Vad gör du just nu? #16
Ny tråd igen! Min dator gillar inte att öppna den andra tråden, för lång tydligen ;-)
Jag var först ;)
ska äta lite sedan spela spel med pojkvännen :D
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Har kollat TV med min mor, ska lyssna på Håkan Hellström lite nu.
Har precis räknat klart min 4 matteuppgifter jag hade kvar till imorgon och beställt hem en ny mobil :P Fortsättningsvis gör det alltså inte något att min 4,5 år gamla telefon beter sig som den vill.
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
Ska sova, fryser och har feber =(
Ska nog ta och läsa lite i min engelska bok…har bara läst 16 sidor än så länge ^^
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se
Har en liten sovmorgon och slutar sedan skolan vid två, känns som en helt okej torsdag! :-)
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se
Minusgrader ute :( Men blir nog en bra dag ändå :D
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Jag skulle börja förbereeda marsvinen till lakndskrona på lördag så såg ja 4 bebisar liggandes hos Umla! Fanns inget imorse när ja va uppe kl. 08.00 så har fött mellan 8-10!
Vaknade precis. Så skönt att få sova länge!
Praktik vid 13, innan det ska jag försöka hinna med att städa hade jag tänkt.
#13 Haha ekorrar kan allt ;) Min pappa undrade vart hans talgbollar tog vägen, det är en ekorre som snodde dem xD
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#14 ja dom är ju fenomenala :) men hur den lyckades ta los skälva plåt hylsan fattar jag inte för locket satt kvar ;)
#15 Dem kan nog lyckas med allt ;)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Sitter och spelar sims. Då mitt internet inte fungerat riktigit idag.
Kom precis hem och ska strax fixa det sista inför i morgon.
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se
Landskrona imorgon =)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Ska göra läxa denna helgen (prov på måndag)… Lagom roligt…:/
Jag sitter och gosar med min lilla Elise, Super mysigt! :)
// Ida och marsvin.
"Djur är som vatten, det går inte att leva utan de ♥"
Har badat två mycket smutsiga skinnys och en inte lika smutsig self ;-)
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se
Nu ska jag träna, för att få lite energi. Annars orkar jag inte under tvång sitta bredvid min mamma i soffan och titta på Let's dance (TV4 20.00). Om jag inte sitter med henne får jag tydligen ingen äppelpaj………….. >.> Föräldrar alltså……..
Ska bara ta det lugnt :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Jag gör om min hemsida igen. Jag gillar att förändra!
Kom nyss hem från skolan, yup you heard it, så nu har jag rasat ihop i här framför datorn. Jag är dödstrött efter att ha varit hemifrån i 12 timmar. Mitt nya schema har fått mig att hata fredagar, skitdag.
Hanna
Kollar på Ponnyakuten på svtplay :D
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Ska ge mig ut i kalla garaget och plocka fram transport för morgondagen. Äntligen, äntligen ska jag hämta min lilla grisbebis! :P
Hanna
Dricker cola och slappar runt. Lite seg..
#28 Ska du med till landskona imorgon?:D
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#30 - Nej, jag ska till Nossebro busstation och hämta marsvin ;) Får se om jag hittar och hoppas att jag inte kör i diket på vägen dit.
Hanna
#31 okj! :D Går nog bra:D
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Ska kolla på harry potter och fenoxordern med pojkvännen.. Hinner vi alla filmerna innan veckan är slut tro?
Mvh Alexandra
Väntar på att Gina ska komma och hämta upp mig :-)
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se
Städat i de flesta burarna och omflyttat lite så att Greta och Irma kan gå med den nya. NU ska jag åka och hämta mitt marsvin, äntligen! :P
Hanna
Ska snart in å tvätta håret, sen hem till föräldrarna och förga syrrans hår, hon ska gå från blond till brun
Har ''nyss'' vaknat.. Tog en sovmorgon idag!

Ska åka hem till mamsen en stund :)
Mvh Alexandra
#39 - aww så sötitöti!
#39 *hjälp va fin* 
*smälter* Grattis till Abico som blivit mamma igen! :D
#39 Tänk hur man kan fästa vid ett litet marsvin man bara passat i ynka 2 veckor.
Bokade en resa till Djerba i Afrika förut :) Det bär av 4 juni!!
#43 - nämen :o Vad härligt…
#43 Oh, va skönt.. Jag vill också åka på semester! :o
#43 - Det är klart, hon är ju en dew ;) Du skulle aldrig lämnat bort Poppe *s*
Hanna
Sitter å funderar på om jag ska ta över sambon iphone eller inte
Bytte till snabbare internet igår! Så nu har jag 6-8 istället för 0,25 ;-) haha. Så nu laddar jag ner filmer på ca 20min istället för 30 timmar :p
Har just spelat in en live presentation, haha. Mitt problem är att jag pratar för mycket och fastnar på oviktiga detaljer *s* Tagning 35, check!
Hanna

Ska åka till hästarna nu!! :D
Ska ta och städa hos marsvinen och samtidigt ge dem golvtid.
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se
Har precis kollat på Vampyrer suger och den sög verkligen :p
Nu ska jag ut och slipa lite på mina nya plattor som pappa sågade ut. Sen blir det burstädning..
Ska iväg & leverera marsvin nu =)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

#54 - Vem kommer han ifrån?
Hanna

#55 Dorte Røper, Capranis Valvas heter han.. Från danmark :)
Mvh Alexandra
#56 söt han är :D
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#56 - Okej :)
Hanna

#57, 58 :)
Mvh Alexandra
Ska ta och krypa i säng snart, har skolarbete att hinna med imorgon bitti trots att jag egentligen bara har en lektion och inte förrän vid 12.
#43 Såg inte att det var i juni och funderade på hur ni vågar åka till Tunisien nu :P Vi tänkte åka dit, men det blev Sousse istället.
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
Ursh mitt huvud dödar mig sitter med fönstret öppet och fryser. Måste ha kyla när jag har ont i huvudet.. Och det får inte vara tyst för då tänker jag mera på den.. så lite musik i bakgrunden får gå an sig.
Har kommit hem från skolan :-)
Nu ska jag kolla lite hemsidor & bloggar sen ska jag nog göra nått annat…
Jag har precis städat burar.
Jag har odlat gräs av havre, och idag fick det smaka det!
Nu är jag omtyckt bland marsvinen och hörselskadad :P
Det var mycket skrik för ett par grässtrån..
Nu letas det för fullt i spånet efter grässtråna, haha.
// Ida och marsvinen
// Ida och marsvin.
"Djur är som vatten, det går inte att leva utan de ♥"
Har precis kommit hem från skolan och ska strax sätta fart å plugga, blääää! Det är inte mänskligt att behöva gå i skolan hela dagen och sedan komma hem, bara för att göra ännu mer skolarbete.
Hanna
Fan fan fan FAN! Jag kom exakt på att jag har franskaförhör imorrn, nu måste jag träna. Bye!
#66 - Inte för att vara sån men… ehehehehe *skadeglädje*
Men så var det ju jag som fick skäll igår av min tyskalärare för att jag minsann inte gjort någonting av det jag borde gjort i läxa.
Hanna

Sitter med en härlig röd smet i håret just nu. Får se hur man ser ut efter ursköljning och torkning ^^
Red beech heter färgen iaf :)
MVH Erika :)
Sitter här och gör mest ingenting alls.
Måste göra klart lite skolarbete nu och sedan ska jag springa ner till körskolan. Men först och främst låter det som om djuren håller på att sväta ihjäl så jag får väl börja med dom ;)
Hanna
Sitter på bussen på väg till jobbet, å dom sär uppropen om nästa stopp håller på att föra mig galen nu:( jag kan ju varenda stopp utantill nu ;) men har man åkt var enda dag i snart ett och halvft år så. Kan man kalla det miljö skada?

Ska ta min första körlektion idag :)
#72 - Lycka till, räkna inte med någon större action ;) Jag har hittills tillbringat alla mina körlektioner med att köra runt ett industriområde, förutom den förra då jag skrämde de boende i ett villakvarter när jag skulle starta och stanna i backe och krypköra mellan deras hus *s* Idag ska jag parkera, i en timma haha.
Hanna
stiier & längtar till sommaren! Och precis sett 3e avsnittet av ponnyakuten, säsong 2 =)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
har städat hos marsvinen o tagit hand om min vovve som kastrerades igår, så hon e lite ynklig. Nu ska jag äta frukost =)

Körlektionen gick kanon! Han tyckte jag hade bra kontroll över bilen :) Första gången jag körde i ett bostadsområde och det gick faktist väldigt bra. Så nu kan jag lämna parkeringen och börja köra på riktigt ;)
Sitter i skolan… -.-
#67 Tack för den du! -.- Haha. Nåja, det var trots allt inte så svårt som jag trodde, det gick galant idag!
Kom hem precis, vi fick sluta jättetidigt idag, nån lärare som var sjuk, och de hade ingen vikare så vi kunde lika gärna få åka hem tyckte de. *jippie*
Ska äta lunch (sen lunch idag)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Övningskörde till praktiken imorse och fick kärringstop i en korsning (med uppförsbacke) och det var stressade arbetare bakom som var tvungen att hinna i tid, undra hur mycket dom svor över mig? haha!
Nu ska jag städa mitt rum + burar och börja packa lite för helgens utställning. Måste laga mat lite senare också, men det hinns nog med.
#80 Jo vet hur det är, fick körkort i april, hatar fortfarande att stanna i backar (hatar dragläget) haha :D Och likaså i röd-lyserna, dem tutar om man inte kör tillräckligt snabbt när det blir grönt xD
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Sitter o planerar inför idag o imorron så ja stressar så lite som möjligt o de verkar funka ^^ Eftersom man inte har något annat o göra om dagarna så kan man ägna sig åt förberedelser 2 hela dagar innan utställningen utan o stressa =P
Äntligen funkar mitt vanliga konto igen!!
#81 Ja dragläget är lite trixigt :p Men får hoppas dom har lite fårstående när det sitter en grön övningskörnings skylt där bak^^
#83 Ja det är det =) Speciellt om man kör en bil man aldrig har kört =) Jag fixar dragläget i backe OM ingen stressar mig annars blir det lätt kärringastopp. Tänkt då jag som har körtkort (haft det sedan april).
De flesta brukar skita i att det är övningskörare. Jag håller alltid avstånd till övningskörare då jag vet själv hur det var att övningsköra=)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Sitter å funderar på om jag ska färga håret i dag eller i morgon ;)
#85 Jag färgar håret nu, första gången själv=)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Jag gör alltid mitt själv :) , så kan man inte skälla på någon om det blir fel =)

#85 Jag färgade mitt igår, det blev bra. Gör det nu du också ^^
MVH Erika :)
#87 sant ;)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Har marsvinen på golvet, jag äter äpple (de kligröt;-) och sitter och surfar runt :-)
#88 ja det blir nog så :) blir det inte bra kan jag ju alltid köpa ny i morgon :)
Ska sätta igång med en svenskauppsats nu (bara 1 A4 dock), måste bli klar ikväll för imorgon ska den in!
#73 Oj, säkert? Vad olika upplägg det måste vara från varje körskola i så fall. Jag hade min andra igår (dubbel) och körde i stadstrafik och på E6:an.
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
#91 precis :=) jag hoppas mitt blir bra för ska jobba imorgon så hinner inte färga om det
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#92 - Ja, det är jättekonstigt! Jag kör bara från körskolan och upp till industri/villaområdet och då är det visserligen lite större vägar och korsningar och trafikljus med det tar ju bara 10 minuter att köra. Tror att jag haft 4-5 lektioner nu och vi har "bara" tragglat dragläge, snabb uppväxling, trafikregler, krypkörning, start i backe, motorbromsning och basgrejer som spegelkollar och så. Köra på väg får jag göra tidigast nästnästa lektion ;)
Hanna
Sitter och försöker skriva ett svenska arbete, snackar med lite olika på msn och skype, inne här och facebook,
hur bra tror ni mitt svenska arbete blir? 
har precis sköljt ur håret men vågar inte kolla hur det blev XD
#96 Det blev säkert jättebra! :)
#98 Blir nog bra! Mitt blev bra, missade litelite utväxt på sidan men det är inget som stör:D
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Jag fryser brr! Sitter i sängen med två täcken och fryser ändå.. Konstigt, säkert för det är kallt ute.. Saknar min dusty också, helt annat marsvinsrum :/
#99 Du håller inte på att bli sjuk?
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#100 - kanske kanske inte.
Packar för i morgon drar jag till fjällen!!
Och så måste jag bara skriva av mig att jag är så trött på folk som tror att dom är något och folk som drygar hela tiden. Usch vad jag ogillar sånt. Och killar som är helt värdelösa.
//Emma
har fönat håret, blev inte riktight som jag tänkt mig
#102 Alla killar är inte värdelösa ;) Gäller bara att hitta den rätta! =)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

#103 varför blev det inte som du tänkt? Fel i färgen?
MVH Erika :)
#105 ne färgen va rätt har haft den förut och då blev det bra, men nu tänkte jag inte på att jag haft brunt ett bra tag och att mitt hår växer som ogräs ;) hade visst en utväxt på ca 10 cm som jag inte lagt märke till fören jag sköljde ur färgen ;) opch ändå är det intemer än knappt 2 månader sen jag färga sist
Har stickat på mina vantar i flera timmar nu men nu måste jag mata marsvin och gå och lägga mig. Helt värdelös skoldag imorgon med två inställda lektioner och "fotbollstuneringseftermiddag". Måste släpa mig in till retoriken åtminstone och hålla ett kort tal. Sen skiter jag nog i resten för jag måste hinna klart med marsvinen innan lördagens utställning.
Hanna
Precis kollat klart på harry potter och halvblodsprinsen! Läste boken för fleera år sedan men har glömt bort att se filmen ^^

Sitter och äter chocklad mm fredagsmys ^^
MVH Erika :)
Nu ska jag faktiskt ta och sova, uppstigning tidigt imorgon då jag kommer vara på plats i Rävlanda runt 7 *gäsp*
Det blir bara Pimienta som följer med tyvärr, Kurkuma var äckligt snorig och känns lite ur form så hon får vila upp sig hemma istället.
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
Nu är alla marsvinen färdiga och allt packat. Skönt!
Ska bara ge dom mat sen ska jag krypa ner i sängen och sova!

Ska snart sussa knölen jag med.
Precis gett djuren grönsaker så väntar på att dem ska knapra i sig det så jag kan ta ut skålarna. Ska fylla på lite vattenflaskor och sedan blir det påfyllning av hö för natten.
Måste upp senast 7:15 imorrn så jag hinner ge djuren det dem ska ha innan jag springer till jobbet som börjar kl 8.
MVH Erika :)
sovdags god natt:D
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Kipper klor.. suck
Sitter och gäspar, ska strax titta igenom utställningsdjuren för att se så att inga av dom vita svinen måste badas om ;) Nä, det brukar inte vara någon fara men det vågar jag inte säga högt för då kommer jag att bli tvungen att bada om varenda utställningsmorgon fr.o.m. nu.
Hanna
vaknat för tidigt :S
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Mår inge vidare, suck…
Så jag sitter bara här och surfar runt :-/

Precis kommit hem från utställningen :) Nu sitter jag här och skriver in resultaten på min hemsida.
Jag väntar på middagen :P Vi har gäster men jag osocialiserar mig efter utställningsdagen och beskådar min nya lilla pärla som tycker mina (jämfört med henne) bjässar är läskiga bara de tittar på henne. Stackarn.
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
Sitter nyduschad och funderar på vad jag ska äta till kvällsmat. Som alltid är jag helt slut efter en utställningsdag så det ska bli väldigt skönt med filmkväll.
#119 - Akta så att Frideborg inte lägger sig på henne ;)
Hanna

Har målat det sista på de nya våningarna i buren. I morgon ska vaxduk och glas dit, sen är det klart! :)
Mvh Alexandra

Kom hem vid 18:20 från jobbet, har käkat och grejat med djuren. Nu sitter jag här och myser lite för mig själv framför datorn med en chokladbit.
MVH Erika :)
Kollar konståknings EM :D
Mitt högra pekfinger är lite ur funktion.. Villze missade gurkan och bet mig djupt i fingret. Hela fingret gör ont och ibland pulserar hela handen..
Har ganska precis instalerat alla djuren på sina nya platser, Skulle sätta Anki och tessa i samma bur, men anki ville inte ha någon dräcktig hona hos sig inte utan flög på stackars tessa så päls å spån rök, tänka om allså, Tessa får gå med Sommar och Amy och det värkar gå så bra så :) nu ska jag bara se vem jag ska sätta anki med..

Va med om en lite udda upplevelse nyss..
Ringde på dörren och jag stod och fixade i ordning djurmaten. Mor och far tittar på film så jag fick öppna, trodde det ju va en bekant så öppnade dörren utan att titta ut. Utanför stod det två poliser, blev ju lite skraj/chockad och ropade på mamma.
De undrade om vi hört/sett nån berusad som fört ett jäkla liv. Men det hade vi inte. Dock tittade ena poisen på mina händer, ilröda och desutom höll jag i en kniv. Fick förklara att jag skar rödbetor åt marsvinen ^^
De tackade för sig och gick iväg småfnissande. Känns som att det är dags att sova nu innan det händer nåt mer ^^
MVH Erika :)
Ska äta frukost och sedan ta och göra rent marsvinsburen.
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se
Ska städa till mössen som är kvar, och sedan ska jag fota mitt nybygda djur rum =)
Nu har jag klippt Villze!
Nu har jag och sambon klippt klor vägt och gjort sista stronghold behandlingen, phu vilket jobb!
Fick även en ny liten flicka imorse av svärfar :) En golden white black tös.
#130 - Måste kännas som en lättnad att få "avsluta" den delen av hans karriär :)
Hanna
#132 Ja, det känns skönt! Dock är han fortfarande rullad då han ska ställas i klippt långhår. Men nu har jag inte den pressen på mig att han måste bli champion, för nu är han det. Och nu kan jag äntligen börja pyssla om honom mer än bara vid omrullningar och kammningar, för nu gör det inget om han är tam! :)
Ska strax iväg och ha mina andra körlektion! Hoppas det går lika bra som första :p
#134 Lycka till! :-)
Jag är sjuk och har varit hemma idag, sitter och mumsar tigerkaka för tillfället och kollar om det kommer nått nice på tv…
Bråkar med en på kif som tror att man har helt blåst:S
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#135 Tack!
Det gick faktist helt okej :)
Hemma från skolan, och helt slutkörd! Jag hoppas verkligen att trean blir lugnare för ett till sånt här år fixar jag inte. Nu ska jag sätta mig med skolarbete, känner mig superladdad… eller inte.
Hanna
Sitter å smälter dagen studie besök på Imaza =)
Daaarlings, I'm hoome!
Någon som har godis, kakor eller annat sött och ätbart att dela med sig av?
Hanna
Har varit i tusen olika affärer idag känns det som.
Nu ska jag baka jordnötskaka!

#140 Min sambo hade med sig massa goa kakor med sig hem idag som ja kan dela med mig av ;)
Sitter och gör ingenting, behöver städa… Gäsp på det

Sitter o funderar på vilka ja ska anmäla till Bäckebo, e ju bara 6 dagar kvar innan sista anmälnngsdagen. E så himmla svårt o bestämma!
#142 - Det funkar jättebra, du kan maila över dom :)
Hanna
#144 - Får se om jag ska komma dit!
#146 Linnea kommer du till Bäckebo!? :D
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se
Nån som kan gissa om det är lätt att få en handmatad hanig peruan att sitta stilla när man plattränar? :p Han kurrar, slickar på fingrar och ska kolla över allt. Dock satt han faktist stilla i 5sek förut ;p Men med träning hoppas jag han lugnar sig innan han får för lång päls.
#148 aww nemo?! :-)
Hur är det med dina andra två peruan 'ungar'?:)
Har äntligen avslutat dagens (och kvällens) derivataräknande *pust* Imorgon också, sen prov. Därefter omladdning inför nästa veckas kemiprov -.-
Vill någon byta?
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
#149 Ja, Nemo :)
Jo då det går bra med dom. Dock väldigt små fortfarande, men får hoppas dom växer på sig.
#151 Bilder! Hade nästan glömt av dina senaste ungar… Tur att Carro påminnde mig ;-)
Jag ligger i en nybäddad säng, sjuk och trött. Marsvinen ligger och drömmer och äter om vartannat och ute regnar det. Usch..
//Emma
#150 - Ja, vi byter! Jag har prov i världskultur på måndag - indisk, asiatisk och typ. arabisk film, på tisdag är det en stor hemtenta i rättskunskap som ska lämnas in och på fredagen ska det grävande reportaget i samhäll in, det ska skrivas samhällsprov, lämnas in hemtentan om utanförskap till svenskan och så avslutas dagen med deadline på den personliga tidningen i textkommunikation.
Å andra sidan kan jag inget om derivatagrejs, jag har kört fast fullständigt på andragradsekvationerna jag försökt få ordning på idag. Det känns ju helt ologiskt alltihop tycker jag, saker byter plats och ändrar tecken och värde och ingen vet varför - flum!
Hanna

Håller på att skriva ned 2 A4 som jag kan ha med mig som hjälp på naturkunskaps provet på fredag, går inget vidare. Är så himla mycket och vet inte vad jag ska välja ut …. men har ialla fall fått ihop lite… Sedan ska läraren läsa det och se om vi får ha med oss det på provet (så vi inte skrivit för litet eller så då det ska vara handskrivet), blir arg om inte jag kan ha med det jag skrivit nu på provet så jag får skriva om en gång till i morgon (dagen för provet) :( … Imorgon är det matte prov också, procent! usch och fy, kan ingenting!… mycket att göra … är nog bäst att sätta igång :/
ska se oskyldigt dömd :D
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Sitter och kollar på en flygande Mac och Sudden som är ute på golvet och springer. Inga jordnära djur är det inte ;-)
//Emma
YAY!
var hos doktorn igår, ska få börja gå nu och sedan försvinner mitt gips om 2 veckor. Äntligen, efter 3 månader och 2 veckor! 
#157 vad gött =)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Nu ska jag krypa ner i sängen och sova innan jag somnar här vid datorn!
#159 - Jag hakar på! Fast jag lägger mig i min egen säng här hemma ;)
God natt!
Marsvinen nattade så nu ska jag också ner i sängen, g'night!
Hanna

Sitter och tjurar lite för att mor och far säger nej till en gris till. En som jag verkligen velat ha länge och som nu är till salu :(
En mer eller mindre spelar väl ingen roll? Och tyvärr kommer två av mina honor inte leva så länge till pga cystor :(
MVH Erika :)
sitter och är lite smått nervös :S
Kollar på film :D
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Sitter och äter laxfilé och hasselbackspotatis med ägg o räkröra! MUMS!

Äter frukost o har fullt med tankar i huvet som snurrar runt.

Sitter och försöker få lillungen att dia. Han är förtfarande svagare än de andra och hinner inte med när mamma och syskon springer iväg.
Han har dock gjort ordentliga framsteg sen natten då de föddes :)
Mvh Alexandra
Att det redan är fredag i morgon! Den här veckan har gått sjuuukt fort!
Nu ska det pluggas Historia.
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se
Imorgon ska jag jobba 07-00-15.30, köra & handla fredagsmys och sedan hem och ha fredagsmys med sambos<3
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Matteprovet är gjort idag (men gick inget bra) och i morgon är det prov i naturkunskap så ska träna på det men det är så mycket så vet inte riktigt vad jag ska plugga på… :/
Tar en liten pluggpaus :) Är grymt lättad över att matteprovet är över, nu försöker jag komma ikapp med mejl, iFokus och annat innan jag ska läsa lite kemi kväll.
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
Har precis get marsvinen kvällsmat :)
Sitter och ska betala in uppfödarnamnsregistreringsavgiften (längsta ordet idag) och skicka iväg anmälan till KM:et. Varför fungerar webbanmälan fortfarande inte? :/
Hanna
#173 min fnkar fint ;)
#173 Det funkar för mig. Kanske testa att rensa historiken?
#173 Oj, vilken tur att du påminde mig! Att anmälan går ut så snart hade jag förträngt.
För mig funkar också webbanmälan.
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
#174 & #175 - Knasigt, provade ändå att skicka efter nytt lösenord och grejer. Nåja, nu skickade jag iväg anmälan på gamla blanketten. Får ta och försöka få ordning på det senare.
Hanna
Är mest glad, just fått bebbar! :-)
grattis =)
Nu sa jag snart ut och övningsköra! Super halt så får se hur det går.
Kör nu ca 1 timme var annan dag och 1 gång i veckan på körskola. Så borde jag ju hinna klara körkortet innan maj. Hoppas det iaf! :p
#180 - Jösses! Och jag som ska vara klar i mars och inte kör i närheten av lika mycket, inte bra inte bra.
Hanna
sitter å väntar på en som ska komma å hämta möss =)

#165, Royalz Man skulle inte kunna få receptet på den goda måltiden?
MVH Erika :)
Sitter här och tycker synd om mig själv och skriver på mitt cv.
Hanna
#184 ett bra cv är svårt att skiva tycker jag. speciellt det personliga brevet:P
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#183 Visst! Lax och röran & hasselbackspotatis
Ska egentligen vara bakpotatis men det funkade finfint med hasselbackspotatis också :)
#185 - Ett personligt brev hade jag redan från ett jobb jag sökte för ett par veckor sedan, ska bara klippa i det lite och göra det mer neutralt och inte lika inriktat som det var när jag skickade det till det andra stället. Men det är så fånigt att jag inte har något vettigt att sätta som yrkeserfarenhet känner jag, har petat in tidigare sommarjobb och en av de bättre praojobben… Det får räcka.
Hanna
Kollar på första avsnittet av Sherlock, vilket bra första avsnitt än så länge!
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se
Nu har Nemo fått första rullen. Jises säger jag bara.. Ingen lätt match att få på honom den!
Jag har precis byggt 2nya hus till marsvinen, de tyckte det var super roligt med nya hus :)
// Ida och marsvin.
"Djur är som vatten, det går inte att leva utan de ♥"
Är lediga från skolan idag! :-) Så nu ska jag ta och städa akvariet.
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se
Ska städa lite burar nu hade jag tänkt. I eftermiddag är det 3:e körlektionen.
Skulle behöva träna lite körkortsteori också..

Nyligen hemkommen från jobbet, tur att mamma är hemma och ger djuren hö när jag jobbar så sent. Sitter här och kikar runt lite och tuggar på lite pastasallad.
MVH Erika :)
Är dödstrött, känns som om ögonen inte vill vara med riktigt :P Har pluggat kemi sedan jag kom hem vid 15:20 med uppehåll för middag. Ont i nacken har jag också efter att ha skrivit A4 upp och ner.
#187 Har ni också haft som uppgift att skriva CV och personligt brev i skolan? Vi hade det i tvåan, i svenska C, nämligen.
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
#194 - Nej inte ännu, det här skrev jag helt av eget intresse för att försöka ragga upp något sommarvikariat - det går sådär ;)
Hanna
Har precis varit ute och hämtat mer hö. Nu ska ja äta frukost och träna på lite teori.
Kollar på Oskyldigt dömd :D
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Ska sätta mig och skriva uppfödarnamnsprov 
Hanna
#198 - Gud vad roligt! Hoppas det går bra! Berätta för mig hur svårt det är när du är klar, för det är min tur om 1 vecka :-D
Har precis gjort en grundlig rengöring på Villze. Så nu är han badad, Talgkörteln tvättad, öronen rena och klorna klippta. Det tog ca 1tim o 10min att få honom torr!
#200 - Oj! :o
Städar burar… Togen paus hehe efter 2 xD
Har precis tagit mina första steg på 4 månader ! 
Känns äntligen som att det är på rätt väg, snart är gipset borta också!!
#202 Gud vilken härlig känsla det måste varit! Men vad gjorde du egentligen? vad var det som orsakade detta? :-o
//Emma
Vaknade precis. Nu ska jag städa lite burar o så innan jag ska iväg och praktisera vid kl 13.
Jobbat några timmar på dagis, blir en heldag imorgon, skoj!
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Lyssnar på musik & tar det lungt, har varit helt galet mkt de senaste dagarna. Skolan suger ut massor av energi ur mig och jag hade så ont i huvudet på morgonen (lägg på sömnbrist, underbar kombination -.-) så jag bestämde mig för att stanna hemma idag.
Just nu funderar jag på en liten -eller nja, inte liten kanske- gris som kaaanske flyttar hit..
Äter pocky! :-D
#203 Ja, underbart!
Jag går ju i voltige, och vi tränade in en ny häst och den gillade inte sättet jag stod på, så sparka bakut och då satt min fot fast och benet vreds av
Och som att det inte var nog med det, eftersom det vreds av var det snett så fick jag ha en stor metallställning i benet i 6 veckor, SEN kunde det läka -.-
Visst ser det härligt ut? 
Ett ord.. AJ?
#208 Oh fyfan, såg inte skönt ut 
#208 Mmmmmm så mys! Hahah skämt åsido. Skönt att du är på bättringsvägen iaf!
//Emma
Äter lakrits nappar! *mums*
Men nu måste jag masa mig upp och städa 2 burar.

Har pluggat i princip hela kvällen… :( … Men nu är det lite plugg - paus och så äter jag flingor! :P
Ska städa 2 burar till ikväll så blir det bara 1 imorgon :)
Sen ska jag sätta mig och fila på lite förhårdnader som dom som ska ställas i pet i helgen har fått.
Har haft en seg skoldag som inleddes med kemiprov (som dock gick bättre än förväntat) och sedan körlektion inne i Göteborg :) Nu kan jag äntligen pusta ut och slippa känna mig tvungen att plugga inför något prov, för nästa är om 3 veckor! Inte många dagar kvar till sportlov, skööönt :)
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus

Ska sätta mig och kolla på House som jag spelade in igår och äta lite valnötsglass till :)
MVH Erika :)
Är lite irriterad… På att ni inte säger till att ni raderar inlägg?
Har just kommit hem från skolan så nu är det dags att sätta igång med skolarbete och plugg inför prov imorgon. Tur att det är lov snart, jag behöver ledigt.
Hanna
Jag säger bara SOVMORGON IMORGON SÅ LYCKLIG! Haha
Jag packar förfullt för i morgon åker jag på upptäcktsresa till sydamerika! Blir borta max 15 dagar och nu blir mamma marsvinsvakt men det kommer hon fixa galant :-) Hon är så duktig med marsvin för att vara en mamma! Så ni får inte sakna mig allt för mycket nu ;-)
Egentligen vill jag inte åka… Jag vill inte lämna älskade göteborg och mina marsvin. Jag vill inte lämna min säng där jag känner mig som tryggast eller mina vänner men drar jag mig ur nu kommer jag bli hatad av alla känns det som.
//Emma
#220 - Vi byter! Jag har bara lite inlämningar och prov imorgon och sedan kan du njuta av lov i en vecka här i Sverige så kan jag upptäcka Sydamerika :)
Hanna
#221 Jag hade faktiskt kunna tänka mig att byta helt seriöst… Hahah! Bara du säger vad provet är på så ;-)
//Emma
#222 - Jag vet inte vad det är på riktigt, medierätt och censur bland annat tror jag.
Hanna
#223 Gör det något om du inte blir godkänd? :-$
//Emma
Ska natta marsvinen nu sen ska jag kolla på Seabiscuit! :)
Har just mättat skrikande marsvin. Minstingen kan verkligen inte hålla tyst! Så fort hon ser mig skriker hon efter antingen nytt hö, grönsaker, kraftfoder, ännu mer grönsaker…
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus

Har pluggat hela kvällen i princip, i morgon är det "fokus - fredag" och dom som har något att ta ikapp gör det då …. Jag har både matteprov, muntlig bokrescension (usch! :/) och ska skriva en tidningsartikel… Mycket sista dagen innan lovet men sedan väntar iaf en veckas lov - sköööönt :)
Gaaaaah!! Hur ska Egypten överleva sju månader till på det här viset?! Puckat herr president, puckat.
#224 - Hitta på något bara och skriv trovärdigt, det brukar jag göra och det går oftast bra ;)
Hanna

Precis tvätta ur transporten som min blivande lilla nakenfis ska få åka hem i. Tvättat filten som ska ligga i.
MVH Erika :)