Marsvin iFokus

Marsvin

Etikett: allmänt
Läst 6085 ggr
hlj01
0

Är det bra att dom kurrar?

Hej! när jag klappa mina marsvin ( för bara några minuter sen) så kurra ena marsvinet. Är det bra? och vad betyder det? tacksam för svarGlad( jag har tyver ingen bild, men jag lovar dom är jätte söta) ha en trevlig första 2013 dag!Tyst

Fridaaaa
1
#1

De har olika kurrande läten :)
De kan t,ex kurra och vicka på rumpan. Då visar de dominans, eller i honoras fall, brunst :)

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

moalarsson99
0
#2

Jag kan inte så mycket om marsvin men när jag var vakt åt några andra marsvin sa ägaren att dom "kurrar" när dom tycker det är skönt, så när jag klappade dom kurrade dom. Men mina nya marsvin låter kurrande när jag råkar störa dom tex nudda buren så gallret låter. :) kan säkert vara olika ;)

hlj01
0
#3

tackGlad

juliino
7
#4

När man sitter med marsvinen i knät och klappar dom och dom kurrar brukar det oftast vara obehag. Det är iallafall så jag upplever det efter vad jag läst och efter min egen erfarenhet. Mina har kurrat när jag klappat dom på något ställe dom inte tyckt om eller om det varit något högt ljud.

Men det brukar vara många nya marsvins ägare som misstar kurrandet för ett bra marsvinsläte och tror att marsvinen tycker om att bli kliade på tex rumpan. Detta tror jag inte på.

Eftersom tex dom just sätter sig och kurrar när dom blir rädda/känner obehag. Mina börjar alltid kurra när jag klappar dom över rumpan för att dom tycker det är obehagligt. Har läst någonstans att det kan vara för att marsvinen sinsimellan visar dominans genom att rida på varandra. Vet dock inte om det är därför dom tycker det är obehagligt.

Teddymarsvinet
1
#5

Jag upplever också lätet som att de tycker att det är öbehagligt, särskilt om man stryker över rumpan. Så har det varit på alla marsvin jag haft. Så jag brukar att sluta klappa när de kurrar på det viset.

Primas - Uppfödning av Nonself Golden Agouti  Primasmarsvin.weebly.com 

/p>

Fridaaaa
0
#6

Mina kurrar när de njuter också :)

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Tex&Tillman
0
#7

Jag har inte varit med om att ett marsvin kurrar av obehag när man klappar dem. Dem har bara kurrat om dem har tyckt det varit skönt. Det ser jag i deras ögon att dem njuter. Sen kurrar inte alla marsvin heller när man gosar med dem.

hlj01
0
#8

tack åter igen för alla svar

moalarsson99
0
#9

Märkte nyss när jag satt vid buren och tittade på dom att ena honan sprang till ena hörnet och kurrade sättemycke och rörde på bakdelen, då k den anda och gjorde samma sak :O dom hålögde på i kanske 10-20 sekunder. Vad betyder det om nån vet:)

juliino
1
#10

#9 Vanligt brunstbeteende. :)

godisgrisen
1
#11

Håller helt med #4.

moalarsson99
0
#12

Men vad händer när dom har de?:) tack för svart:)

Fridaaaa
0
#13

#12 När de har vad? Brunst? Det är när de är parningsredo :)

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

moalarsson99
0
#14

#13 aa brunst, händer något mer då? Bråkar? Blir tröttare eller nått annat? :) kan inget om de! ;)

Fridaaaa
0
#15

#14 De brunstar med ca 2-2½ veckas mellanrum.
De kan tjabba lite men bråka är inte så vanligt.
Mina honor jag hade var som vanligt, fast dem kurrade mot varandra och vickade på rumporna men inget mer :)

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

moalarsson99
0
#16

#15 åh tack så mycket^^