keldjur finns naturligtvis.
http://www.freewebs.com/binajismarsvin
Åh vad skönt att hon mår bra!!
Hon är hemma nu :) hon är jätteslö och vinglar när hon går men hon verkar må bra.
Hennes ärr ser lite konstigt ut men det kommer läka :) hon är för tillfället i en ganska så stor bokylla med en fleecefilt i som underlag. Lagt ner morötter samt matskål och vattenflaska och ett hus. Ska ge henne antibiotika imorgon och se hur hon mår :)
Välkommen hem lilla Junior <3
Usch, om jag hade varit du hade jag inte vetat vart jag skulle tagit vägen av oro.. måste vara superskönt att hon klarade operationen. Håller tummarna framöver också!
Vad skönt fördigg & junior att allt gick som det skulle hos vet! :) Så söt hon är!
Jösses vilken resa! Skönt att det slutade bra för Junior. :-) Nyfiken fråga, jag utgår ifrån att en hona som man fått göra kejsarsnitt på tas ur avel eller?
Eftersom människor som gjort snitt en gång i regel förlöses efter det med snitt pga risken för komplikationer av ärrvävnaden så skulle jag sannerligen inte avla på en snittad gris!
#56 På människor varierar de rekommendationerna mellan landsting, det var lite därför jag undrade om veterinären sa något om detta efter operationen. Kejsarsnitt på marsvin borde vara rätt ovanliga?
Min filosofiska och logiskt tänkande sida verkligen skriker att ta mrasvin som snittats ur avel.
Min tankegång:
Marsvin som behövt snittats första gången hade ju tydligen problem med dräktigheten eller förlossningen.
Har det hänt 1 gång så är risken stor att det kan gå fel nästa gång med.
När den dessutom är snittad och fått ärrvävnad på livmodern som är ganska känt att det kan ge problem vid förlossningar så känns det som att det blir "double trouble".
Så jag tycker att man ska ta sig en rejäl tänkare. Grisen har undvikit döden en gång. Ska man då utsätta grisen för den risken igen? Är det vekligen värt alla veterinärkostnader? Är grisens liv verkligen värd några ungar?
Det här må låta hårt. Men parar man samma hona igen så tycker jag att man inte ska ha djur för det känns nästan lite som att man leker liemannen eller plågar djuret.
Om man vänder på det och drar en jämförelse hos människor, vi ponerar lite:
Din dotter är gravid, i 7-9 månaden börjar hon få komplikationer som blödningar och kraftiga smärtor. Vad du inte vet är att hon har gått med dom i 12-24h för att hon var rädd för att visa sin smärta för dig.
När hon väl får vård så visar det sig att barnet är dött och ligger i fel läge för en vanlig förlossning.
Hon blir tvingad att bli nersövd och snittad. Det finns även en stor risk att operationssåret blir infekterat och att hon får oerhörda smärtor av det och behöver bli omplåstrad, tvättad och petad på varje dag mot sin vilja för att det gör så ont.
Hon har svårt att röra sig för att snittet gör ont och när det väl läkt så tycker du att hon ska bli gravid igen för DU vill ha ett barnbarn. Vad hon vill skiter du i för det är ju så bra gener ni har och du tycker att bebisar ser så söta ut.
Ärrvävnaden har gjort att nästa graviditet inte går smärtfritt utan det stramar i ärret och hugger lite då och då i takt med att magen växer. Ärret gör att hon inte kan genomgå en vanlig förlossning utan måste åter igen sövas och bli snittad av en skalpell. Bara för att DU ville se bebis. Detta förutsatt att det inte sker samma som förra gången, att bebisen är dödfödd eller att alla dör av komplikationer.
Det är úngefär så det är för våra grisar. Skulle du offra ditt barns liv för ett barnbarn bara för att det skulle vara trevligt?
Jag vet att jag skulle ALDRIG göra det. Snarare så att redan vid första gången det går fel skulle jag be dom ta ut livmodern istället så kan hon iaf få gå med en hane och dessutom slipper man oroa sig för problem med livmodern.
Jag tror, att det ibland att vi behöver sätta oss i grisarnas sits. Hur dom kanske kan tänka och vilja. Dom kan ju trotsallt inte prata med oss och säga vad som är fel eller vad dom vill.
Många kommer säkert attackera mig om det här, men det är så här JAG tänker. Alla äro vi olika!
TS hoppas allt går bra med din lilla hona. Hur mår hon idag?
#58
Jag skulle heller inte använda en sån igen i avel, men undrade som sagt om någon hade erfarenhet av de råd man ev. får efter ett snitt.
Jag förstår din tankegång, absolut, men jag som har barn kan för mitt liv inte förstå hur folk kan jämföra ett marsvin med en dotter… Kvinnor som har blivit snittade kan skaffa fler barn och föda både med snitt och vaginalt efteråt så den medicinska jämförelsen haltar. Jag behöver inte låtsat att marsvinet är en människa för att känna empati och oro för det.
Nu blev det dock lite off topic.
Jag tänker INTE sätta henne i avel igen. Inte ett enda marsvin till.
Hela livmodern följde med dessutom. Hennes äggstockar är kvar dock.
#59 Hon mår faktiskt väldigt bra :) hon är inte slö idag och går omkring som vanligt. Gav henne antibiotika imorse och mamma ska snart hjälpa mig med hennes smärtstillande. Har nervskador i vänstra handen så det är ganska svårt. Håller fast henne med högra och det går verkligen inte tvärtom.
#61 Då kan hon inte ens få ungar mer.
Men äggstockarna sitter ju fast på livmodern?
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
# 63Pappret jag fick:
Livmodern på Junior har avlägsnats men äggstockarna är fortfarande kvar. Vävnanden var så pass skör så att äggstockarnas infästning i livmodern lossnade och det bedömdes vara viktigade att hålla narkosen så kort som möjligt istället för att försöka avlägsna äggstockarna också. Marsvinet kommer fortsätta att löpa men däremot inte få ungar.
#64 Marsvin löper inte xD
Ok… Visste inte att det gick att göra så:P
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#65 nä jag vet men det står det på pappret.
#60
Jag har barn själv och det är därför jag jämför med med hur jag skulle tänka när det kommer till mina barn.
MIna marsvin får samma behandling av mig som mina döttrar får, dvs jag prioriterar dom och deras hälsa först, sen mig själv och sambon.
Du och jag kanske inte behöver använda oss av det här tankesättet. Men för en del så behöver man lägga upp det på det där sättet för att dom ska få en bra utgångspunkt att tänka ifrån.
Jag har fått många ignoranta och "det är ju bara ett djur" människor att öppna ögonen och värdera sina 4beningar på ett bättre sätt.
Har jag inte fått dom att tänka om så brukar jag vara iskallt ärlig och be dom göra sig av med djuren för att dom inte passar som djurägare!
#67 Jag fortsätter protestera eftersom jag tycker dina åsikter är extrema och riskerar skapa onödig press. Det du faktiskt skriver är att man för att vara en bra djurägare ska prioritera sitt marsvins hälsa före sin egen, före sin sambo…? Du får ursäkta ordvalet men det är ju helt befängt.

Jag lät utföra ett kejsarsnitt på en av mina honor för några år sedan då hennes värkarbete hade avstannat och det var döda foster kvar i magen.
När jag fick frågan om jag planerade fler kullar på henne utbrast jag förvånad att jag verkligen inte tänkte avla mer på henne efter en sådan sak. Bad dem dessutom att kastrera henne när de ändå öppnade henne (efter att ha kontrollerat att det inte tog direkt längre tid eller medförde några större risker) med tanken att hon, om hon klrade sig, skulle kunna sällskapa med en hane om det skulle behövas.
Nu vet jag inte om de frågade för att de ansåg att det var olämpligt att göra det och skulle informera och det, eller om de frågade för att de så långt som det var möjligt skulle förhindra att skada livmoder och äggstockar. Det skulle jag så klart ha frågat om jag hade tänkt på det, var dock helt förtvivlad och supertrött eftersom jag hade vakat med Lily-Anne under natten och knappt sovit något.
Nu gick det tyvärr inte vägen för min tjej, hon dog under natten efter att hon hade kommit hem 
Vet åtminstone en annan uppfödare som också fick låta göra ett kejsarsnitt på sin hona eftersom en unge låg på tvären och inte kom ut. Det utfördes på en annan klinik men där hade de tagit bort livmodern (kommer inte ihåg och de tog äggstockarna också) utan att ens fråga ägaren eftersom de ansåg att en marsvinshona som gjort ett kejsarsnitt inte ska riskera att bli dräktig igen eftersom risken för komplikationer ökar.
Den honan klarade sig och jag tror att hon var sällskap till olika avelshanar som inte riktigt uppskattade andra hanar när de inte gick i avel för tillfället.
//Sandra, sajtvärd påMarsvin.iFokus (& DaysofOurLives.iFokus)
**SMF 237 Sweet Dream's
**Uppfödning av teddymarsvin - FINNS NU PÅ FACEBOOK!!

#68 Ja jag håller verkligen med dig.